עימות בעקבות כישלון השיחות |

אבו מאזן מאיים לחדש את המהלך החד צדדי; נתניהו: "הוא מפנה עורף לשלום"

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף בחריפות את רה"מ, ודרש לחדש את המו"מ על בסיס גבולות 67. נתניהו: "הוא מעדיף לחבור לחמאס שמתחבק עם איראן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כישלון השיחות בין ישראל לפלסטינים בעמאן ומגעי הפיוס בין יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, גרמו היום (ראשון) לעימות חריף בין ישראל לרשות הפלסטינית. בנאום בפני שרי החוץ של הליגה הערבית היום הציב אבו-מאזן אולטימטום לראש הממשלה בנימין נתניהו ולפיו אם לא יקפיא את ההתנחלויות ויסכים למשא ומתן על בסיס קווי 67, יחדשו הפלסטינים את המהלך החד-צדדי באו"ם לקבלת מעמד של מדינה.

יו"ר הרשות תקף בחריפות את נתניהו וטען כי האחרון לא הציג אף הצעה רצינית במהלך השיחות בירדן ולא הסכים לבצע צעדים בוני אמון משמעותיים כלפי הפלסטינים. אבו-מאזן אף טען כי נתניהו הציע לבצע הקפאה נוספת של בנייה בהתנחלויות, אולם כזו שתכלול רק עצירה של מכרזים ממשלתיים חדשים בהתנחלויות ולא תעצור בנייה פרטית בהתנחלויות.

"90 אחוז מהבנייה בהתנחלויות היא בנייה פרטית", אמר אבו-מאזן. "להגיד שזו הקפאה של הבנייה זה פשוט דבר לא נכון. אין היום מקום בגדה המערבית ובירושלים שבו אין התנחלויות. אמרתי פעם ליועציי שביום מן הימים אנחנו נמצא התנחלויות בלב המוקטעה ברמאללה". מקור ישראלי בכיר אישר כי נתניהו הציע לעצור פרסום מכרזים חדשים, אך לא בנייה שכבר אושרה בעבר.

חמינאי והנייה, היום. הקרע בחמאס מחריףצילום: אי-אף-פי

אבו-מאזן ציין כי בכוונתו לשגר איגרת ארוכה לנתניהו שבה ידגיש כי חידוש המו"מ מחייבת עצירה של הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, קבלת העיקרון של מו"מ על בסיס קווי 67 ושחרור 130 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. "אכתוב לו שהמצב לא יכול להימשך כך, שלא ייתכן מצב שבו יש רשות ללא סמכויות", אמר אבו-מאזן. "כל הדברים הסמליים שקיבלנו הסכמי אוסלו נלקחו מאיתנו. אם נתניהו יסרב נלך למוסדות הבינלאומיים פעם נוספת – נלך למועצת הביטחון, לעצרת הכללית ולשאר סוכנויות האו"ם ונבקש להפעיל את אמנת ז'נווה הרביעית".

בסיום הדיון בקהיר היום קיבלו שרי החוץ של הליגה הערבית החלטה לפיה יספקו מדינות ערב לרשות הפלסטינית רשת ביטחון כלכלית בסף 100 מיליון דולר בחודש. המטרה היא להתמודד עם מקרה שבו ישראל תעצור פעם נוספת את העברת כספי המסים או הממשל האמריקאי יעצור את העברת כספי הסיוע לרשות בעקבות חידוש המהלכים באו"ם.

נתניהו פרסם בעקבות הדברים הודעה חריפה ביותר שבה האשים את אבו מאזן בחבירה לחמאס וכנגזרת מכך גם בחבירה לאיראן. "נאומו של אבו מאזן הוא הפניית עורף לשלום", אמר נתניהו, "במקום להיכנס למשא ומתן שיביא לסיום הסכסוך, מעדיף אבו מאזן לחבור לארגון הטרור חמאס - אותו חמאס שמתחבק עם איראן".

מקור מדיני בכיר בירושלים הוסיף כי "ישראל הסכימה בשבועות האחרונים להתגמש והציעה לאבו-מאזן חבילת מחוות רציניות, אך הוא החליט לדחות אותן, להציב שוב תנאים מוקדמים ולפעול לפיוס עם חמאס". המגור המדיני הוסיף: "רצינו לפתוח בתהליך מדיני ארוך טווח, אבל בכל פעם שמגיעים לרגע האמת אבו-מאזן בורח מהמו"מ. זה דפוס אצלו".

בנאומו הערב התייחס עבאס גם לזירה הפנים פלסטינית כשאמר שבכוונתו לעמוד בראש ממשלת המעבר שתכונן בקרוב ושמשימתה תהיה להיערך לקראת בחירות לפרלמנט, לנשיאות ולמועצה הלאומית הפלסטינית של אש"ף. לדברי עבאס, ההיערכות לבחירות תימשך שלושה חודשים ולא ניתן לקיים אותן אם ישראל לא תסכים לכך.

בצל מגעי הפיוס שמנהל עבאס עם משעל, הקרע בחמאס ממשיך להעמיק במקביל לביקורו של איסמעיל הנייה באיראן, בניגוד להפצרות מדינות המפרץ וקולות שונים בחמאס. היום נפגש הנייה עם מנהיגה הרוחני של איראן, איתואוללה עלי חמינאי, שהפציר בו להמשיך להילחם בישראל. הנייה אמר בתגובה כי "נשחרר את כל האדמות הפלסטיניות" והבטיח להמשיך את המאבק המזוין בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ