מחלוקת בצמרת המדינית |

נתניהו מתנגד ליוזמתו של ליברמן שישראל תקרא פומבית להדחתו של אסד

במשרד החוץ סבורים כי לישראל חובה מוסרית לגנות את הטבח אבל ראש הממשלה טוען שהתבטאות פומבית רק תחזק את נשיא סוריה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מחלוקת בצמרת המדינית על יחסה של ישראל לטבח שמבצע נשיא סוריה בשאר אל-אסד בני עמו. שר החוץ ליברמן ואנשי משרדו סבורים כי ישראל צריכה לגנות בצורה הברורה ביותר את הטבח, ולאמץ מדיניות פומבית של קריאה לאסד להתפטר. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד לכך וסבור שישראל צריכה לשמור על עמימות, בכל הנוגע לעמדתה כלפי אסד.

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי בשבועות האחרונים גיבש הדרג המקצועי במשרד החוץ המלצה למדיניות ישראל חדשה בנוגע למצב בסוריה. הדיפלומטים הישראלים סברו שיש לישראל חובה מוסרית לגנות את הטבח בסוריה ולקרוא לסילוקו של אסד כדי להפסיקו. במשרד החוץ סברו עוד כי בשעה שהליגה הערבית, ארה"ב והאיחוד האירופי מובילות קו חריף כל כך נגד משטר אסד, מטילות עליו סנקציות וקוראות להתפטרותו, לא יכולה ישראל להפגין מדיניות לא ברורה ולהיות האחרונה במערב שאינה נוקטת עמדה.

התנהלות זו, אמרו במשרד החוץ, עלולה להזין תיאוריות קונספירציה, במיוחד בעולם הערבי, לפיהן ישראל מעדיפה את שימור שלטונו של אסד, חרף הטבח.

ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

שר החוץ אביגדור ליברמן אימץ את ההמלצה של אנשי משרדו והעלה אותה בשיחות עם ראש הממשלה ובפורומים ממשלתיים בכירים. נתניהו, יחד עם שר הביטחון ברק ושרים נוספים הסתייגו מההצעה. נתניהו סבור שדווקא התבטאויות פומביות חריפות מצדה של ישראל בעניין, הן אלה שיזינו תיאוריות קונספירציה אחרות ויאפשרו לאסד לטעון כי ישראל עומדת מאחורי המרד נגדו.

ההתבטאות המשמעותית ביותר של נתניהו על הנעשה בסוריה היתה לפני חצי שנה, בראיון לרשת אל-ערביה ביולי 2011. נתניהו הדגיש אז שכל דבר שיאמר בעניין "ייעשה בו שימוש נגד תהליך של רפורמה אמיתית שאנשים היו רוצים לראות בסוריה. לכן אנו איננו מתערבים בסוריה, אבל אין זה אומר שאיננו מודאגים".

מאז חלה הסלמה חמורה במהומות בסוריה, אך נתניהו נמנע מלקרוא להתפטרותו של אסד גם אחרי העדויות לטבח ההמוני בחומס. בישיבת הממשלה לפני שבוע וחצי התייחס נתניהו לדברים בקצרה בלבד. נוסח דבריו היה עמום ושמו של אסד לא הוזכר. "בימים האחרונים קיבלנו תזכורת באיזו סביבה אנחנו חיים", אמר נתניהו. "...ראינו את הצבא הסורי טובח בעמו, ראינו אירועי דמים אחרים באזורנו. למנהיגים שונים אין שום עכבות מוסריות להרוג את שכניהם ואת בני עמם כאחד".

"המצב בסוריה רגיש", אמר פקיד ישראלי בכיר שהשתתף בדיונים בעניין ותומך בעמדת נתניהו. "אנחנו לא רוצים להיראות כמי שתומכים באחד הצדדים. המסקנה שהגענו אליה היא שעדיף לשתוק. סוריה ממילא מנסה לעשות פרובוקציות באמצעות חיזבאללה בלבנון ודרך גורמים אחרים, כדי לגרור אותנו פנימה ולא צריך להתפתות". פקיד ישראלי אחר שעוסק בכך אמר שעמדתו של נתניהו כעת היא שיש לשמור על קו זהיר, אולם לא מן הנמנע שהדבר ישתנה בעתיד.

הפקיד הבכיר ציין כי בערוצים דיפלומטיים שקטים מביעה ישראל עמדה נחרצת יותר. "כשהאמריקאים, הצרפתים או גורמים אחרים שואלים אותנו מה דעתנו, אז אנחנו אומרים שעדיף שאסד יילך, אבל ישראל היא לא זו שצריכה לעשות על זה קמפיין פומבי", אמר הפקיד הבכיר.

ליברמן כבר קרא להתפטרותו של אסד ביולי 2011, אולם מאז מיתן את התבטאויותיו בעניין, במיוחד על רקע עמדתו של נתניהו. שר החוץ החליט בינתיים להנחות את שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, לשאת נאום חריף בדיון שהתקיים בעצרת הכללית ביום שלישי בנוגע לטבח בסוריה.

פרושאור קרא לחברות האו"ם לא לעמוד מנגד אל מול הטבח. "לאסד אין זכות מוסרית להנהיג את עמו", אמר. "אי אפשר עוד לעמוד מנגד ולצפות באדישות בטבח האכזר שהוא ומשטרו מבצעים מדי יום בסוריה. על הקהילה הבינלאומית לפעול מיד להפסקת ההרג השיטתי של ילדים ואזרחים חפים מפשע. כל המפנה עורף לעם הסורי בשעה קריטית זו, נותן את ידו להמשך שפיכות הדמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ