שלומי לחיאני שוקל להתמודד על ראשות קדימה

ראש העיר בת ים הודיע לציפי לבני ושאול מופז על כוונתו, למרות ההליכים הפליליים המתנהלים נגדו

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, לא הסתיר אתמול את הנאתו מהמהומה שחולל. דקות אחדות לאחר שפורסם בערוץ 10 שהוא נפגש השבוע עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ועם יריבה שאול מופז, והודיע לשניהם כי הוא מתכוון להתמודד נגדם על ראשות קדימה, פרצה במפלגה ובתקשורת סערה.

זה חודשים אחדים שלחיאני מתלבט. כבר ב-99', כשהצטרף בראש סיעת "בראש מורם" (אתה נבחר למועצת העיר בת ים ב-1997) לרשימתו של אהוד ברק לפריימריז ב"עבודה", הצהיר בפירוש שהוא מכוון גבוה ורחוק, ורואה את עצמו מועמד טבעי לראשות הממשלה. לאחר שברק הפר את הבטחתו ולא שריין לו מקום ריאלי, חזר לחיאני לבת ים, השקיע בה את כל מאמציו, וב-2003 נבחר לראשות העיר. חמש שנים אחר כך בחרו בו 86% מתושבי העיר. רבים מהם רואים בו מועמד טבעי לראשות הממשלה.

אהדה עצומה זו לא נפגמה גם כאשר המשטרה התדפקה על דלתו של לחיאני בחמש בבוקר לפני כשנתיים, במעצר מתוקשר לעילא, והאשימה אותו בשורה של עבירות - קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. לחיאני הפגין התנהגות ממלכתית למופת. בספטמבר 2011 המליצה המשטרה לפרקליטות להעמידו לדין, אבל מאז העניין תלוי ועומד, ולחיאני עתר לבג"ץ בטענה שנגרם לו עינוי דין.

שלומי לחיאניצילום: מוטי מילרוד

בסביבתו הקרובה המליצו לו לוותר בינתיים, לחכות עד שיזוכה והתיקים ייסגרו (שניים מהם, הקשורים לפרשת השופט דנציגר, כבר נסגרו), ויתמודד בידיים נקיות. זוהי איננה המגבלה היחידה של לחיאני. הוא לא הספיק להירשם כחבר המפלגה בזמן ולא צבר ותק שיאפשר לו להתמודד נגד לבני, מופז, אבי דיכטר ואולי גם מאיר שטרית. אתה בן 46, אומרים מקורביו. בפעם הבאה.

לנוכח המגבלות האלה (השנייה טכנית ואפשר לפתור אותה בקלות יחסית, אבל הראשונה מטילה עליו צל ממשי), אפשר היה לחשוב שלחיאני יהסס ויוותר, אבל הוא מיטלטל בין חשיבה שקולה לבין יצרים עזים. בזמן האחרון הוא לא חדל לדבר על כך שבנימין נתניהו מדרדר את החברה הישראלית אל התהום, ועל כך שהצלחתו בבת ים היא עדות בדוקה ש"אפשר אחרת".

ואכן, בת ים עברה בשמונה השנים האחרונות מהפכה זוטא מרשימה. כתוצאה מהשקעה עצומה בחינוך ובפיקוח, שיעור הפשיעה בה ירד דרמטית, ואילו שיעור ההצלחה בבחינות הבגרות עלה משמעותית (פי כמה בקרב יוצאי אתיופיה), מחירי הנדל"ן בעיר עולים, מתוכננת בה בנייה רחבת היקף לתיירות, ועוד. השבוע, למשל, התברר שבת ים מוכנה יותר מכל הערים בארץ לאפשרות של רעידת אדמה.

רבים בקדימה, בעיקר בקרב ראשי הערים, מאמינים שהפופולריות של לחיאני - שאף שהוא "נסיך" בעל אמצעים והשכלה רחבה הוא מקרין עממיות ונגישות - תוכל להחזיר למפלגה המקרטעת את כוחה. אבל נראה שלחיאני עצמו מבין את המגבלות. ואולי, למרות הסחרור מאתמול, הוא יחליט לבסוף לחכות לפעם הבאה.

לחיאני אינו היחיד שהסתבך בפלילים ושמו נקשר באחרונה לקדימה. לפני כשבועיים הכריז עמרי שרון, שריצה עונש מאסר של שבעה חודשים בגין עדות שקר ורישום כוזב במסמכי תאגיד, על הצטרפות למפלגה שייסד אביו ועל תמיכתו בלבני. גם ח"כ לשעבר צחי הנגבי, שהושעה מהכנסת לאחר שהורשע במתן עדות שקר בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, הודיע לפני כמה ימים שגייס 80 אלף שקלים להשתתפות בפריימריז בקדימה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ