חיה"א: נשבית חלק משמעותי מכלי הטיס בשל אילוצי תקציב

בנוסף, יוקפא ייצורן של מערכות "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים" ותופסק ההוצאה על ימי מילואים. קצין בכיר: "המוכנות למלחמה תיפגע"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

חיל האוויר ישבית השנה חלק משמעותי מכלי הטיס בשל אילוצי תקציב. בנוסף, יוקפא לעת עתה ייצור מערכות ליירוט טילים ורקטות, ובהן "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים". אלה עיקרי התוכנית המתגבשת בימים אלה בצה"ל, נוכח הפער המשמעותי בתקציב הביטחון לשנת 2012, בין תוכניות הצבא והכסף שיועמד לרשותו בפועל.

בחודש שעבר חזרה בה הממשלה מהכוונה לקצץ 3 מיליארד שקל מתקציב הביטחון כדי לתת מענה לצרכים חברתיים, כפי שהמליצה ועדת טרכטנברג. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל את עמדת משרד הביטחון שלפיה אין מקום לקיצוץ כה נרחב, לנוכח הטלטלה בעולם הערבי והחשש כי הדבר יוביל להתגברות מעשי טרור בגבולותיה של ישראל - והתעלם מהמלצת הוועדה.

אולם, ביטול הקיצוץ המתוכנן לא פתר את בעיות התקציב של צה"ל. בשנה שעברה הסתיימה התוכנית הרב-שנתית של הצבא - "תפן"- והשנה אמורה היתה להתחיל תוכנית חמש-שנתית חדשה, "חלמיש". גיבוש התוכנית נדחה בשנה, על רקע המחאה החברתית ושנת 2012 הוגדרה כשנת מעבר מבחינה תקציבית.

עשו לנו לייק וקבלו עדכונים וחדשות ישירות לפייסבוק שלכם

אלא שפערים שנותרו מתוכנית "תפן", לצד כספים שהוצאו לצורך מטלות חריגות (כמו הקמתה הדחופה של הגדר בגבול מצרים) יצרו לדברי הצבא פער של שבעה מיליארד שקלים. צה"ל החליט על קיצוצים בשיעור של מיליארד וחצי שקלים השנה, והממשלה הוסיפה לתקציב 1.8 מיליארד שקלים נוספים. התוצאה הסופית: פער של 3.7 מיליארד שקל מתקציב הביטחון המתוכנן.

לנוכח הפער הזה, הוחלט בצה"ל על שורת קיצוצים. הדרמטי שביניהם הוא השבתת
חלק משמעותי מסד"כ (סדר כוחות) חיל האוויר לשנה, צעד שלא ננקט במשך כמה עשורים ופוגע קשות במוכנות חיל האוויר. מדובר במהלך מפתיע במיוחד, לנוכח ההצהרות הישראליות החוזרות ונשנות בדבר אפשרות לתקיפה צבאית של אתרי הגרעין באיראן השנה. קצינים בכירים מתארים בשיחות עם "הארץ" אווירה של דאגה וחוסר ודאות באשר לתוכניות ההצטיידות, האימונים והפעילות השוטפת של צה"ל.

בין הצעדים הנוספים שמתכנן צה"ל עקב המשבר: הפסקה כמעט מוחלטת של הרכש מהתעשיות הביטחוניות. כך, תיעצר בינתיים ההצטיידות בסוללות "כיפת ברזל" ליירוט רקטות מתוצרת רפא"ל. אף שהממשל האמריקאי העביר אשתקד לישראל 205 מיליון דולר לייצור ארבע סוללות נוספות (מעבר לשתיים שצה"ל כבר קיבל), ההסכם עם ארה"ב קובע כי ישראל תוציא דולר על כל שניים שמוציאה ארה"ב לרכש הסוללות.

בהיעדר תקציב, ייעצר רכש הסוללה הרביעית, הצפויה להיקלט בצה"ל בקרוב. ייצור שתי הסוללות האחרות יצטרך להמתין - וכמוהו פיתוח מערכות יירוט לטווח ארוך יותר, מדגם "שרביט קסמים". גם רכש טנקי מרכבה סימן 4 נוספים, שתוכנן לשבת 2013, יוקפא.

החלטה משמעותית נוספת נוגעת לקיצוץ נרחב באימונים. לפי שעה, ביטל צה"ל תרגיל אוגדתי, חמישה תרגילים חטיבתיים, עשרות תרגילים גדודיים ושישה תרגילים שאמורים היו לקיים בפיקודים המרחביים. התרגיל המשותף עם ארה"ב יתקיים כמתוכנן, לאחר שהיה אמור להתקיים למאי אולם נדחה לסתיו הקרוב.

באפריל, אם לא יחול שינוי, מתוכננת הפסקת ההוצאות על ימי מילואים (ימ"מ). המשמעות תהיה שיחידות סדירות יצטרכו לבצע תעסוקת ביטחון שוטף במקום גדודי המילואים - וגם האימונים שלהן ייפגעו.

גורם צבאי בכיר אמר ל"הארץ" כי הצעדים המתוכננים יפגעו קשות ברמת הכשירות
של יחידות צה"ל ובמוכנותן למלחמה. לדבריו, "הממשלה מודעת לחומרת המצב, אולם עד כה לא נענתה לתביעותינו לפעול לצמצום הפערים בתקציב. אלה צעדים קשים, שהמשמעות המיידית שלהם תהיה פגיעה במוכנות למלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ