מפקד אוגדה לחייליו: בגלל המחאה החברתית אין אימונים

תת-אלוף אהרון חליוה תקף את המשתתפים בגל ההפגנות בקיץ האחרון: "בגלל ההפגנות, לא נוכל לירות טילים באימונים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד אוגדה מובחרת בצה"ל האשים אתמול את המחאה החברתית בקיצוצים באימונים ובפעילות בצה"ל. תת-אלוף אהרון חליוה, מפקד עוצבת האש, אוגדת מילואים מובחרת, ערך בשבוע שעבר שיחה עם מאות חיילי מילואים, בה אמר כי "בגלל ההפגנות, קיצצו את תקציב הביטחון, ועכשיו לא נוכל לירות טילים באימונים". האתר "ישראל דפנס", שפרסם את הדברים לראשונה, הוסיף כי חליוה תקף את אלו שהשתתפו בגל ההפגנות בקיץ האחרון במסגרת המחאה החברתית, ואמר, כפי שצוין באתר, כי היה "מחליף חלק מהשכנים שלו" בתל אביב.

דבריו של חליוה, שנאמרו במסגרת הכנה שנערכה ללוחמי המילואים בבסיס האימונים באליקים, עוררו את כעסם של לא מעט אנשי מילואים, שמחו בקיץ האחרון על קשיי המחיה בישראל. במכתב פתוח שפרסם אתמול בפייסבוק אורן פסטרנק, פעיל במחאה החברתית במסגרת "ב' זה אוהל", שהגדיר עצמו במכתב - לצד היותו קצין מילואים בדרגת סגן - כ"לוחם בשירות פעיל בצבא הצדק החברתי", כתב לו כי "כנראה ששכחת במה מתבטא ביטחון לאומי של מדינה. הוא איננו מתבטא רק בכמות הטילים. הוא איננו מתבטא רק במטוסים, בטנקים ובכמות הכדורים שכל חייל יורה. ביטחון לאומי של מדינה נמדד בכמות ובאיכות החינוך שלה, ביחס לעובדים שלה, ברווחה, במערכת הבריאות וזכות לקורת גג של כל אזרח ואזרח".

במכתבו, התייחס פסטרנק גם לשינוי שעובר על אוכלוסיית משרתי המילואים: יותר ויותר מהם סטודנטים, ממעמד סוציו-אקונומי בינוני, הכורעים ממילא תחת הנטל. "להפגין ולהיאבק זוהי חובה אזרחית, כשם שקיימת החובה האזרחית לשרת במילואים ולהתגייס לצבא, ובמקרים מסוימים - אף למעלה ממנה. לא ירחק היום שאותם חיילים ומפקדים במילואים שאליהם דיברת - חלק ממעמד הביניים שעובד, משלם מסים ומשרת במילואים - יגיד: עד כאן", כתב.

מפקד עוצבת האש, תת-אלוף חליוה. היה מחליף חלק מהשכניםצילום: עמוס חלפון/ במחנה

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אל הפייסבוק שלכם

  פסטרנק כתב כי "לא ירחק היום שבו אותו ציבור שנדחק אל הקיר, אותו ציבור שאתה הכרזת כי היית מוכן להחליף את חלקו (את חלק משכניך), פשוט לא יגיע לשרת. וכי אז מה תאמר: בגלל שהפגנתם - אין חיילים? או שמא תצא בהצהרה כי ההפגנות הללו הם שגרמו לירידה במוטיבציה לשרת?".

  בחודש שעבר הזהיר קצין בכיר האמון על מערך המילואים כי "שירות המילואים גולש לפריפריה - הכלכלית והגיאוגרפית". בשיחה עם "הארץ" אמר כי מודל המילואים החדש מביא לכך שיותר חיילים מבקשים לעשות יותר ימי מילואים מסיבות כלכליות. מצה"ל נמסר בתגובה לדבריו של חליוה: "אין בכוונתו להתייחס לנאמר בפורומים צבאיים סגורים".

  אין זו הפעם הראשונה שאמירותיו של חליוה, הנחשב קצין מוכשר ודעתן (גם אם אמירותיו שנויות במחלוקת), מקבלות תהודה. בדצמבר 2010 פורסם בעיתון "מעריב" כי בשיחה עם לוחמי חטיבת הצנחנים, אז שימש מפקדה, יצא במתקפה חריפה על מסלול בני ישיבות ההסדר, שבו משרתים חיילים דתיים רבים.

  חליוה צוטט אז כמי שאומר כי הוא "שונא" את המסלול, וטען כי שירותם של בני ישיבות ההסדר, הקצר יותר בהשוואה ללוחמים המסיימים שירות מלא, "אינו ערכי". ב-2003, בעת ששימש מפקד בסיס האימונים החטיבתי, פורסם כי אמר לטירונים לפני גיבוש כי "יש סיכוי שחלק מכם יחזרו הביתה בארון עטוף בדגל ישראל".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ