מצרים עצרה את זרימת הדלק, ועזה יושבת בחושך

תושבי הרצועה מדווחים ביומיים האחרונים על הפסקות הנמשכות 16 שעות, כיוון שתחנת הכוח אינה פועלת; במקביל, מתרבים הדיווחים על האנרכיה בסיני

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תושבי רצועת עזה סובלים ביומיים האחרונים מהפסקות חשמל ארוכות, כיוון שתחנת הכוח היחידה ברצועה אינה פועלת ברוב שעות היום. זאת, בשל במחסור בדלק שנגרם - ככל הנראה - מהחלטה לעצור לחלוטין את הברחת הדלק מסיני לרצועה, אותה קיבל גורם בצד המצרי.

בכל רחבי הרצועה מדווחים התושבים על הפסקות חשמל, הנמשכות לעתים 16 שעות. הפסקות התכופות והארוכות משפיעות גם על המתקנים לטיהור מים ועל מוסדות הבריאות ברצועה. בעבר, ממשלת חמאס יבאה מישראל דלק תעשייתי המיועד לתחנת הכוח, אך כבר שנה שאינה עושה זאת לנוכח המחיר הזול של הדלק המצרי.

בשנה האחרונה הבריח החמאס יותר ממאה אלף ליטרים של דלק ממצרים כל יום, במחיר של 20 אגורות לליטר. אם היה ממשיך לייבא את הדלק מישראל, היה נאלץ לשלם מחיר גבוה בהרבה, ואף להעביר חלק מן הכספים לממשלת סלאם פיאד בגדה. עם זאת, בתקופה האחרונה נפסקה הברחת הדלק ממצרים לעזה לנוכח המחסור בדלק בסיני ובמצרים, וככל הנראה גם עקב כוונתה של ממשלת מצרים להגדיל את הכנסותיה ממכירת דלק לעזה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בתקופה האחרונה מתרבים הדיווחים על האנרכיה המשתוללת ברחבי סיני. לאחרונה הצליחו בדואים לחטוף קבוצה של חיילים מצרים, ושחררה אותם בתום מו"מ ממושך מול השלטונות המצרים. כמו כן, לפני חודש דווח כי חוליית בדואים מסיני השתלטה על מתחם של כפר נופש הממוקם על החוף לא הרחק מטאבה. גם הצינור המוביל גז לישראל וירדן היה יעד להתקפות, ולפני עשרה ימים הוא פוצץ בפעם ה-12.

כדי לנקוט משנה זהירות, נוסעות המכוניות בסיני בשיירות בלבד, מחשש למעשי שוד ואלימות מצד כנופיות בדואיות חמושות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ