ישי נגד המבקר: דורש לחקור את העדים בדו"ח אסון הכרמל

במכתב למבקר לינדנשטראוס, דורשים פרקליטי השר לקבל את החומרים שאסף לקראת הדו"ח ולהסביר מהי "אחריות מיוחדת" שהוטלה עליו

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שר הפנים אלי ישי פותח במאבק חזיתי עם מבקר המדינה לקראת פרסום הדו"ח על אסון השריפה בכרמל. הבוקר מתכוונים פרקליטיו לפנות למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ולדרוש ממנו לקבל את כל העדויות שנגבו בבדיקת המבקר בפרשה. עוד הם מבקשים לאפשר להם לחקור את מי שמסרו עדות למבקר בפרשה.

לטענת פרקליטיו של ישי, השופט בדימוס אליהו וינוגרד ועורכי הדין יעקב בורובסקי ושולי אשבול, יש להעניק לשר זכות טיעון מלאה. הסיבה לכך היא שעל פי הטיוטה הסופית של דו"ח, שהופצה למבוקרים בשבוע שעבר, לינדנשטראוס מטיל "אחריות מיוחדת", שייתכן שמשמעותה הסקת מסקנות אישיות נגד ישי.

גורמים המצויים בעבודת הביקורת העריכו אתמול שאם לינדנשטראוס ייעתר לבקשה, משמעות הדבר תהיה דחייה משמעותית בפרסום הדו"ח הסופי, אולי אף מעבר לתום כהונתו. על פי הערכות שנשמעו אתמול, סירובו של המבקר לדרישה עשוי להביא את פרקליטיו של ישי לשקול לעתור לבג"ץ נגד המבקר, עוד לפני פרסום הדו"ח הסופי.

בטיוטה הסופית של דו"ח המבקר על אסון הכרמל, ייחס לינדנשטראוס לישי ולשר האוצר יובל שטייניץ "אחריות מיוחדת" למחדלים, שהביאו לרמת המוכנות ולהיערכות הנמוכה במיוחד של שירותי הכבאות וההצלה ערב פרוץ השריפה, וכפי שבאה לידי ביטוי כשהשתוללה. המבקר קבע שישי אמנם פעל להשיג משאבים לחיזוק מערך הכבאות, אך לא עמד המבקר על מרכיבים אחרים ההכרחיים בעבודת מערך הכבאות, כמו מידת כשירותו המבצעית.

במכתב שישלחו פרקליטיו של ישי ללינדנשטראוס, הם ידרשו מהמבקר להסביר מה משמעותה של "האחריות המיוחדת", שלינדנשטראוס ייחס לישי בטיוטת הדו"ח, מה היקפה ומה משמעותה הקונקרטית, מבחינת המבקר, ביחס לשר מכהן, שכן הוא שטבע את המושג. כמו כן, מבקשים פרקליטי ישי תמלילי עדויות של גורמים שונים שמסרו עדות בפני המבקר בעבודת הביקורת, ובכלל זה מסמכים ותיעוד אחר שנאסף בעבודת הביקורת. החומרים יוכלו לסייע לישי להתחקות אחר "סימני הדרך" שהובילו את המבקר להטלת האחריות המיוחדת על ישי ולחקור עדים. בבסיס הדרישה עומד הרעיון מחוק ועדות החקירה, שמי שנפגע מחקירה ומתוצאותיה זכאי לקבל מהוועדה את חומר הראיות שנאסף נגדו, ולטעון להגנתו. בין היתר, זכאי אותו אדם לחקור עדים שהופיעו בפני הוועדה ולפי רשותה ולהביא עדים וראיות שלא נשמעו בפניה.

פרקליטיו של ישי סבורים כי מסקנת המבקר, כפי שעולה מהטיוטה לדו"ח, עלולה להפוך את ישי לנפגע באופן אישי כפי שנפגע אדם מוועדת חקירה. לכן, הם סבורים כי עומדות לו הזכויות שחוק ועדות חקירה מקנה.

ישי מבקש לתקוף בעזרת העדויות והחומרים הנוספים של אנשי המבקר את הקביעות שלפיהן מאמציו לבניין הכח של מערך הכבאות היו בעיקר בהשגת משאבים וכי לא עמד על מרכיבים אחרים ביחס למידת כשירותו המבצעית של מערך הכיבוי ולשיפור יכולת הפיקוד והשליטה שלו.

בנוסף, מקווה ישי לתקוף קביעה המסתמנת מטיוטת הביקורת, שלפיה הוא היה ער לכך שבמערך הכבאות יש מחסור ממשי בציוד, בכח אדם ובאמצעים לפיקוד ושליטה, אך לא ירד לעומק הנושא, לא התעניין ולא יזם דיונים בעניין.

פגישת הפיוס בין השר ישי לבין אלי רוזן (מימין), בן זוגה של תת-ניצב אהובה תומר. משמאל: ניצב בדימוס יעקב בורובסקיצילום: שירן גרנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ