יהונתן ליס
יהונתן ליס

קצין הכנסת, יוסף גריף, שיגר הבוקר מכתבים ללוביסטים הפועלים במשכן ובהן ההנחיות החדשות להרחקתם ממתחמי הפעילות המרכזיים במשכן. המהלך בוצע בעקבות חשיפת התכנית "עובדה" על מניפולציות, לכאורה, שערכה חברת הלובינג "גלעד" על חברי כנסת, משרדי הממשלה ומרכז המחקר והמידע של הכנסת (מ.מ.מ.) לקידום חקיקה התואמת אינטרסים של לקוחותיהם.

במכתב שהועבר לכלל הלוביסטים, מודיע גריף על הגבלת כניסתם לעשרה מתחמים שונים במשכן: מזנון חברי הכנסת, המתחם שבין מזנון חברי הכנסת לבין מליאת הכנסת, לשכת יושב ראש הכנסת, לשכת מנכ"ל הכנסת, מתחם מזכירות הכנסת, מתחם הלשכה המשפטית, מתחם מרכז המחקר והמידע, מתחמי מזכירויות הוועדות שבאגף קדמה, מתחם מחלקת הדפוס והפרסומים ומתחם המשרדים בקומה החמישית במשכן.

"שדלנים יהיו רשאים להיכנס למתחמים אלה רק לפי הזמנה ספציפית של חבר כנסת או מי ממנהלי היחידות האמורות, ובליוויים", הבהיר גריף והוסיף כי "שדלנים שלא יקפידו על ההוראות האמורות, יישלל היתר הכניסה הקבוע שלהם לכנסת". את ההנחיות החדשות בנוגע לעבודת השדלנים בכנסת גיבש יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, שהכריז עליהם ביום חמישי האחרון.

בתחקיר שפורסם בערוץ 2 תואר הליך הכשרתה של לוביסטית (שדלנית) בחברת "גלעד לובינג". תחקירנית שנשלחה עם מצלמה נסתרת תיעדה את השיעורים בקורס, בהם הוצגו לתלמידים עקרונות עבודת הלוביסט. בין היתר נלמד בקורס כיצד לנסח הצעת חוק, להשפיע על פעילות מרכז המחקר והמידע של הכנסת, וכן דרכי השפעה על מענה לשאילתות שמוצגות למשרדי הממשלה.

בין היתר הסביר המרצה, אחד הלוביסטים של החברה, כיצד הם הצליחו להביא לחקיקת חוק האפוד הזוהר, וכיצד עשו זאת באופן שישרת את חברת 3M שעבדו עבורה ולא חברות מתחרות. על פי התחקיר, הלוביסטים גם מנסחים עבור חברי הכנסת מכתבים לעמיתיהם וסיכומי דיון רשמיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ