חשש שהח"כים יקדמו מנגנון עצמאי לביקורת על הפרקליטות

במשרד המשפטים חוששים: בכנסת יקדמו חוקים להקמת גוף ביקורת עצמאי על הפרקליטות אם מתווה היועמ"ש לא ישונה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הציג אתמול - בפני הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת - את המתווה שגיבש להקמת הגוף שיבקר את עבודת הפרקליטות. אולם מתווה זה גרר ביקורת חריפה בוועדה, שעיקרה נעוצה בכך שבעלי דין, קורבנות עבירה, עורכי דין ואזרחים אחרים לא יוכלו להגיש באופן ישיר תלונות למבקר הפרקליטות ולבקש ממנו לבדוק מקרה קונקרטי. זאת יוכלו לעשות רק היועמ"ש, פרקליט המדינה וראש אגף התביעות במשטרה. כעת חוששים במשרד המשפטים כי חברי הכנסת יקדמו הצעות חוק פרטיות להקמת מנגנון ביקורת עצמאי שיהיה פתוח לתלונות מהציבור.

לפי המתווה של וינשטיין - שעיקריו נחשפו ביום ראשון ב"הארץ" - בראש הגוף יעמוד משפטן בעל יוקרה מקצועית, שיהיה כפוף ליועץ המשפטי לממשלה. הוא ייזום בדיקות מערכתיות של עבודת הפרקליטות והתביעה המשטרתית, כאשר היועמ"ש, פרקליט המדינה, וראש אגף התביעות במשטרה יהיו מוסמכים לבקש ממנו לבצע מטלות ביקורת נוספות. אלו יוכלו אף לבקש לבדוק תיקים המתנהלים בבית המשפט.

"מה תגידו לציבור: אתם לא יכולים להתלונן, תכתבו ליועץ המשפטי לממשלה מכתב והוא יחליט?", העיר בדיון יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר-און (קדימה). "אם לא נפתח את גוף הביקורת לציבור לא נועיל בעניין".

מימין: מבקר המדינה לינדנשטראוס, רוני בר און, יעקב נאמן, יהודה וינשטיין ומשה לדור, אתמול בדיון בכנסת צילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

ח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי), אמר כי אם לא תתווסף להצעה אפשרות להגשת תלונות פרטניות על ידי אזרחים, הוא יקדם את הצעת החוק הפרטית שלו לגוף ביקורת על הפרקליטות - שכבר גיבש עם חברי כנסת נוספים - שמעגנת אפשרות זאת.

עו"ד בעז גולדברג, ראש ארגון הפרקליטים, אמר כי יש סכנה שאם יאפשרו למבקר הפרקליטות לבדוק תלונות שמגישים אזרחים, עלול להיווצר מצב בו נאשמים, שהם מתלוננים סדרתיים, יציפו את גוף הביקורת בתלונות ויפגעו בעצמאות הפרקליט, יהלכו עליו אימים, ירתיעו פרקליטים בעבודתם וייפגעו בכך בתביעה.

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הביע מורת רוח על כך שצוות משרד המשפטים שדן במתווה גוף הביקורת קיים 14 ישיבות, אולם לאף אחת מהן לא הוזמנו אנשי מבקר המדינה. לינדנשטראוס צידד בעמדתו של לדור, לפיה יש לייעד אגף ביקורת ייעודי לפרקליטות במשרד המבקר. אולם וינשטיין אימץ את המודל אותו גיבשו המשנים שלו, אורית קורן, מייק בלאס ורז נזרי. קורן הסבירה כי המתווה שנבחר ימלא חסר בביקורת מערכתית על עבודת הפרקליטות, אך הזהירה כי בדיקת תלונות פרטניות שמקורן בפניות הציבור, על ידי מבקר הפרקליטות עלולה להיות כלי לפגוע בעצמאות של פרקליטים, עד כדי רדיפתם, ולפיכך היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה יוכלו לבקש מהמבקר לבדוק תיק נקודתי.

כעת, יצטרך וינשטיין להציג בתוך כחודש תוכנית מלאה, אולם לא ברור אם הפרקליטות תאמץ את רצון חברי הכנסת לשלב, בצורה כזו או אחרת, פניות מהציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ