זוכה הישראלי שהורשע בהוצאת דיבתו של אביו של א-דורה

ד"ר יהודה הורשע בשנה שעברה בצרפת לאחר שהאשים את האב בזיוף פציעותיו. נתניהו: הממשלה תקדם חוק שישלם את הוצאות המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין לערעורים בצרפת זיכה היום (רביעי) את ד"ר דוד יהודה, אורטופד ישראלי, מאשמת הוצאת דיבתו של ג'מאל א-דורא, אביו של הילד מוחמד א-דורא שנהרג ב-30 בספטמבר 2000 בצומת נצרים.

א-דורא האב תבע בשעתו את הרופא הישראלי, בטענה כי חשף פרטים מתיקו הרפואי וסילף עובדות בעניין הצלקות שעל גופו. הרופא, שניתח את ג'מאל א-דורה בבית החולים תל השומר, טיפל באב ב-1994 לאחר ניתוח כושל שעבר בידו בבית חולים בעזה. לאחר התקרית המפורסמת שבה נהרג הבן מוחמד, בן ה-12, בזרועות אביו, טען הרופא כי האב שיקר בנוגע לפציעותיו. באפריל אשתקד, הרשיע בית משפט בצרפת את הרופא בהוצאת דיבה.

בראיון לעיתון יהודי-צרפתי שהתפרסם ב-2008, טען ד"ר יהודה כי פצעי האב נבעו מפגיעה ישנה שנפגע על ידי אנשי חמאס והניתוח שעבר לאחר מכן, שש שנים לפני האינתיפאדה השנייה. ד"ר יהודה הציג את תמונות הטיפול שעבר ג'מאל א-דורא והסביר שהאב הציג בשעתו צלקות שונות לכלי התקשורת הבינלאומיים בטענה כי נגרמו מהירי הישראלי, בעוד שמקורן בהתקפה של אנשי חמאס, שחשדו בו כי שיתף פעולה עם ישראל, וכמובן של הניתוח שעבר לאחר מכן.

גמ'אל ומוחמד א-דורה רגעים לפני מות הילד בצומת נצרים

בעקבות ההרשעה, החליט ד"ר יהודה דוד לערער לבית המשפט העליון בצרפת, שזיכה אותו מאשמה. בית המשפט פסק כי לא ניתן לקבוע מהו מקור הפציעות של א-דורה האב, וכי דבריו של ד"ר יהודה לא נאמרו בזדון והוא ביסס את דבריו על בסיס עובדתי מספק. כמו-כן בית המשפט קבע שיהודה אינו עיתונאי והיה לו בסיס עובדתי מספיק בנוגע להתערבות הכירורגית אשר אותה הוא ביצע ב-94 והוא לא יכול היה לנהל חקירה בעזה בנוגע לנושא כיוון שהוא איש צבא. כמו-כן נאמר בבית המשפט שדבריו של ד"ר יהודה היו זהירים ולא עברו את הגבולות החריגים במסגרת חופש הביטוי.

בנוגע למאמר אחר בנושא, של העיתונאי קלמונט ולרימז, בית המשפט קבע שאכן הייתה הוצאת דיבה נגד א-דורה, והוא נקנס באלף יורו על תנאי, אלף יורו פיצויים, וכן ב-6,000 יורו הוצאות משפט. יש לציין כי המשפט התנהל אך ורק על הוצאת הדיבה של א-דורה האב והוא לא עסק בפרטי האירוע בו נהרג הילד מחמוד א-דורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם עם ד"ר יהודה והודיע לו כי ביום ראשון תתמוך הממשלה בהצעת החוק לפיה מדינת ישראל תשלם את הוצאות המשפט של ד"ר יהודה. ד"ר יהודה הודה לראש הממשלה על הדברים ואמר: "היום הצדק של עם ישראל ניצח".

התקרית שבה נהרג מוחמד א-דורא, הפכה לאחת התמונות המפורסמות ביותר של אינתיפאדת אל-אקצא והצליחה מאז לחולל אינספור פרשות וסערות בבתי המשפט ומחוצה להן. ישראל שמיהרה לאחר התקרית להתנצל על הפגיעה בילד, חזרה בה בהמשך והודיעה כי חיילי צה"ל אינם אחראים למותו

השתתף בהכנת הידיעה: ברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ