הקפאת כיפת ברזל: בניגוד לסיכום עם ארה"ב

החלטת צה"ל לעצור את רכישת ופיתוח מערכות ההגנה מטילים ורקטות, במסגרת המאבק על תקציב הביטחון, עלולה לגרום לבעיה ביחסים עם וושינגטון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

נדמה שכבר כמה שנים טובות לא שררה בצה"ל אווירת נכאים שכזו, בשל בעיות תקציב, כמו בשבועות האחרונים. הסיבה לתחושה הקשה כפולה: משבר כספי, שהצבא מתאר כחמור ביותר זה שנים - ולעת עתה חוסר יכולת מוחלט לתרגם את התסכול הזה לעוד תוספת תקציב, או אפילו להבהיר את עמדת צה"ל לממשלה ולציבור.

המחאה החברתית של הקיץ האחרון הובילה לדחייתה בשנה של התוכנית הרב שנתית של צה"ל, שאמורה היתה להתחיל ב-2012, ולדיון ממושך על גורל תקציב הביטחון השנה. אף שהממשלה חזרה בה מכוונתה לקצץ שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון כדי לממן את השינויים שעליהם המליצה ועדת טרכטנברג, נותר הצבא עם פער גדול בין צרכיו וציפיותיו מהתקציב השנה לבין המשאבים העומדים לרשותו בפועל. קצינים במטכ"ל, מאלוף ועד רב סרן, מתארים קיפאון וחוסר ודאות: בהעדר תוכנית כללית, ההחלטות, גם בסעיפים תקציביים זניחים יחסית, מתקבלות משבוע לשבוע. חודש אפריל סומן כקו השבר. אז, טוען הצבא, יעצור כליל את אימוני יחידותיו.

בשבועיים האחרונים, צה"ל עבר להפצצה בחזית התקשורתית. כמעט מדי יום מופיעה עוד כותרת על תוכניות חיוניות שיקוצצו: השבתת חלק מסדר הכוחות של חיל האוויר השנה, הפסקת אימונים ותרגילים יחידתיים, הקפאת כספים לפרויקטים מרכזיים - מטנק המרכבה ועד המערכות ליירוט טילים.

מערכת כיפת ברזלצילום: ניר קידר

סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, אמר בשבוע שעבר לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "גם אחרי שפגענו בבשר החי של צה"ל, חסרים לנו שלושה מיליארד שקל. אנחנו נמצאים היום במשבר וצריך לומר את זה. לצה"ל אין תוכנית תקציבית סדורה לשנת 2012. צה"ל פשוט מתנהל מעכשיו לעכשיו".

תגובת האוצר לדברי נוה ולפרסומים האחרים נזעמת: הצבא, טוענים שם, פשוט מתעלם מכללי המשחק הדמוקרטיים. בפועל, אומרים באוצר, קיבל צה"ל תוספת ביחס לשנה שעברה וההדלפות בדבר ביטול תוכניות ואימונים הן ניסיון להלך אימים על הציבור.

בינתיים, נדמה שהמחלוקת רחוקה מהכרעה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אינו מתבטא בעניין. שר הביטחון, אהוד ברק, שהביע תמיכה עקרונית בעמדות הצבא ובהגדלת הוצאות זמנית כדי שתענה הן על המלצות טרכטנברג והן על דרישות צה"ל, שומר על פרופיל נמוך יחסית בוויכוח בשבועות האחרונים.

בוויכוח הזה, שמתנהל כדו שיח של חירשים, יש היבט מטריד אחר שעד כה לא נתנו עליו את הדעת. צה"ל, כפי שפורסם ב"הארץ", מתכוון להקפיא את רכש סוללות היירוט "כיפת ברזל" ולהקפיא את הכספים לפיתוח שתי המערכות הנוספות - "שרביט קסמים" ו"חץ 3". אבל בשלושת הפרויקטים הללו יש שותף מרכזי, הממשל האמריקאי.

רק לפני כשנה אישרו הנשיא ברק אובמה והקונגרס העברת 205 מיליון דולר לישראל, נוסף לסיוע הביטחוני השנתי בסך שלושה מיליארד דולרים, כדי לסייע בצורך הדחוף לרכש ארבע סוללות "כיפת ברזל" להגנת הנגב. על פי הסיכומים עם ארצות הברית, ישראל התחייבה להקציב כספים משלה במקביל לדולרים האמריקאיים, כדי לקדם את רכש הסוללות וגם את פיתוח המערכות האחרות. כעת מודיעה מערכת הביטחון, בצער, כי לא תעמוד בסיכום.

ההודעה הזו מטרידה מאוד רבים מאלה שעוקבים אחר מערכת היחסים הביטחונית בין ארצות הברית לישראל. ישראל פשוט אינה יכולה להכריז על מהלך כזה באופן חד צדדי, בתקופה שבה היא תלויה במיוחד בסיוע הביטחוני האמריקאי. אי אפשר, מצד אחד, לשכנע את הנשיא והקונגרס להגדיל את הסיוע בדחיפות (בתקופה של משבר חמור פי כמה בכלכלה האמריקאית) ומצד שני, כעבור כמה חודשים, לזלזל בתרומתם ולהקפיא את הכסף, עקב מחלוקת ישראלית פנימית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ