דריכות שיא בשגרירויות ישראל |

חשש שמתקפת הטרור אתמול היא רק חלק מתוך סדרת פיגועים מתוכננת

ניתוח המטען שנמצא ברכב השגרירות בטביליסי, מידע מודיעיני וראיות אחרות מצביעים על מעורבות גורמים איראניים רשמיים בניסיון הפיגוע הכפול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נציגויות ישראל בניו דלהי בירת הודו ובטביליסי בירת גיאורגיה עמדו אתמול במרכזה של מתקפת טרור כפולה. בטביליסי אותר מטען חבלה שהוצמד לרכב של השגרירות ונוטרל לפני שהתפוצץ, ולאחר מכן, בניו דלהי, התפוצץ מטען אחר שהוצמד לרכבה של אשת נציג משרד הביטחון בהודו. היא נפצעה בינוני ועמה שלושה אנשים נוספים. שני הפיגועים התרחשו על רקע יום השנה לחיסולו של קצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה, בסוריה לפני ארבע שנים.

מידע מודיעיני שהצטבר בישראל וראיות שנמצאו בשתי הזירות מצביעים על כך שגורמים איראניים רשמיים היו מעורבים בפיגועים אתמול. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר זמן קצר לאחר שנודע על המתקפות, כי איראן היא שעומדת מאחוריהן. "איראן היא יצואנית הטרור הגדולה בעולם", אמר אתמול ראש הממשלה, "אנחנו נמשיך לפעול ביד חזקה, בשיטתיות ובאורך רוח נגד הטרור הבינלאומי שמקורו באיראן". לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, בחינת מטען החבלה שנוטרל בטביליסי וממצאים מודיעיניים נוספים הם שהביאו את נתניהו להכרזה המהירה על האחריות. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר גם הוא כי "ישראל יודעת לזהות בדיוק מי אחראי לפיגוע ומי הוציא אותו ואנחנו לא מתכוונים לעבור על כך לסדר היום".

הפיגועים התרחשו לאחר תקופה ארוכה שבה נערכו נציגויות ישראל בעולם בכוננות גבוהה מחשש לפיגועי נקמה של איראן וחיזבאללה על חיסול מורנייה. למרות זאת, גורמים במשרד החוץ ובמערכת הביטחון הודו אתמול כי לא היה בידיהם .מידע מוקדם או התרעה מודיעינית ממוקדת על כוונה לפגע בניו-דלהי או בטביליסי. אזהרת המסע לגיאורגיה שפרסם המטה ללוחמה בטרור בוטלה לפני כארבעה חודשים, אחרי שהמידע המודיעיני הצביע על כך שהסכנה חלפה.

המכונית הבוערת שבה נסעה אשת הנציג הישראלי, טלי קורן-יהושע, דקות לאחר הפיצוץ. למערכת הביטחון לא היה מידע מודיעיניצילום: אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"היו התרעות כלליות כל הזמן והתרעות ספציפיות על מדינות אחרות, אבל לא על ניו-דלהי וטביליסי", אמר בכיר במשרד החוץ. "ברור לנו שאיראן עומדת מאחורי הפיגוע הזה ועדיין לא ברור אם ישירות או באמצעות חיזבאללה או ארגון אחר". ואולם, שגריר איראן בהודו, מהדי נאביזאדה, הגיב אתמול להאשמות ואמר כי הן "אינן יותר משקרים". "אנחנו מגנים כל פעולת טרור, ודוחים את הטענות השקריות שהשמיעו הישראלים".

המתווה הדומה של הפיגועים בניו-דלהי ובטביליסי עורר בירושלים חשש שמדובר בשני פיגועים בלבד מתוך סדרת פיגועים דומים הצפויים להתרחש בבירות נוספות בימים הקרובים. אתמול התקיימו במשרד החוץ הערכות מצב והועברו הנחיות ביטחון חדשות לנציגויות. בין השאר הנחה משרד החוץ את הדיפלומטים הישראלים להפסיק להשתמש בכלי הרכב שלהם עד שכולם ייבדקו על ידי גורמי ביטחון. שעריהן של כמה נציגויות במדינות רגישות נסגרו.

מתקפת הטרור החלה אתמול בבוקר בטביליסי. נהגו של שגריר ישראל, יצחק גרברג, נכנס למכוניתו והחל לעשות דרכו לשגרירות. הוא שמע רעש מוזר, עצר את הרכב וגילה כי לתחתיתו הודבקה שקית ובה חפץ חשוד. הוא מיהר להזעיק את המשטרה, שאיתרה בתוך השקית מטען חבלה ונטרלה אותו.

דיווח על המקרה הועבר למשרד החוץ בירושלים בשעות הבוקר, אולם רק כמה שעות לאחר מכן התברר כי מדובר במתקפת טרור מתואמת בכמה בירות. מעט אחרי השעה שלוש בצהריים נכנסה טלי קורן-יהושע, רעיית נציג משרד הביטחון, למכוניתה ויצאה מהשגרירות כדי לאסוף את ילדיה מבית הספר.

ניסיונות הנקמה. לחצו להגדלה

אחרי נסיעה של כמה מאות מטרים הגיח לפתע אופנוען והדביק, ככל הנראה במגנט, מטען חבלה לחלקו האחורי של הרכב. זמן קצר לאחר מכן התרחש פיצוץ עז. קורן-יהושע והנהג ההודי, מאנוג' שארמה, עפו מהמכונית מעוצמת הפיצוץ והרכב החל לעלות באש. קורן-יהושע נפצעה בינוני בגפיה מכוויות ומרסיסים ופונתה לבית חולים. הנהג ושני עוברי אורח נוספים נפצעו קל. זמן קצר אחרי שהגיעה לבית החולים הוכנסה קורן-יהושע לניתוח של כמה שעות. לבית החולים באו שני רופאים ישראלים שנמצאים בניו-דלהי, בני משפחתה ורבים מאנשי השגרירות. אם יחול שיפור במצבה הרפואי היא תוטס בימים הקרובים להמשך טיפול בארץ.

שר החוץ של הודו, סומנהאלי מלייאה קרישנא, התקשר אתמול לעמיתו הישראלי אביגדור ליברמן והתחייב בפניו שהחלה חקירה על נסיבות הפיגוע וכי נציגי ישראל יעודכנו בכל ההתפתחויות. קרישנא אמר כי הודו מגנה בחריפות את הפיגוע, וכי מבצעיו יילכדו ויובאו לדין. הוא אמר לליברמן שהודו תספק את כל האבטחה הנדרשת לשגרירות ישראל ולדיפלומטים הישראלים.

ישראל צפויה להימנע מתגובה חריפה על שתי ההתקפות. בשעות אחר הצהרים והערב אתמול כונסו התייעצויות בצמרת גופי הביטחון השונים (צה"ל, המוסד והשב"כ) ובחטיבת הביטחון של משרד החוץ. הנחת העבודה של מערכת הביטחון, שאיננה מתבססת על מודיעין מוצק, גורסת כי ייתכנו פיגועים נוספים בזמן הקרוב ולכן יש לנקוט את כל האמצעים כדי להתגונן מפניהם.

ישראל תשגר משלחות של מומחי אבטחה, חבלה וזיהוי פלילי ממערכת הביטחון והמשטרה, לניו דלהי ולטביליסי כדי לסייע בחקירת הפיגועים. מהבדיקה הראשונית מדובר במטענים שהכינו אנשים מיומנים, אך לא ברמת תחכום יוצאת דופן.

אף ששר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע שישראל לא תעבור לסדר היום על ההתקפות, נדמה שאין לחשוש מהתלקחות אזורית בגלל אירועי אתמול. נכון אמנם שאין לגזור גזירה שווה בין חיסול מדענים העוסקים בייצור נשק גרעיני או רב-מחבלים כמורנייה לבין ניסיון לרצח אשת שליח שלא עשתה רע לאיש. אולם, אם נכונות ההשערות שישראל עמדה מאחורי ההתקפות הקודמות - פיגוע נקמה איראני הוא עניין שצריך היה להילקח בחשבון. האיראנים, מבחינתם, משחקים בהתאם לכללים הבלתי כתובים של משחק שישראל היא שהחלה בו (אפילו שיטת הפיגוע בניו-דלהי היא חיקוי מדויק למדי של ההתנקשויות במדעני הגרעין בטהראן). מכל מקום, ההתנגשות עדיין לא גלשה מעבר לגבולות המגרש ששורטט מראש. צפויים בוודאי עוד כמה ימים מתוחים, אך זו אינה נראית בינתיים כיממה שמבשרת התנגשות צבאית ישירה, לא עם איראן ולא עם חיזבאללה.

המכונית שניזוקה מפיצוץ המטען, אתמול בניו דלהי צילום: אי-פי

יהושע-קורן היא הנפגעת הישראלית הראשונה בסדרה ארוכה של ניסיונות נקמה מצד איראן וחיזבאללה מאז מותו של עימאד מורנייה, בפיצוץ מכוניתו בדמשק ב-12 בפברואר 2008. בין השאר, נעשו ניסיונות לפוצץ את שגרירות ישראל באזרבייג'אן, כבר באביב של אותה שנה, להתנקש בקונסול ישראלי בטורקיה ובאחרונה - לפגוע בריכוזי תיירים ישראלים בתאילנד ושוב באזרבייג'אן. לפי דיווחים זרים, חלק ניכר מהפיגועים הללו סוכל תודות לתיאום מודיעיני הדוק בין ישראל למנגנוני הביטחון באותן מדינות.

הפיגועים אתמול, שמשקפים רצון לנקמה לא רק על חיסול מורנייה אלא על חמש ההתקפות על מדעני הגרעין (המיוחסות באיראן לישראל), מבטאים כנראה גם את מגבלות יכולתם של איראן וחיזבאללה. בשני המקרים, היו המטרות לפיגועים יעדים הנמצאים בפריפריה של אבטחת השב"כ בחו"ל: רכבי שגרירות, מחוץ למתחמים המאובטחים עצמם. זו בחירה שמבטאת קושי לפגוע במטרות "יוקרתיות" יותר.

אשר לביצוע עצמו, מובן שזיהוי המכוניות והכרת שגרת הפעילות של הצוות הישראלי הם תוצאה של מעקב מודיעיני ותכנון מדוקדק. הפגיעה בשני יעדים מרוחקים במקביל מעידה על שאפתנות של המתכננים. הצמדת המטען לרכב בעת הנסיעה מעידה על זיהוי נקודת תורפה באבטחה הישראלית ומציאת פתרון שינצל אותה. מנגד, התוצאה הסופית בוודאי לא גרמה אתמול קורת רוח מרובה מדי בטהראן או ביירות.

עם זאת, מוטב להוסיף כאן שתי הערות אזהרה: ראשית, שהסיפור כאמור לא בהכרח נגמר. שנית, שייתכן שמראש נבחרו יעדים בסדר הגודל הזה. ישראל כבר הבהירה, בכמה הזדמנויות, כי היא עשויה להגיב בתקיפה מסיבית בלבנון על פיגוע ראווה של חיזבאללה כנגד יעד ישראלי בחו"ל. כיוון שכרגע נראה שאיראן אינה מחפשת עימות רחב, במועד הנוכחי, קיים הבדל בין פגיעה נקודתית בדיפלומט או עובד שגרירות לבין ניסיון להפיל מטוס נוסעים או למוטט שגרירות. בגבול לבנון לא נרשמה אתמול כל פעילות העשויה להעיד על כוונה מיוחדת של חיזבאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ