הטיימס הבריטי: המוסד ממשיך להשתמש בדרכונים זרים

עולים חדשים מבריטניה וצרפת סיפרו לעיתון כי הסכימו להשאיל את דרכוניהם לאשה שהתיידדה עמם, ואלו הוחזרו להם עם חתימות ממדינות זרות - בין השאר של טורקיה ואזרבייג'אן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

סוכני מוסד משתמשים בדרכונים זרים בביצוע מבצעים חשאיים מחוץ לגבולות ישראל, כך דיווח אתמול (שבת) ה"טיימס" הבריטי. על פי הדיווח, גם לאחר השערוריה שפרצה סביב , והשימוש שעשו המחסלים בדרכונים זרים גם ללא הסכמת בעליהם, ממשיכה ישראל להשתמש בזהויות בדויות של אזרחים זרים.

על פי הדיווח, ברבים מהמקרים השימוש נעשה בהסכמת בעלי הדרכון. שני אנשים שהתראיינו בעילום שם ל"טיימס" לאחר שהדרכונים הוחזרו להם, דיווחו על התנהלות דומה. אל הראשון בהם, שהיגר לישראל מבריטניה ב-2009, פנתה אשה כשבוע לפני גיוסו. אותה אשה שאלה האם הוא "מחוייב למדינת ישראל". לדבריו, היא התיידדה עמו, ושאלה האם יהיה מוכן לעשות "משהו קטן שיעזור", כמו למשל להשאיל את הדרכון שלו, וציינה שלא יזדקק לו בשנה קרובה, בשל שירותו הצבאי.

לדברי העולה, הוא הסכים לתת את הדרכון, בשל תחושת ציונות ומחויבות למדינה. כשהדרכון הוחזר לו, לאחר 18 חודשים, הוא הופתע למצוא בו חתימות מטורקיה ומאזרבייג'אן, מדינות בהן מעולם לא ביקר. "היא אמרה לי שבינתיים עדיף שלא אסע ליעדים הללו", אמר. יש לציין כי לאחר חיסול אל-מבחוח, דווח כי .

דרכונים שהציגה משטרת דובאי לאחר חיסול אל-מבחוח

עדות דומה מספר צרפתי שהיגר לארץ בשנה שעברה. לדבריו, מספר חודשים לאחר שהגיע לארץ והחל את שירותו הצבאי, הוא נפגש עם אשה, ששאלה אם ברצונו לעזור לה. לדבריו, דרכונו נלקח, והוחזר לאחר שנה עם חתימות מרוסיה ומדינות נוספות. "הדרכון בוודאי שימש לעבודה חשובה", אמר ל"טיימס".

בכירים בישראל לא הגיבו על אפשרות השימוש בדרכונים זרים, וגם לא הכחישו שפעילות כזו נעשית. עם זאת, בכיר ששירת במשימה דיפלומטית באוסטרליה במהלך פרשת חיסול אל-מבחוח, אמר כי אם נכונים הדיווחים יהיה מדובר ב"סיוט דיפלומטי עבור ישראל". עם זאת, הוא הוסיף כי "לא ניתן לומר שמדינות אחרות לא יודעות מה מתרחש. זה משהו שהרבה מדינות עושות".

מחמוד אל-מבחוח, בכיר חמאס שהיה אחראי על העברת נשק מאיראן לעזה, חוסל בינואר 2010 בבית מלון בדובאי. משטרת דובאי, שהאשימה את המוסד בהתנקשות, טענה שאנשיו השתמשו בדרכונים מזוייפים של מדינות רבות. החקירה העמידה את ישראל במרכזה של סערה מדינית-דיפלומטית. בין היתר, ושר החוץ דאז, דייוויד מיליבנד, התבטא בחריפות נגד הפעולה. עם זאת, הכחישה ישראל עד כה כל קשר לביצוע המעשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ