לבני בראיון ל"הארץ": "מופז יודע שקדימה בראשותו תיפול"

בראיון מיוחד למוסף "הארץ" מחר, עורכת יו"ר האופוזיציה חשבון נפש ומתנחת את הסיבות שהובילו לצניחה בפופלאריות שלה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

"התנהלתי בממלכתיות יתר. בדיעבד זו היתה טעות שהיה לה מחיר. בתחילת הקדנציה היו ניסיונות לפצל את קדימה, נתניהו ניסה לפתות שבעה חברי כנסת לעבור לממשלה שלו. ניסיתי לשמור את קדימה יחד. לדעתי זו היתה החלטה נכונה לזמנה, אבל המשמעות שלה מבחינתי היתה שהכלתי ובלעתי דברים שבנסיבות רגילות לא הייתי מקבלת אותם, כך שהמנהיגות שלי כלפי פנים וחוץ נפגמה". כך אומרת יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בראיון מיוחד למוסף "הארץ" שיתפרסם מחר.

לבני עורכת בראיון חשבון נפש ומנתחת את הסיבות שהובילו לצניחה בפופולריות שלה ושל מפלגתה. "הייתי צריכה להתנהל באופן חד יותר ביחס לנושאי תוכן", היא אומרת. "בדיעבד לא הייתי נמנעת מוויכוח הפנימי ולא הייתי מאפשרת חופש הצבעה בנושאים שאני מתנגדת להם כפי שאפשרתי.

במקרים מסוימים הקול שלי היה צריך להישמע מוקדם יותר, כמו למשל בחוק הנורא בעיני של משאל העם לפני הסדר הקבע שקידמו חברים מקדימה. בחלק מהמקרים הגעתי עד לנקודת הקצה של ההצבעה ואז פעלתי, ומה שזה יצר זו אי בהירות סביב השקפת העולם של המפלגה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

אם תנצחי, האם תחזרי ותמני את שאול מופז כמספר 2?

"לא. העולם הולך להשתנות. מה שהיה הוא לא מה שיהיה".

האם נכון כי את אומרת בשיחות פרטיות שאם תפסידי למופז את מתכוונת לפרוש מהחיים הפוליטיים?

"לא. מנסים לומר את זה עלי. מופז, בידיעה שקדימה בראשותו תיפול, מנסה לגרום לאנשים להצביע בשבילו והוא מנסה להשקות אותם באקמול, שזה אני. הוא אומר, ‘אני אבחר והיא תהיה שרה בכירה בממשלתי' והוא גם כל הזמן אומר: ‘שתבטיח שהיא נשארת'. הוא רוצה שאני אהיה זו שתגרום לאלה שיושבים על הגדר לחזור לקדימה. הוא עשה את זה גם בפעם הקודמת. עכשיו, עובדתית מי שפעמיים הלך זה היה הוא, לא אני. אז עם כל הכבוד".

בראיון מתמודדת לבני עם הביקורת הקשה שהוטחה בה בעקבות העובדה כי במעגל הפוליטי הקרוב ביותר שלה בולטים עמרי שרון, צחי הנגבי וחיים רמון. "אני מאוד שמחה על התמיכה של משפחת שרון בי. כל מי שבא לעזור לי היום על מנת לממש את מה שאני מאמינה בו, בכל תחום, כולל ניקיון ציבורי, אני שמחה על התמיכה הזאת, נקודה".

אם גלעד שרון ירצה לרוץ לפריימריז בקדימה ולהיות ח"כ מטעמה, תשמחי על כך?

"כן, אם הוא ירצה בכך".

מקורבך צחי הנגבי הורשע בעדות שקר והוטל עליו קלון. האם למרות זאת תרצי אותו כשר בממשלה?

"כן".

את לא חושבת שהיה מוטב שאנשים שהורשעו בעבירות פליליות הקשורות לפעילותם הציבורית ידירו את רגליהם מהפוליטיקה?

"אותם אנשים שכבר שילמו ורוצים להמשיך לתרום, אני חוזרת ואומרת, אני גם לא מנסה לכבס מלים, אני שמחה על עזרתם היום. הם עוזרים לי לממש את מה שאני מאמינה בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ