השב"כ אוסר על מנכ"ל ארגון זכויות פלסטיני להשתתף בכנס האו"ם

שעואן ג'בארין, מנכ"ל ארגון אל חאק, עתר לבג"ץ בעקבות מניעת יציאתו. גם בעבר נאסר עליו לצאת לחו"ל בטענה שהוא מהווה סיכון ביטחוני

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השב"כ אוסר על מנכ"ל ארגון זכויות האדם הפלסטיני "אל חאק" לצאת לכנס של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נווה, שם הוזמן להרצות.

שעואן ג'בארין, בן 52 מהכפר סעיר, משמש מאז שנת 2006 כמנכ"ל ארגון אל חאק שמשרדיו ממוקמים ברמאללה. בשנים האחרונות, ביקש ג'בארין לצאת מספר פעמים לכנסים מקצועיים, אך נענה בסירוב על ידי השב"כ.

בינואר האחרון קיבל ג'בארין הזמנה מהשליח המיוחד של מועצת זכויות האדם באו"ם, פרנק לה רו, להגיע לכנס בז'נווה המתקיים בסוף פברואר, ולמסור מידע על מצב זכויות האדם בשטחים. למרות זאת, על ג'בארין נאסרה היציאה מהשטחים דרך מעבר אלנבי.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשבוע שעבר הגיש ג'בארין עתירה בנושא לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ואמילי שפר. "הצרת צעדיו מעלה ניחוח לא נעים של התנכלות לאדם הפועל למען ביצור זכויות של זכויות האדם של בבני עמו", נכתב בעתירה. דיון בעניין יתקיים השבוע.

ב-2009 סירב השב"כ להתיר את יציאתו של מנכ"ל הארגון לצאת להולנד כדי לקבל פרס במעמד משפחת המלוכה ההולנדית. השב"כ נימק אז את החלטתו בטענה שג'בארין הוא פעיל בחזית העממית לשחרור פלסטין וכי "יציאתו עלולה לסכן את ביטחון האזור". גם במקרה ההוא עתר ג'אברין לבג"ץ אך נענה בסירוב. "כיצד ייתכן ששהייתי בהולנד מהווה סיכון ביטחוני גבוה יותר מאשר שהותי ברמאללה?", אמר ג'בארין בשיחה עם "הארץ". "אני פעיל ב"אל-חאק" החל משנת 1987 ואינני פעיל בחזית העממית".

מהשב"כ נמסר כי "שעואן ג'בארין מנוע יציאה לחו"ל לאור מידע הקיים בעניינו המצביע על הסיכון הקיים לביטחון האזור במידה ויציאתו לחו"ל תתאפשר כיום. עניינו של מר ג'בארין נמצא בבחינת בית המשפט העליון, במסגרת עתירה אשר הוגשה על ידי מר ג'בארין כנגד מניעת יציאתו לחו"ל. התייחסותנו המפורטת לנסיבות עניינו תפורט במידת הצורך בפני בית המשפט ואין באפשרותנו לפרטה כעת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ