עקיבא אלדר

דו"ח של האיחוד האירופי על שטחי - C שבהם עובר הכביש שבו התרחשה התאונה הקטלנית - מותח ביקורת על יחסה של ישראל לאוכלוסייה הפלסטינית באזור. הדו"ח, שפורסם בחודש שעבר, ממליץ בפני האיחוד לסלול כבישים לפלסטינים במקום וכן להקים בתי ספר, מבנים קהילתיים, מרכזי בריאות, ותשתיות נוספות.

אזור C מצוי על פי הסכם אוסלו ב' בסמכותה הטריטוריאלית של ישראל. על אף זאת, המדינה משקיעה את מיטב משאביה בתשתיות באזור הגדה המיועדות לשימוש בלעדי של המתנחלים. מנגד, היא ממעטת להשקיע בפיתוח תשתיות עבור האוכלוסייה הפלסטינית, ובהתאם לאותה מדיניות מונעת את סלילת כביש הגישה לעיר החדשה רוואבי בשטח C.

שיפוץ הכביש הסמך לצומת אדם - ושל עשרות קילומטרים אחרים בגדה - מומן בידי סוכנות הסיוע של ממשלת ארה"ב, USAID. בשלטים המוצבים בצדי הכבישים נכתב: "מתנת העם האמריקאי". אף שישראל יצאה זה כבר ממועדון המדינות המתפתחות ולפיכך אינה נמנית עם לקוחותיה של הסוכנות האמריקאית, הסוכנות נטלה על עצמה מיזמים רבים באזור C. בשנת 2010 מימנו משלמי המסים האמריקאים את השלמת סלילתם של כבישי אספלט באורך של 120 קילומטר בגדה. דוברת USAID אמרה לפני כשנה וחצי ל"הארץ" כי מיזמי התשתית של הסוכנות נעשים במענה לצרכים של העם הפלסטיני ובהתאם לבקשות הרשות. היא אישרה כי כמה כבישים וצנרת מים החוצים או נושקים את אזור C נבנו על ידם בהסכמת המינהל האזרחי.

שוטר פלסטיני סורק את ההריסות, אתמולצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

דו"ח האיחוד האירופי הצביע על חריצות ישראל בכל הנוגע להריסת מבנים ותשתיות בכפרים הפלסטיניים באזור. שלשום הרס המינהל מבנים ובארות מים בכתר ת'עלה שבהר חברון והוציא צווי הריסה למתקנים לאנרגיה חלופית שהוקמו במימון גרמניה. הרחבת ההתנחלויות ומדיניות התכנון והבנייה באזור מצמצת את מרחב המחיה של הפלסטינים, ומספרם שהגיע בשנת 1967 ל-320 אלף עומד היום על 150 אלף בלבד.

גורם ביטחוני מסר בתגובה כי "ישראל פועלת לפיתוח תשתיות באזור C עבור האוכלוסייה הישראלית והפלסטינית. במקרים אחדים המינהל נענה לפניות של גורמים מהקהילה הבינלאומית ופועל בתיאום איתם ועם הרשות לקידום פרוייקטים באזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ