במצב היחסים הנוכחי, ישראל תיאלץ לוותר על המידע מהמכ"ם בטורקיה

מזכ"ל נאט"ו הבהיר שישראל לא תשותף במידע ממערכת ההגנה נגד טילים, מידע שיכול היה להועיל לה מאד - בייחוד נוכח המתיחות הנוכחית עם איראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנו מדגישים כי במידע שייקלט במערכת הגנה נגד טילים (שמוצבת בטורקיה) ישותפו רק מדינות נאט"ו ולא שום מדינה אחרת" הבהיר אתמול (שישי) מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו ראסמוסן, במסיבת עיתונאים שקיים עם שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו. לשאלות החוזרות ונשנות של הכתבים טרח דבוטולו להבהיר שוב כי "עמדתנו ביחס לשיתוף מידע עם מדינות שלישיות ובמיוחד ישראל ידועה היטב".

טורקיה התנתה את הצבת מכ"מ ההתרעה נגד טילים בשטחה בכך שפומבית הוא יוגדר לא כמערכת הגנה נגד טילים איראניים, אלא כמערכת הגנה נגד טילים שיתקפו את מדינות נאט"ו; שעיבוד המידע שמגיע מן המערכת ייעשה בבסיס ראמשטיין בגרמניה בו יהיה נוכח נציג טורקי בכיר, וכי המידע לא יעבור למדינות שלישיות ובמיוחד לא לישראל. רק אחרי שטורקיה קיבלה את התחייבותה של נאט"ו לתנאיה הסכימה טורקיה לחתום לפני כשנה על הסכם הצבת מערכת המכ"מ.

שאלת שיתופה של ישראל במידע שייקלט במערכת הפכה לאחרונה להיות נושא לביקורת של האופוזיציה בטורקיה נגד ממשלתו של ארדואן. כך למשל, האשים מנהיג המפלגה הרפובליקנית הטורקית את ממשלתו של ארדואן בכך שההסכמה להציב את המכ"מ בשטחה איננה רק לטובת נאט"ו "היא גם מעניקה מגן לישראל". פעילי אופוזיציה בטורקיה אף הפגינו מעת לעת נגד הצבת המערכת בטענה דומה שהיא איננה משרתת את טורקיה אלא את ישראל.

הצבת מערכת המכ"מ גרמה למתח ביחסים בין טורקיה לאיראן, אשר רואה בהסכמה הטורקית כניעה ללחץ מערבי וצעד שנועד לפגוע ביכולתה של איראן להגן על עצמה. טורקיה, שתלויה בנפט האיראני, השקיעה מאמצים רבים להרגיע את איראן, ונציגיה טרחו להבהיר תמיד שהמערכת איננה נגד איראן אלא נועדה להגן על טורקיה. איראן איננה "קונה" את ההסבר הטורקי אבל היא מכירה בכך שטורקיה, כחברה בנאט"ו איננה יכולה לדחות את בקשת הארגון. איראן ביקשה "בתמורה" שטורקיה תשנה את מדיניותה כלפי אסד אבל טורקיה דחתה גם את הבקשה הזאת. למרות זאת שתי המדינות מדגישות בפומבי שיחסיהן טובים וכי האינטרסים המשותפים להם חשובים מן המחלוקות בעניין הסורי והמכ"מ.

קבלת מידע מן המכ"מ שיוצב בטורקיה הייתה יכולה לסייע מאוד לתכנוני ההגנה של ישראל, אולם במצב היחסים בין טורקיה לישראל ובהעדר יוזמה חדשה לפתרון המשבר ביניהן, תצטרך ישראל לוותר על הנכס החיוני הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ