ההתקפה על נציגויות ישראל: דוגמה למגבלות הנקמה האיראנית

הפיגוע בניו דלהי והניסיון הכושל בטביליסי לא כוונו כלפי מטרות "יוקרתיות". מצד שני, ייתכן שמראש נבחרו יעדים אלה כדי לא לעורר תגובה ישראלית חריפה

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

ארבע שנים מיום ההתנקשות בבכיר חיזבאללה עימאד מורנייה ב-12 בפברואר 2008, מנסות איראן וחיזבאללה להוציא לפועל פיגוע נקמה בישראל. סדרת ההתנקשויות במדעני הגרעין האיראנים בשנתיים האחרונות, שגם אותן מייחסת טהראן לישראל, רק העלתה את המוטיבציה האיראנית לסגור חשבון. אולם, ההתקפה על אשת הדיפלומט הישראלי בניו-דלהי וניסיון הפיגוע ברכב השגרירות בטביליסי היום (שני), יותר משהם מבטאים נקמה איראנית, משקפים דווקא את מגבלותיה.

בשני המקרים, היו המטרות לפיגועים יעדים הנמצאים בפריפריה של אבטחת השב"כ בחו"ל: נהג מקומי, עובד השגרירות בגיאורגיה ואשתו של שליח מטעם משרד הביטחון בהודו. מאז חיסול מורנייה זוהו קרוב ל-20 ניסיונות לפיגועים, חלקם תוצרת משותפת של איראן וחיזבאללה. הבחירה ביעדים מחוץ לנציגויות הישראליות ומחוץ לשדות התעופה שבהם נמצאים ריכוזי תיירים מישראל, מבטאת קושי לפגוע במטרות "יוקרתיות" יותר.

אשר לביצוע עצמו, מובן שזיהוי המכוניות והכרת שגרת הפעילות של הצוות הישראלי הם תוצאה של מעקב מודיעיני ותכנון מדוקדק. הפגיעה בשני יעדים מרוחקים במקביל מעידה על שאפתנות של המתכננים. גם דרך הפעולה שעליה מספרים עדי ראייה בניו-דלהי - הצמדת מטען למכונית באמצעות רוכבי אופנוע, תוך כדי נסיעה (מעניין מאיפה הם קיבלו את הרעיון הזה?) – משקפת ניתוח של נקודות התורפה באבטחה הישראלית. מנגד, התוצאה הסופית: פצועה אחת (שעלולה היתה להיות גרועה יותר, אילו כבר אספה אשת השליח את ילדיה מבית הספר) בוודאי לא גרמה אתמול קורת רוח מרובה מדי בטהראן או ביירות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

שגרירות ישראל בטביליסיצילום: רויטרס

עם זאת, מוטב להוסיף כאן שתי הערות אזהרה: ראשית, שהסיפור לא בהכרח נגמר. עשויים להיות ניסיונות פיגוע נוספים, וזו הסיבה לכך שבהנחיית חטיבת הביטחון במשרד החוץ הועלתה רמת הכוננות בנציגויות ישראל ברחבי העולם. שנית, שייתכן שמראש נבחרו יעדים בסדר הגודל הזה. ישראל כבר הבהירה, בכמה הזדמנויות, כי היא עשויה להגיב בתקיפה מסיווית בלבנון על פיגוע ראווה של חיזבאללה כנגד יעד ישראלי בחו"ל. כיוון שכרגע נראה שאיראן אינה מחפשת עימות כזה, במועד הנוכחי, קיים הבדל בין פגיעה נקודתית בדיפלומט או עובד שגרירות לבין ניסיון להפיל מטוס נוסעים או למוטט שגרירות. ניסיון כזה, לשחזר את הצלחתן בפיגועי בואנוס איירס בתחילת שנות ה-90, כבר נרשם ב-2008, חודשיים לאחר חיסול מורנייה. אז נחשפה בבאקו, בירת אזרבייג'אן, מזימה לפוצץ את שגרירות ישראל באמצעות מכוניות תופת. בפרשה נעצרו פעילי חיזבאללה לצד אנשי משמרות המהפכה האיראנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, האשים מיידית את איראן באחריות להתקפות בניו-דלהי ובטביליסי. טהראן, כצפוי, מכחישה. אף ששר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע שישראל לא תשב בשקט לנוכח הפיגועים, נדמה שאין לחשוש מהתלקחות אזורית בגלל אירועי אתמול. נכון אמנם שאין לגזור גזירה שווה בין חיסול מדענים העוסקים בייצור נשק גרעיני או רב-מחבלים כמורנייה לבין ניסיון לרצח אשת שליח שלא עשתה רע לאיש. אולם, אם נכונות ההשערות שישראל עמדה מאחורי ההתקפות הקודמות – פיגוע נקמה איראני הוא עניין שצריך היה להילקח בחשבון.

האיראנים, מבחינתם, משחקים בהתאם לכללים הבלתי כתובים של משחק שישראל החלה בו, וההתנגשות עדיין לא גלשה מעבר לגבולות המגרש ששורטט מראש. צפויים בוודאי עוד כמה ימים מתוחים, אך זו אינה נראית בינתיים כיממה שמבשרת התנגשות צבאית ישירה, לא עם איראן ולא עם חיזבאללה.

5 מתוך 5 |
פיצוץ המכונית בניו דלהי
1 מתוך 5 |
זירת הפיגוע בניו דלהי. למעלה: טלי יהושע-קורן
2 מתוך 5 |
צילום: google maps

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ