נאמן הדריך כיצד להביא לחנינת אסירים ביטחוניים יהודים

בהקלטה מפגישה עם פעילים שביקשו לשחרר אסירים יהודים כחלק מעסקת שליט אמר שר המשפטים: "נותנים לכם הדרכה איך לפתור את הבעיה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הקלטות מפגישה שקיים שר המשפטים, יעקב נאמן, עם נציגי ארגון "חננו" ומשפחות שכולות ערב עסקת שליט ופורסמו הערב (שלישי) בערוץ 2 ובאתר "וואלה!" חושפות כי נאמן ייעץ לנציגי אסירים ביטחוניים יהודים כיצד להגדיל את סיכוייהם לזכות בחנינה.

בפגישה שהוקלטה, הלינו נציגי חננו, הפועל למתן עזרה משפטית ליהודים אשר נגדם מתקיים הליכים משפטיים על רקע ביטחוני, על הקושי בשחרורם של 12 אסירים יהודים, כפי שדרשו כמה שרים בממשלה. בין האסירים המדוברים, עמי פופר, חברי מחתרת בת עין ושוטרי מג"ב הנאשמים בהריגת פלסטיני.

מההקלטה, המתעדת על פי הדיווח פגישה שהתקיימה בין הצדדים בכנסת, עולה כי לא היתה זו הפגישה הראשונה עם נאמן בנושא. אחד הפעילים אמר לשר המשפטים: "אנחנו עוסקים עכשיו בנושא של האסירים היהודיים... איך משחררים אותם?"

יעקב נאמןצילום: אוליבייה פיטוסי

שר המשפטים הבהיר לפעיל: "אני נתתי כבר את הפתרונות. לצערי הרב פועלים בניגוד לעצה שנתתי, וזה מחבל בעניין". לשאלה מה היתה עצתו, הוא עונה: "אמרתי שתוגש בקשה נפרדת בשם כל אחד ולא בקשה 'חננו' ושמוננו וגוננו וגולנו. בקשה נפרדת עם נימוקים לגבי כל אחד, וככה אפשר יהיה לדון בזה". נאמן אף מדגיש כי "אני נתתי את העצה הזו כבר לפני ארבעה שבועות".

בהמשך מבהיר נאמן: "אמרתי בקשות עם נימוקים אישיים לגבי כל אחד כדי שאפשר יהיה לגלגל את זה לנשיא. הנשיא צריך להחליט בנושא הזה ואני אאשר כל חתימה של הנשיא". כשהפעיל שואל את השר אם "ככה זה היה גם אצל הערבים?" (בעסקת שליט) עונה נאמן כי  "לא. זה לא היה ככה אצל הערבים. אצל הערבים היתה החלטה מדינית. אתם רוצים שנעביר את זה להחלטה מדינית? יהיה בג"ץ".

בהמשך מבקר נאמן את האסטרטגיה בה נקט ארגון חננו. "למה אתם עושים את זה, את הטעויות? נותנים לכם הדרכה איך לעשות כדי לפתור את הבעיה. כל אחד עם הנימוקים שלו".

בסופו של דבר לא הובאה לישיבת ממשלה ההצעה לשחרר את האסירים היהודיים, ובשלב זה העניין כלל אינו עומד על הפרק. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לדברים כי הפניות לשר המשפטים לבקשת החנינה נעשות רק על ידי אנשי מקצוע.

אטה ליבוביץ', אמו של חייל הנח"ל שמאי אלעזר לייבוביץ שנרצח בפיגוע סמוך למעלה חבר ורוצחיו שוחררו אמרה בתגובה כי "אני באמת לא מבינה את נאמן. ישבנו איתו משפחות שכולות לא פעם, וקיבלנו הבטחות מפורשות לשחרור האסירים היהודים ולוח זמנים מדוייק, אולם לצערי הוא סתם סובב אותנו על ריק. אני ממש לא מבינה. הרוצח של הבן החייל שלנו אלעזר שוחרר בכזאת קלות והאסירים היהודים נמקים בכלא. הנשים כמו אלמנות חיות והילדים כמו יתומים. אסור להמשיך את ההתנהלות ואחריות לפיתחו של נאמן".

מעמותת חננו נמסר כי "למרות אכזבתנו הקשה מכך שהשר נאמן לא עמד בהבטחותיו, אין זה ראוי לצטט מתוך שיחות אישיות. את מה שיש לנו להגיד , ויש לנו הרבה מה לומר, נאמר באופן אישי למקבלי ההחלטות.

הורים שכולים, ששכלו את בתם הצעירה אמרו כי נאמן מרמה את כולם. "משום מה רק השמאלנים חושבים שהוא עושה מהם צחוק אולם ההתנהלות בפרשת האסירים היהודים מוכיחה שנאמן מוליך שולל את כל הסובבים אותו. אין יותר לגיטימי משחרור של אסירים יהודים לאחר שחרור מחבלים שלהם עונש כולל בסך 833 מאסרי עולם, אולם שר המשפטים של מדינת ישראל ממשיך לנהוג בצורה דו פרצופית ונוהג אחד בפה ואחד בלב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ