דו"ח אסון הכרמל |

ישי: לא אתפטר, אלחם למען טיהור שמי

בתגובה ראשונה בקולו לקראת פרסום המסמך אמר שר הפנים לערוץ 2: "אעלה לאינטרנט מסמכים כדי שכולם ידעו איך פעלתי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הפנים אלי ישי הגיב הערב (שבת) לראשונה בקולו לדו"ח מבקר המדינה על אסון השריפה בכרמל, שהטיוטא הסופית שלו נשלחה ביום חמישי לגורמים המבוקרים. ישי אמר בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי אין בכוונתו להתפטר או להחליף תיק בממשלה, ושהוא יציג מסמכים שיוכיחו את פעילותו למען מערך הכבאות.

"הייתי שר הפנים היחיד בשנים האחרונות שהביא כסף למערך הכבאות", טען ישי. "עשיתי מאמצים אדירים, יותר מכל שרי הפנים. גם בדו"חות קודמים נאמר שכל ממשלות ישראל אחראיות למחדלים במערך הכבאות, ודווקא בנושא הזה אני מצויין לשבח בדו"ח הנוכחי.

"עשיתי דברים שהמבקר היה צריך להאשים אותי בהם: ירדתי לרזולוציות הכי נמוכות במערך הכבאות, שלא הייתי צריך לרדת אליהן", המשיך ישי. "למשל, התקשרתי ליו"ר הדירקטוריון של החברה ממנה מזמינים את הציוד, ואמרתי לו שאולי אני עובר על התקנות והנהלים, אבל שצריך להזמין ציוד. ירדתי לפרטים הכי קטנים".

השריפה בהרי הכרמל, דצמבר 2010צילום: פריד חגי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ישי טען שוב ושוב כי יש להפריד בין מוכנות מערך הכבאות לבין האסון עצמו. "אסון האוטובוס הוא שהביא לאסון הנורא של 44 הרוגים. שריפה הרי היתה כמעט כל שנה, הסיפור השונה כאן זה ההרוגים הרבים. הרי אם לא היו נהרגים אף אחד לא היה בודק... אני לא שר הפנים 60 שנה. אני לא כבאי ולא שוטר במחסום, לא הצתתי את הגפרור. שרי הפנים הקודמים לא עשו כלום שנים, רק אני עשיתי מאמצים גדולים בנושא המוכנות".

ישי אף חזר על טענתו כי התקשורת והמבקר "נטפלים" אליו בגלל היותו איש ש"ס. "אם היה מדובר באופיר פינס או מאיר שטרית, היו משבחים ומהללים אותם. אלי ישי מש"ס זו מטרה קלה. נטפלו אלי מהיום הראשון שנכנסתי לתפקיד".

ישי דחה את טענות המבקר על כך שלא איים בהתפטרות מהממשלה אם לא יועבר תקציב נוסף למשרדו כדי לשפר את מערך הכבאות. "איימתי בהתפטרות שנה וחצי לפני השריפה, ולכן גם הגיעו מאה מיליון שקלים. פעלתי מיד עם כניסתי לתפקיד... אמרתי בצורה מפורשת שאם לא יהיה תקציב, ש"ס לא תהיה שותפה בקואליציה. אמנם דרשתי 600 מיליון וקיבלתי רק מאה מיליון שקל, אבל הממשלה הזו פעלה איפה שממשלות אחרות כשלו". שר הפנים הוסיף כי יעלה לרשת האינטרנט מסמכים המוכיחים את טענותיו ואת פעילותו למען מערך הכבאות.

למרות שהדו"ח ימליץ, כנראה, להעברת ישי מתפקידו, הוא דחה את הדברים ואמר כי אין בכוונתו להתפטר. "זה לא בא בחשבון. על מה להתפטר? על העשייה הרבה? על ההישגים? הרי אם הייתי מתפטר, גם מאה מיליון שקלים לא היו. עליי לטהר את שמי ושם התנועה". ישי לא שלל גם אפשרות של פנייה לבג"ץ. לפי ערוץ 2, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא צפוי להדיח את ישי ושר האוצר יובל שטייניץ, שמבקר המדינה צפוי להמליץ להדיח גם אותו.

לינדנשטראוס צפוי לקבוע בדו"ח הביקורת הסופי כי למרות שישי, שהיה אחראי על מערך הכבאות, ידע על בעיות קשות של המערך, הוא התייחס לבעיות אלה רק בהיבט התקציבי. לפיכך, צפוי המבקר לקבוע, כי בגישה זאת ישי ‘העביר את הכדור' לשר האוצר שטייניץ ולראש הממשלה נתניהו, ולא פעל בעצמו לטיפול בהן באמצעות התקציב הקיים, או בתוספת תקציב של משרדו. לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי ישי לא יזם וגילה מעורבות במדיניות המבצעית הכוללת של מערך הכיבוי ובמוכנותו לאירועים חמורים.

בישיבות השימוע שאליהם התייצב ישי במשרד המבקר, לקראת פרסום הטיוטה הסופית, הוא הציג גישה שלפיה אחריותו נוגעת לקביעת המדיניות, בהשגת משאבים, וכי הוא לא אחראי לתפעול התקין של מערך הכיבוי. בעקבות ישיבות ה"שימוע" שנערכו במשרד המבקר לשר ישי, והחומרים שהציג בפני אנשי הביקורת, מתגבשת בקרב אנשי הביקורת המסקנה כי ישי ביצע כמה פעולות לפתור חלק מהבעיות שנגעו למערך הכבאות. לאנשי הביקורת התברר כי ישי פעל בעיקר להשיג משאבים לעיבוי כח האדם ורכישת ציוד, שעלותם התקציבית מסתכמת במאות מיליוני שקלים, אולם מנגד לא פעל לטיפוח הכשירות המבצעית של מערך הכיבוי, ושיפור כושרו, פעולות שעלותן הכספית נמוכה בהרבה. מילות המפתח מבחינת אנשי הביקורת, בכל הנוגע לישי, הן "חוסר יוזמה" ו"חוסר מעורבות", במיוחד לאור דו"חות קודמים שסימנו כי הסכנה קרבה. מלשכתו של ישי נמסר בתגובה לטיוטת הדו"ח שנשלחה אליו כי "הטיוטה שקיבלנו לידינו כוללת טעויות עובדתיות רבות, ולפיכך המסקנות שגויות מיסודן והשר יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו לשם תיקונם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ