השרים אישרו: המדינה תעניק הקלת מס על תרומות לעידוד ההתנחלויות

מוסדות ציבוריים שיפעלו למען "ההתיישבות" יזכו לפטור ממס של 35%. יוזם החוק, ח"כ זאב אלקין: גם הבדואים ייהנו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה אתמול לתמוך בהצעת חוק המעניקה הטבות מס על תרומות "לעידוד ההתיישבות". על פי התיקון המוצע לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), עד 35% מגובה תרומה למוסדות ציבוריים הפועלים למען מטרה זו יהיו פטורים ממס. יוזמי התיקון, יו"ר הקואליציה, זאב אלקין וח"כ ציון פיניאן (הליכוד) הצהירו שהחוק נועד לסייע להתיישבות בנגב ובגליל. אלא שלשון הסעיף אינה מבחינה בין התיישבות בגבולות הקו הירוק למחוץ לו, וכך יוכלו ארגונים המספקים תמיכה להתנחלויות ליהנות מההטבה.

אלקין הכחיש אתמול כי החוק נועד לתמוך בארגוני ימין. "להציג את החוק הזה כחוק לעידוד ההתיישבות ביהודה ושומרון זו טעות. אמנה (תנועת ההתיישבות של גוש אמונים, י"ל) כבר נהנית כיום מסעיף כזה בפקודת מס הכנסה. תחת החוק החדש יוכנס, בין היתר, גם יישוב הבדואים במקומות שהממשלה מעודדת אותם".

לדבריו, "אני שמח שממשלת ישראל החליטה שעידוד התיישבות בנגב ובגליל חשוב כמו תרומה לתרבות ולדת. בכך נפסק האבסורד שבו התנועה האיסלאמית מקבלת הטבות בסיוע להקמת מסגדים, ועמותות כמו איילים ואור שמסייעות להתיישבות נשארו עד כה מקופחות".

לעומתו, מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר אתמול: "החוק הזה ייצור אפליה בוטה על רקע השקפת עולם אידיאולוגית. מי שתומך בהתנחלויות יזכה להטבת מס, ומי שמתנגד לא. הכל על חשבון תקציב המדינה הממומן על ידי כלל האזרחים, מימין ומשמאל".

כיום מכירה המדינה בתרומות למוסדות הפועלים למען מטרות ציבוריות מוגדרות ובהן נושאי דת, תרבות, חינוך, מדע, בריאות, סעד או ספורט, ומטרות שאושרו על ידי שר האוצר כמטרות ציבוריות. החוק החדש נשען על החקיקה הקיימת, במסגרתה מעודדת את המדינה את אזרחיה לתרום כסף למוסדות ציבור שונים בישראל.

ארגונים רבים המזוהים עם השמאל אינם זוכים כיום להכרה מהמדינה המאפשרת לתורמים שלהם לקבל הקלה במס. כך, גם מרכז פרס לשלום וארגון שלום עכשיו לא זכו עד היום בפטור המיוחל. אם הכנסת תאשר את החוק החדש ותחיל אותו על ארגונים המעודדים את מפעל ההתנחלויות, תהיה בכך סתירה לכאורה להתחייבויות שנתנה ממשלת שרון ב-2004 לממשל בוש, לפיהן תחדול מהקצאת משאבים לעידוד ההתיישבות בשטחים.

יוזמי ההצעה הסבירו כי "בתוך שלל המטרות, בולטות בהיעדרן מטרות של חיזוק הציונות ועידוד ההתיישבות הציונית. בימים אלו של שחיקה מתמדת בערכים בכלל, ובערכי הציונות וההתיישבות בפרט, ראוי להשיב לערכים אלו את בכורתם ולהעמידם במקום הראוי להם". אלקין ופיניאן העריכו שהמשמעות התקציבית של התיקון לחוק היא "מזערית" ולדבריהם, "בכל אופן, הרווח שיצמח מכך למדינה, גם בהיבט הכלכלי, עולה על כך לאין שיעור".

מתנחלים אוספים שברים של מבנים אחרי פינוי מאחז רמת מגרוןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ