שטייניץ: "במדינה דמוקרטית הצבא לא מסית נגד הממשלה"

שר האוצר יצא הבוקר פעם נוספת למתקפה חריפה על התנהלות הצבא בנושא תקציב הביטחון: "ממשלת ישראל הכריעה - הצבא צריך להצדיע"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

"ממשלת ישראל הכריעה - הצבא צריך להצדיע", כך אמר שר האוצר יובל שטייניץ אמר היום בפתח ישיבת הממשלה. "במדינה דמוקרטית צבא לא מסית את הציבור נגד הממשלה. מה שנעשה כאן זה מסע איומים והפחדות חסר תקדים. הממשלה החליטה, והצבא צריך לבצע", הוסיף שר האוצר.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לדברי שטייניץ כי "מערכת הביטחון עוסקת בצורה עניינית ומקצועית במימוש אחריותה לביטחון המדינה ואזרחיה. זו חובתה ותפקידה להציג לדרג המדיני את המשמעויות וההשלכות הנובעות מהפגיעה במשאבים של מערכת הביטחון שניתן לייצר בתקציב נתון. אחריותה של הממשלה, ובתוכה גם שר האוצר, להקשיב להערכה המקצועית של מערכת הביטחון ולהחליט על סדר עדיפויות שיממש את האחריות המוטלת על הממשלה כולה", כך על פי ההודעה.

לקראת הדיונים המתחדשים על תקציב הביטחון, הציגו בחודש שעבר גורמים צבאיים בכירים את המצב התקציבי לשנה הנוכחית. על פי החישוב הצה"לי, כדי להשלים את התוכנית לשנת 2012 זקוק צה"ל ל-7.7 מיליארד שקלים נוספים. לולא סכום זה, הבהירו בצבא, יערוך צה"ל שורת קיצוצים נרחבים - שייפגעו בשימור סדרי הכוחות הקיימים, במוכנות הצה"לית לשעת חירום, וכן בהתעצמות הביטחונית הדרושה לטענתם.

שר האוצר יובל שטייניץצילום: מיכל פתאל

לפני כשבוע הודיע חיל האוויר כי ישבית השנה חלק משמעותי מכלי הטיס בשל אילוצי תקציב. בנוסף, יוקפא לעת עתה ייצור מערכות ליירוט טילים ורקטות, ובהן "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים". אלה עיקרי התוכנית המתגבשת בימים אלה בצה"ל, נוכח הפער המשמעותי בתקציב הביטחון לשנת 2012, בין תוכניות הצבא והכסף שיועמד לרשותו בפועל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גורמים בצה"ל מזהירים כי אם פערי תקציב - בגובה של כ-5 מיליארד שקלים - לא ייפתרו, הצבא לא יעמוד בתוכניות העבודה לשנה הקרובה ויאלץ לקצץ בשעות הטיסה ובאימונים.

בחודש שעבר התרחש עימות חריף בישיבת הממשלה בין הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, לשטייניץ. הממונה על התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, הציג בישיבה נתונים לגבי תקציב הביטחון והעובדה שניתן לקצץ גם בו. הרמטכ"ל גנץ התקומם על הדברים והתפרץ לדבריו של הרשקוביץ. "זה הבל הבלים", אמר גנץ. שטייניץ יצא להגנת הרשקוביץ ותקף את גנץ. "איך אתה מדבר, תזכור שאתה לובש מדים", אמר שר האוצר לרמטכ"ל. גנץ לא נשאר חייב והשיב לשטייניץ כי "אני זוכר את זה יותר טוב ממך", והטיח בו - "שמור על כבוד צה"ל".

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

Read this article in English: Steinitz: IDF inciting against Israeli cabinet in bid to avoid budget cut

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ