ארגנטינה מנסה להתניע את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני

נשיאת ארגנטינה הודיעה על החלטתה להוביל מעורבות של אמריקה הלטינית במזה"ת; הצהירה שתלחץ על אובמה לחלץ את עגלת המו"מ מהבוץ

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדז דה קירשנר, החליטה להוביל מעורבות של מדינות אמריקה הלטינית בתהליך השלום במזרח התיכון וללחוץ על הנשיא אובמה לסייע בהתנעת התהליך המדיני. קירשנר הודיעה על כך בפגישה שקיימה בסוף השבוע בארמון הנשיאות בבואנוס איירס עם משלחת ישראלית- פלסטינית של פורום ארגוני השלום.

חברי המשלחת, ד"ר רון פונדק, לשעבר מנהל מרכז פרס לשלום, ד"ר מאיר מרגלית, חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ, ננסי סדיק, מנהלת ארגון פנורמה ברמאללה ויו"ר הפורום מהצד הפלסטיני סמעאן חורי ביקשו מהנשיאה לפעול לחידוש המשא ומתן לקראת הסדר קבע על בסיס העיקרון של שתי מדינות לשני העמים, וסיום הכיבוש שהחל ביוני 1967. חורי הזהיר שאם לא יתחדש המו"מ, עלול האזור להיכנס למשבר שתוצאותיו תהיינה הרסניות לעולם כולו.

בנובמבר אשתקד, לנוכח נסיגת ארה"ב מזירת המו"מ, ותחושת הכישלון של יזמת ''הקוורטט'' לחדש שיחות מהותיות בין הצדדים, פנה פורום ארגוני השלום במכתב פתוח לממשלות אמריקה הלטינית שבו ביקש להפעיל את השפעתן למען הצלת תהליך השלום. במכתב נאמר כי לאור מסורת יחסי האימון ההדוקים בין מדינות אמריקה הלטינית לבין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית מאידך, ולאור מעמדה המדיני המתחזק של אמריקה הלטינית בזירה העולמית, סבורים חברי הפורום כי מדינות אלה תוכלנה להפעיל השפעתן על הצדדים המעורבים בסכסוך.

אתמול נפגשה המשלחת עם נציגים בכירים של הקהילה היהודית והערבית בארגנטינה, בנוכחות סגן שר החוץ הארגנטינאי ופקידים בכירים במשרדו. במהלך הפגישה התברר כי היה זה המפגש הראשון של ראשי שתי הקהילות , מאז ניתוק הקשרים ביניהן בעקבות מלחמת לבנון השניה. ראשי שתי הקהילות הביעו הזדהות עם מטרותיו של פורום ארגוני השלום וביוזמתה של הנשיאה קירשנר. " לא בטוח שנצליח להביא שלום למזרחו התיכון" אמר פונדק בתום המפגש "אבל נראה שעלה בידנו לקרב את השלום בין מנהיגי שתי הקהילות כאן".

הצהירה שתתניע. נשיאת ארגנטינה וחברי המשלחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ