סוללת כיפת ברזל תוצב לראשונה במרכז הארץ

כחלק מתרגיל נפילת טילים שיערוך צה"ל בשבוע הקרוב, תוצב בגוש דן מערכת ההגנה מפני רקטות. בצבא מציינים כי מדובר בחלק מגרף אימונים שנקבע מראש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
גילי כהן
גילי כהן

כחלק מתרגיל נפילת טילים שיתקיים השבוע, תוצב לראשונה באזור המרכז סוללה של כיפת ברזל המספקת הגנה אקטיבית מפני רקטות לטווח בינוני, סוללה שהוצבה בעבר גם באזור חיפה. גורמים בצה"ל ציינו כי הצבת המערכת הינה חלק מגרף האימונים השנתי שנקבע מראש.

מדובר צה"ל נמסר כי "מערכת כיפת ברזל נמצאת בתהליך קליטה מבצעית, במסגרתה מוצבת הסוללה מעת לעת באתרים שונים ברחבי המדינה. השבוע, כחלק מתכנית הקליטה הצבאית, מוצבת המערכת באזור גוש דן במשך מספר ימים".

ביום חמישי האחרון סיימו בפיקוד העורף את קורס מפקדי הנפות, המיועד להכשרת כלל גורמי החירום: שירותי כבאות, מגן דוד אדום, רשות החירום הלאומית, והרשויות המקומיות לשעת חירום. מפקד בה"ד 16, בית הספר לחילוץ והצלה של פיקוד העורף, אלוף משנה יורם לב רן, סיפר כי "תרגלנו תרחיש קיצוני של מלחמה, ועובדתית ישובי עוטף עזה לצערנו מורגלים לדבר הזה, וקוד ההתנהגות שם הוא הרבה יותר טוב. יש אזורים שפחות מורגלים לעניין הזה, ושם נידרש להכוונת אוכלוסיה לשעת חירום. אנחנו שמים דגש על תל אביב כדוגמה, כי בניגוד למקומות אחרים, שיש בהם זיכרון קולקטיבי, שם צריך לתרגל".

בתחילת החודש סקר ראש אגף המודיעין האלוף אביב כוכבי בכנס הרצליה את מפת האיומים על ישראל, וציין כי . בצה"ל מעריכים שבמלחמות הבאות יספגו בעורף הישרלי כמות רבה יותר של טילים. ההערכות הצהליות מדברות על ירי של פי עשרה יותר מאשר במלחמת לבנון השניה. בין היתר דובר על 2,500 רקטות לטווח בינוני, וזאת תוך חישוב יירוטים מוצלחים של מערכות ההגנה האקטיביות.

כיפת ברזל באשקלוןצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ