המינהל: לא ניתן לבצע את פשרת מגרון כפי שהוצעה

חודש וחצי לפני התאריך שהציב בג"ץ לפינוי, הדרג המקצועי במינהל האזרחי טוען כי "אין היתכנות" בפועל לפשרה, שבמסגרתה יועתק המאחז ממקומו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חודש וחצי לפני התאריך שהציב בג"ץ לפינוי המאחז, הדרג המקצועי במינהל האזרחי טוען כי "אין היתכנות" בפועל לפשרת מגרון, שאמורה להעתיק את המאחז ממקומו.

ל"הארץ" נודע כי גורמי המקצוע במינהל האזרחי טענו בישיבות פנימיות שלא ניתן לבצע בפועל את פשרת מגרון הנוכחית. גודלו של השטח המדובר, מובלעת של אדמות מדינה באזור שרובו המוחלט קרקע פרטית, 64 דונם בלבד. עם זאת, חלק מהאזור מיועד לתיירות ונבנו בו יקב פסגות, מרכז המבקרים בנימין ותחנת דלק. השטח הפנוי, בין תחנת הדלק ליקב, הוא כ-35 דונם בטופוגרפיה משופעת. אנשי המקצוע טוענים כי ספק אם הקמת יישוב במקום תעבור את הליך מוסדות התכנון, ובכל מקרה מדובר בתכנון ארוך וממושך. כעת משלימים במינהל את עבודת המטה על האתר החדש, בטרם תוגש סופית לדרג המדיני.

בחודשים האחרונים מתנהל משא ומתן אינטנסיבי בין נציג הממשלה השר בני בגין לבין מועצת יש"ע ותושבי מגרון המיוצגים על ידי עו"ד יעקב וינרוט. במשא ומתן הציע בגין מתווה שיביא לסיום המשבר בדרכי שלום. על פי המתווה, המדינה תכשיר לתושבים יישוב חדש, באדמות הסמוכות ליישוב היום. התושבים מצדם, יחתמו על התחייבות שעל פיה הפשרה מקובלת עליהם, והם יעברו למיקום החדש כאשר הבתים יהיו מוכנים. מדובר למעשה בגרסה חדשה לפשרת מגרון הקודמת מ-2007, אז סוכם שמגרון תעבור לאדמות אדם. אז המדינה התמהמהה בהליכי התכנון והתושבים סירבו לפשרה, והיא ירדה מהפרק.

המאחז מגרוןצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

בשבועות האחרונים, הסכימו תושבי מגרון באופן עקרוני להעתיק את מקומם, למרות לחצים כבדים מימין שלא להסכים לפשרה. עם זאת, בין הצדדים חילוקי דעות מהותיים על מה שיישאר על האדמות עליהן בנוי המאחז כעת.

המדינה הסכימה לבדוק את האפשרויות במסגרת החוק, ואילו התושבים רוצים התחייבות שתישאר במקום נוכחות אזרחית רחבה, בדמות מפעלי חקלאות, תיירות וחינוך, וגם נוכחות צבאית.

בפסק הדין בעניין פינוי מגרון התייחסה נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית ביניש להתנהלות בפשרה הקודמת, וכתבה כי "בנסיבות אלו, לא ניתן להמשיך ולקבל את הצעת המדינה לכרוך בין הפינוי ובין העתקת המאחז לשכונה החדשה, כאשר לוחות זמנים עדכניים להשלמתה של תוכנית ההעתקה כלל לא נמסרו לנו. זאת, נוכח הפגיעה הקשה והמתמשכת בזכויותיהם של העותרים ובשלטון החוק, ובשים לב לעיכובים הרבים שחלו בקידומה של תוכנית הפינוי מרצון. כאמור, על אף עיכובים אלה, המשיבים אינם משרטטים לוחות זמנים מעשיים וסבירים להשלמת התוכנית להעתקת מגרון, שסיכויי הצלחתה ממילא לוטים בערפל, ואינם נכונים להתחייב ביחס למועד הפינוי. השלמתה של התוכנית, אם וככל שתצלח, אינה נראית אפוא באופק. בנסיבות אלו, אין כל הצדקה לשימור המצב הבלתי חוקי הנמשך בעצם קיומו של המאחז, ויש להתיר את הקשר שנכרך בין פינוי המאחז ובין הקמת השכונה החדשה".

מהמינהל נמסר בתגובה כי סוגיית העתקת מגרון נמצאת בימים אלו בבחינת ההיבטים המשפטיים בהתאם להחלטת הדרג המדיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ