ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המחדל המודיעיני סביב הפיגוע נגד צוות שגרירות ישראל בניו-דלהי הולך ומתבהר. העיתון "TIMES OF INDIA" דיווח הבוקר (חמישי) מפי מקורות הודיים כי ראש המוסד תמיר פרדו  ביקר בניו-דלהי רק לפני שבוע ימים לשיחות עם שירותי המודיעין המקומיים. לפי הדיווח פרדן הדגיש כי אזרחים ישראלים בטוחים יותר בהודו מאשר בטורקיה, בקווקז או באמריקה הלטינית.

פרדו הגיע להודו בראש צוות בכיר של אנשי מוסד. אחד הנושאים שנדונו בשיחות, לפי העיתון ההודי, הוא אפשרות לנקמה איראנית נגד מטרות ישראליות, אולם האפשרות לפיגוע בניו-דלהי כלל לא עלתה. "המוסד הופתע מהפיגוע", נטען בדיווח בעיתון ההודי.

העיתון ההודי דיווח עוד כי סגן שגריר ישראל בניו-דלהי, יהל וילן, וקצין הביטחון בשגרירות, שחר גל-נרו שלחו ב-1 בפברואר מכתב למשטרת ניו-דלהי לגבי אפשרות לביצוע פיגועים נגד מטרות ישראליות לקראת יום השנה לחיסולו של קצין המבצעים של החיזבאללה עימאד מורניה, וכן על רקע חיסול מדעני הגרעין האיראנים. עם זאת, המכתב לא כלל מידע ספציפי לגבי הודו.

המודיעין ההודי חושש כי השימוש במטעני חבלה שמוצמדים לכלי רכב באמצעות מגנטים יהפוך לשכיח יותר. מקור במודיעין ההודי שצוטט בכתבה, ציין שאחת מסוכנויות המודיעין ההודיות יירטה שיחת טלפון בה דובר על כך שטרוריסטים פקיסטאנים החלו להצטייד במטעני חבלה כאלה. דיווח על שיחת הטלפון הועבר לכל מערכת הביטחון ההודית זמן קצר לפני הפיגוע נגד רכב השגרירות הישראלית. הפיגוע היה הפעם הראשונה בה נעשה שימוש במטעני חבלה כאלה בהודו.

ההערכה במודיעין ההודי הינה כי גורמים איראנים גייסו תושבים מקומיים כדי לבצע את הפיגוע. סוכנויות המודיעין בהודו סבורות כי אזרח זר היה מתקשה לרכוש חומרי גלם למטעני חבלה. בנוסף, מבצע הפיגוע היה צריך להיות בעל היכרות טובה מאוד עם המתחם המאובטח של השגרירות, שסמוך לו התרחש הפיגוע.

המודיעין ההודי יצר קשר עם גורמי מודיעין בגיאורגיה ותאילנד כדי להשוות את ממצאי המטענים ולבדוק האם מדובר באותו סוג של חומרי נפץ. בנוסף, המודיעין ההודי בודק את רשימת האזרחים הזרים שנכנסו להודו בשבועות האחרונים או כאלה שקיבלו ויזות בשגרירויות הודו ברחבי העולם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

פיצוץ המכונית בניו דלהיצילום: אי–פי

בתוך כך, העיתון הכוויתי אל-ג'רידה דיווח היום כי חוליית טרור משותפת לאיראן ולחיזבאללה תכננה להתנקש בחייו של שר הביטחון אהוד ברק במהלך ביקורו בסינגפור בתחילת השבוע. לשכת שר הביטחון סירבה להתייחס לדברים. אף עיתונאי אינו חתום על הדיווח בעיתון הכוויתי, אולם בכתבה מצוין כי היא נשלחה מכתב העיתון בירושלים. העיתון מצטט מקורות ישראלים בכירים שטוענים כי ההתנקשות סוכלה, לאחר שהמוסד הישראלי העביר לרשויות בסינגפור מידע מודיעיני סודי לגבי חוליה שמתכננת להתנקש בברק.

גורמים בטחוניים הבהירו כי הידיעה משוללת כל יסוד.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמוס הראל ואבי יששכרוף

Read this article in English: Report: Mossad chief visited New Delhi days before attack on Israeli officials

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ