סמי מיכאל: מעצר מינהלי - פגיעה חמורה בזכויות

נשיא האגודה לזכויות האזרח ביקש משר הביטחון להתערב בעניין עציר מנהלי ששובת רעב מזה 60 יום. שב"ס: "עניינו מטופל באופן מוקפד"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא האגודה לזכויות האזרח סמי מיכאל פנה היום (שלישי) במכתב דחוף לשר הבטחון אהוד ברק בבקשה להתערב בעניינו של העציר המנהלי חאדר עדנאן, השובת רעב מזה כ-60 יום.

בפנייתו לשר הביטחון כתב מיכאל: "מעצר מינהלי, המאפשר שלילת חירותו של אדם למשך חודשים ללא משפט, מהווה פגיעה חמורה ביותר בזכויות אדם בסיסיות – ובראשן הזכויות לחירות ולכבוד.

"אמנם עצורים מינהליים מובאים בפני שופט ומתקיים הליך של ביקורת שיפוטית על מעצרם, אולם מכיוון שהרוב המכריע של החומר, עליו מתבסס צו המעצר, הוא סודי – ומוסתר הן מהחשוד והן מעורך דינו – בפועל לא ניתנת לעצור הזדמנות אמיתית להתגונן או להפריך את החשדות נגדו", כתב מיכאל.

"בנסיבות אלה אין בהליך הביקורת השיפוטית כדי להוות ערובה ממשית להבטחת חוקיות המעצר", הוסיף נשיא האגודה לזכויות האזרח, "וגם השופט ההוגן ביותר אינו יכול לעשות צדק. הליך הביקורת השיפוטית בהקשר זה נעדר ערובות מינימאליות להבטחת הליך משפטי תקין, עד כי מוטל ספק אם ניתן לראות בו "הליך שיפוטי" של ממש".

חאדר עדנאן נעצר ב-17.12.11 והחל מה-8.1.12 מוחזק במעצר מנהלי מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. עדנאן המוגדר כבכיר בארגון הגי'האד האסלאמי בגדה המערבית פתח בשביתת רעב כמחאה על מה שהגידר ההתעללות והטיפול האכזרי, אשר חווה, לדבריו, במהלך מעצרו וחקירתו, וכמחאה על מעצרו ללא משפט.

על פי דיווחי ארגון רופאים לזכויות אדם, מצבו הבריאותי של עדנאן התדרדר באופן חמור בעקבות שביתת הרעב, ויש חשש כי המשך השביתה מסכן את חייו. מועדון האסיר הפלסטיני עתר היום (שלישי) לבג"צ בעקבות החלטת בית הדין הצבאי לדחות הערעור על המעצר המינהלי נגד עדנאן.

סוגיית מעצרו של עדנאן תופסת תאוצה בשטחי הרשות וגם בישראל. היום בערב תתקיים הפגנה בחיפה וגם מול משרד הביטחון בת"א בקריאה לשחרורו. עו"ד ג'ואד בולוס סנוגרו של עדנאן שביקר אותו בבית החולים בצפת שם מאושפז מה כשבוע ימים אמר כי מצבו מוסיף להיות קשה.

הפגנה ברמאללה למען שחרורו של עדנאן צילום: אי–פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

עו"ד בולוס ציין כי עדנאן ולמרות מצבו אזוק בידו וברגליו וקשור למיטה בצורה שלא מאפשרת לו אפילו לזוז במיטה ועליו שלוש שומרים :"מדובר במעשה לא אנושי בעליל , אדם שבקושי יכול לעמוד על רגליו קושרים ואוזקים אתו בעודו במיטה".

משב"ס נמסר בתגובה: "עניינו של העצור מטופל באופן מוקפד בהתאם לחוק המתייחס לאופן החזקתו בהתאמה להגדרתו כעצור ביטחוני-מנהלי, ומתוך רגישות הנובעת מטעמים הומניטריים. באופן חריג, מתיר שב"ס ביקורים של בני משפחת העצור, ביקורי איש דת וכן בדיקות רופאים מטעם רופאים לזכויות אדם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ