חברי ועדת האתיקה קבעו: "רוצחת" מותר, "כוס אמוק" אסור

בדיקה של 12 ההחלטות האחרונות מעלה שהוועדה הענישה את ח"כ טיבי בחומרה: ח"כ מקדימה הורחק רק ליום אחד לאחר שנופף בשוט לעבר רה"מ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

איזו התבטאות חמורה יותר? "כוס אמוק" או "רוצחת"? איזו התנהגות פסולה יותר? דחיפת סדרן של הכנסת במהלך ניסיון להוציא ח"כ מהמליאה או קריאת בוז בפומבי מצד ח"כ שנענש בחומרה? ועדת האתיקה של הכנסת, ועדה מעין שיפוטית שאמורה להעניש חברי כנסת סוררים, קיבלה בחודשים האחרונים שורה של החלטות שמהן קשה להסיק על קו ענישה אחיד.

ח"כ אחמד טיבי סבור שבהרכבה הנוכחי, הוועדה רודפת אותו רדיפה פוליטית ומענישה אותו בחומרה יתרה רק בשל דעותיו. בשבועות האחרונים הוא נענש פעמים בעקבות שני נאומים שנשא במסגרת "נאומים בני דקה", במהלכם יכולים ח"כים להתבטא בכל נושא העולה על רוחם. העונש הראשון – הרחקה לשבוע מהמליאה ומהוועדות – הוטל עליו בעקבות חמשיר בוטה שהקריא על ח"כ אנסטסיה מיכאלי, לאחר שזו שפכה מים על ח"כ ראלב מג'אדלה.

טיבי הזכיר בחמשיר את "האינסטלציה של אנסטסיה", וחתם בביטוי "כוס אמוק". אתמול גזרה הועדה על טיבי עונש נוסף, לאחר שבמסגרת נאום אחר השתלח ביו"ר ועדת האתיקה וקרא לעברו בערבית, "אני בז לכם ולהחלטתכם". ועדת האתיקה אסרה עליו אתמול לשאת נאומים בני דקה בחודש הקרוב. הענישה המחמירה נגד טיבי עוררה זעם רב בקרב חכי"ם מימין ומשמאל.

בחינה של 12 ההחלטות האחרונות שקיבלה הועדה נגד חכי"ם שקיללו, מגלה שטיבי אכן נענש בחומרה יתרה: ועדת האתיקה הרחיקה בחודשים האחרונים חברי כנסת רק במקרים של גילויי אלימות פיזיים ולא בגין התבטאויותיהם. ח"כ דוד רותם, שכינה את ח"כ זהבה גלאון "אפילו לא בהמה", התבטאות שוביניסטית שנאמרה בשתי הזדמנויות שונות, התנצל וזכה לנזיפה בלבד.

"נדמה שהוועדה הפכה לסותמת פיות"

גם סגן השר איוב קרא (ליכוד) ננזף לאחר שהטיח בח"כ רוני בראון "אידיוט", "מושחת" ו"כלב". הוועדה החליטה גם שלא להעניש כלל שישה חכי"ם שגידפו את ח"כ חנין זועבי על השתתפותה במשט, בהם את ח"כ לשעבר אלי אפללו מקדימה שכינה אותה "בוגדת" ו"רוצחת"; את יוליה שמאלוב ברקוביץ', (קדימה), שכינתה אותה "טרוריסטית מחבלת" ואת ח"כ מירי רגב, שקראה לה, בערבית, ללכת לעזה; ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה היה היחיד שספג נזיפה באותו דיון לאחר שאמר לזועבי, "אל תדאגי, כמו שגברים לא נוגעים, אנחנו לא ניגע בך". הדברים לא נרשמו, אמנם, בפרוטוקול אך פורסמו בתקשורת ולא הוכחשו על ידי ח"כ פלסנר.

לעומתם, ח"כ אנסטסיה מיכאלי הורחקה לחודש מדיוני המליאה והוועדות לאחר ששפכה את כוס המים על ח"כ ראלב מג'אדלה. ח"כ חנין זועבי הורחקה ליום מהמליאה לאחר שדחפה סדרנית שניסתה להוציא אותה מהמליאה ואילו ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) הורחק ליום לאחר שנופף בשוט מול עיניו המשתאות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

חברי סיעתו, רע"מ תע"ל, שיגרו מכתב ליו"ר הכנסת בו טענו שמדובר בפנקסנות פוליטית. "אנו דורשים ממך להתערב לאלתר ולעצור את מחול השדים וציד המכשפות נגד טיבי ונגד הח"כים הערבים", כתבו חברי הסיעה. חברי הכנסת שלמה מולה (קדימה) ואיתן כבל (עבודה), דרשו מריבלין לפזר את הועדה ולכנס וועדה מאוזנת יותר תחתיה. "נדמה כי ועדת האתיקה הפכה לסותמת פיות של חברי כנסת אשר אינם בעלי אותה השקפה כמו לחברי הוועדה", כתבו השניים לריבלין.

אלא שגורמים המקורבים לוועדה טענו מנגד, "נח מאוד לייחס טענות של רדיפה פוליטית לוועדה משום שיש בה רוב לימין אבל האמת היא שחבריה באמת הזדעזעו מההתבטאויות הסקסיסטיות והשוביניסטיות של טיבי, שנועדו לעלוב בח"כ מיכאלי. אסור לשכוח שהנאום נכתב מראש, זאת לא היתה התלהטות רגעית". מ"מ יו"ר הועדה, ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) סירב להגיב לטענות בנימוק שדיוני הוועדה חסויים. מלשכת יו"ר הכנסת לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ