הפיגוע בהודו: למה עכשיו?

לצד נקמה על רצח מורנייה, בחיזבאללה גם מקווים שהפיצוץ בהודו יסייע להם להחריש את יום השנה לרצח חרירי, ששב לכותרות בזכות כתבי אישום חדשים

אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

במשך ארבע שנים ויום ניסה ארגון חיזבאללה לנקום את חיסולו של עימאד מורנייה. פעם אחר פעם נכשלו הניסיונות, לרוב סוכלו בידי קהילת המודיעין בישראל ובעולם. אתמול, רשם הארגון השיעי, "הישג"- אחד מאנשיו ככל הנראה, הצליח לפצוע אשת שליח של משרד הביטחון בהודו.

צריך לומר, הניסיון לבצע בו זמנית שני פיגועים בהודו ובגאורגיה, אמור לכאורה להצביע אל תחכום ויכולת גבוהה. אולם התוצאה הסופית מעידה גם על העליבות של המבצעים ועל כישלונם היחסי בהשגת יעדיהם.

לפני חודש בדיוק, סוכל פיגוע של חיזבאללה נגד יעדים ישראלים בבנגקוק. מפקד המשטרה התאילנדית, פריופן דמאפונג, ידע לספר אז כי חיזבאללה ביטל את הפיגוע שתכנן בלב בנגקוק בעקבות פרסום דבר מעצרו של לבנוני הקשור בארגון. לפני שלושה שבועות, היה זה המודיעין האיראני ששלח כמה מחבלים כדיי לפגוע באנשי חב"ד ובשגריר ישראל באזרבייג'אן. ניסיונות אחרים של חיזבאללה לפיגועי נקמה נרשמו במשך ארבע השנים האחרונות גם בטורקיה ושוב באזרבייג'אן ב-2009.

מכוניתה של אשת שליח משרד החוץצילום: אי–פי

  ויחד עם זאת, על אף הפגיעה המוגבלת כל כך, הניסיונות הללו צפויים להמשיך. ייתכן אפילו שהכישלונות האחרונים רק יחזקו את המוטיבציה של חיזבאללה להמשיך ולהוכיח כי לא שכח את "הרמטכ"ל" עימאד מורנייה. ייתכן שדווקא בהקשר הזה ניתן להבין את דבריו המפתיעים של חיזבאללה בשבוע שעבר עת סיפר לקהל השיעי שהתכנס בביירות לציין את יום הולדתו של הנביא מוחמד כי איראן אינה נותנת פקודות לארגון. ניתן להעריך שנסראללה ידע כבר בשבוע שעבר כי הפיגועים אמורים לצאת לפועל יום לאחר יום השנה לחיסול מורנייה ולכן רמז לקהל שלו את מה שהוא מנסה לשווק במשך תקופה ארוכה כי חיזבאללה פועל באופן עצמאי מטהראן.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

  האינטרס של חיזבאללה להוציא לפועל פיגוע בשלב הזה, על אף הסיכון של עימות אלים מול ישראל, קשור דווקא למצבו של הארגון בלבנון. בעוד שוב ושוב אזכרו אתמול אתרי החדשות באינטרנט את יום השנה לחיסול מורנייה, לרגע נשכח כי בלבנון מציינים היום את יום השנה השביעי לרצח של ראש הממשלה רפיק אל-חרירי.

  על אף הכחשותיו החוזרות ונשנות של נסראללה כי חיזבאללה רצח את אל-חרירי האב, החיסול ההוא מסרב להרפות ממנו. הציבור בלבנון כמו בכל העולם, חושד כי חיזבאללה עמד מאחורי הרצח. וכאילו כדי להוסיף שמן למדורה, הודיע אתמול דווקא ראש הממשלה נג'יב מיקאתי, שמונה בעזרתו האדיבה של חיזבאללה, כי בכוונת בית הדין בינלאומי בהאג להגיש בקרוב כתב תביעה חדש נגד מעורבים ברצח אל-חרירי, מלבד ארבעת כתבי האישום הקודמים שהוגשו נגד פעילי חיזבאללה. מיקאתי סיפר כי במהלך ביקורו האחרון בלבנון של דניאל בלמר, התובע של בית הדין בהאג סיפר לו על כך. לכך צריך רק להוסיף את חוסר הבהירות באשר לעתידו של הארגון בלבנון, במקרה של נפילת בשאר אל-אסד. האופוזיציה בסוריה כבר אינה מסתירה את התיעוב העמוק שלה כלפי חיזבאללה ואיראן וכאשר יסולק בשאר מארמון הנשיאות, דמשק החדשה עשויה לבוא בחשבון עם הארגון השיעי.

  מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כשיצא ממחבואו בראשית החודשצילום: אי-אף-פי

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ