דיווח בארה"ב: ראש המוסד בדק בביקורו כיצד תגיב ארה"ב לתקיפה ישראלית

בכיר אמריקאי ל"דיילי ביסט": פרדו הגיע כדי "לבדוק את הדופק" של וושינגטון. עוד דווח כי י-ם הפסיקה לשתף את ארה"ב בהכנותיה לתקיפה אפשרית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ביקורו של ראש המוסד תמיר פרדו בוושינגטון נועד לבדוק מה תהיה תגובת ארה"ב במידה וישראל תחליט באופן חד-צדדי לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, כך דיווח הבוקר (שני) אתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט".

בכיר אמריקאי שצוטט בכתבה שפורסמה היום אמר שפרדו הגיע כדי "לבדוק את הדופק" של ממשל אובמה, וכן לבדוק עד כמה וושינגטון מתנגדת לתקיפה ישראלית. פרדו העלה בשיחותיו עם בכירי הממשל, כך על פי הדיווח, שורה של שאלות, ובהן: מהי ההיערכות האמריקאית מול איראן? האם קיימת מוכנות אמריקאית לתקוף באיראן? האם ארה"ב מעוניינת לתקוף באיראן? ומה תהיה המשמעות אם ישראל תעשה זאת בעצמה?

בכתבה דווח עוד כי ישראל הפסיקה לשתף את וושינגטון בהכנותיה לתקיפה אפשרית. על פי הדיווח, לאמריקאים היה "חור שחור" בכל הנוגע להיערכות הישראלית בנוגע לאיראן בין יוני לאוקטובר, כיוון שישראל הפסיקה לשתף את וושינגטון במידע. עוד דווח כי ישראל ביקשה מהנשיא ברק אובמה לקבל ערבויות לכך שאם הסנקציות ייכשלו, ארה"ב תתקוף את מתקני הגרעין, אולם עד היום הממשל לא הסכים לספק התחייבות כזו.

דבר ביקורו של פרדו לפני כמה שבועות בוושינגטון נחשף באופן מקרי במהלך שימוע בסנאט בסוף ינואר. בשימוע ששודר בטלוויזיה האמריקאית השתתפו ראש הסי-איי-אי, דיוויד פטראוס, וראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר. במהלך הישיבה שאלה יו"ר הוועדה, הסנאטורית דיאן פינשטין את קלאפר, האם ישראל עומדת לתקוף באיראן? קלאפר השיב כי הוא מעדיף לדון על כך בישיבה בדלתיים סגורות.

תמיר פרדו. ביקור בוושינגטוןצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אך פינשטין היתה זו שציינה בתגובה כי היא נפגשה באותו שבוע בוושינגטון עם ראש המוסד, פרדו. ראש הסי-איי-אי פטראוס ציין בשימוע כי גם הוא נפגש עם פרדו במהלך ביקורו בוושינגטון, ואמר כי קיים חשש הולך וגובר בישראל בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית.

פרדו התייחס באופן גלוי לאיום הגרעין האיראני לפני כחודש וחצי. בהרצאה בפני כ-100 שגרירים ישראלים בכנס שנערך בירושלים, הפתיע ראש המוסד ורמז כי הוא אינו סבור שאיראן גרעינית תהיה בהכרח איום קיומי על ישראל. פרדו הדגיש, לדברי שלושה שגרירים שנכחו בהרצאה, כי ישראל פועלת באמצעים רבים כדי לסכל את תוכנית הגרעין האיראנית והיא תמשיך לעשות זאת, אולם אם האיראנים ישיגו פצצה גרעינית, המשמעות של כך לא תהיה חיסולה של מדינת ישראל.

"מה המשמעות של המונח איום קיומי?", שאל פרדו. "האם איראן היא איום על ישראל - בהחלט. אבל אם אומרים שפצצה גרעינית בידי איראן היא איום קיומי, אז משמעות הדבר שצריך לסגור את החנות וללכת הביתה. זה לא המצב. משתמשים בחופשיות רבה מדי במונח הזה איום קיומי".

Read this article in English: Report: Mossad chief's secret U.S. visit meant to gauge American response to Israeli attack on Iran

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ