שעות לאחר פרסום עסקת הטיעון |

נתניהו הודה לאשל על "עבודתו המסורה" אך לא גיבה את המתלוננים בפרשה

בתגובה ראשונה שיצאה מלשכת רה"מ נאמר כי שיבח את "תרומתו החשובה של אשל"; וינשטיין אמר לנתניהו שהמתלוננים פעלו כחוק כשפנו אליו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה נתניהו שוחח היום (ראשון) עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וזה עדכן אותו בפרטי עסקת הטיעון עם ראש לשכתו נתן אשל. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי וינשטיין אמר לנתניהו שאנשי לשכתו, מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מערך ההסברה הלאומי יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, פעלו כחוק. לדברי וינשטיין, הם פעלו כמצופה מהם כעובדי ציבור כאשר העבירו את המידע על הטרדותיו של אשל כלפי העובדת ר' לידיעתו.

נתניהו הודיע כי מנהל לשכתו גיל שפר ישמש כממלא מקומו של נתן אשל, וזאת כדי להבטיח את ההמשך הרציף של עבודת הלשכה. בשלושת השבועות האחרונים, בהם אשל היה בחופשה כפויה, כבר שימש שפר בתפקיד זה ממילא. בהודעת לשכת נתניהו נכתב כי "ראש הממשלה מודה לנתן אשל על עבודתו המסורה והטובה במשך שנים בתפקיד ראש לשכת ראש הממשלה. נתניהו שיבח את תרומתו החשובה של אשל לעבודה המוצלחת של ממשלת ישראל".

עסקת הטיעון עליה חתם אשל הוכיחה סופית כי חרף נסיונות ההכחשה של נתניהו ומסע ההכפשה של אשל ומקורביו נגד היועצים שהתלוננו, מדובר בפרשה חמורה. בניגוד לטענות הראשוניות על "רסיסי שמועות", "רכילות זולה" או נסיונות חיסול מצד יריבים בתוך לשכת ראש הממשלה נגד נתן אשל, התברר כי ראש הלשכה לשעבר מודה ברוב הטענות שהושמעו נגדו בכל הנוגע להטרדת העובדה ר'.

"ראש הממשלה ניצל מקטסטרופה בפרשה הזו", אמר מקור בלשכת נתניהו. "26 עדויות שונות מראות שלא מדובר בהמצאה. הדברים היו יכולים להיגמר הרבה יותר גרוע מבחינתו. אלמלא פנו המתלוננים ליועץ המשפטי לממשלה היתה הפרשה יכולה להפוך מ'פרשת נתן אשל' ל'פרשת נתניהו'".

בשבועות האחרונים התנהל מסע הכפשה נגד האוזר והנדל מצד מקורביו של אשל, במיוחד בעיתון "ישראל היום" שבו שימש אשל בעבר בתפקיד ניהולי בכיר. האוזר והנדל זכו למטר השמצות בכמה כתבות ב"ישראל היום" בהן נטען כי השניים הם נטל ולא נכס עבור נתניהו.

בשלב זה לא נראה כי מלבד קידומו של גיל שפר לתפקיד ראש הלשכה יהיו חילופי גברי נוספים בטווח הזמן המיידי. האוזר והנדל סבורים גם היום שעשו את הדבר הנכון. הם אינם מתכוונים לעזוב את תפקידם וכעת לא נראה שנתניהו מתכוון להראות להם את הדרך החוצה.

מוקדם יותר היום נחתם הסדר הטיעון עם אשל, במסגרתו הוא יודה כי פיתח וקיים קשר של קרבה יתירה מצדו כלפי ר', עובדת שהיתה כפופה לו, בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפופה בשירות המדינה. אשל יודה כי דרך זו כללה פגיעה בר' ובצנעת הפרט שלה, על ידי כניסה למחשב שלה שלא ברשותה, מסירת מידע אישי הנוגע לה לגורמים שונים בלשכה, מבלי שהיתה כל סיבה מקצועית למסירת המידע. אשל יודה גם כי צילם את ר' באופן לא מקובל באירועים שונים.

אשל מואשם בעבירות של פגיעה במשמעת בשירות המדינה והתנהגות שאינה הולמת עובד מדינה. לפי הסדר הטיעון, הוא יתפטר משירות המדינה עד ה-1 במארס, ויתחייב שלא לעבוד יותר בשירות המדינה. כמו כן, לפי הסדר הטיעון הוא יקבל נזיפה חמורה. ר' עמדה בסירובה למסור עדות בפרשה, ואילו אשל הכחיש בחקירתו כי הטריד אותה.

אשל עצמו פרסם היום תגובה בה אמר כי "מזה כחודש אני נתון למתקפה איומה ובלב סערה שהפכה את חיי וחיי משפחתי לסיוט שקשה לעמוד בו. בימים האחרונים הציגו לפניי עורכי דיני הסדר טיעון המסיר מעל ראשי אחת ולתמיד את העננה של מעשים ו/או צילומים מגונים והטרדות מיניות ושם קץ לחקירה ולמחול השדים סביבי. כעת ברור לכל שלא היה כל היבט מיני לפרשה".

עוד אמר: "במחשבה בדיעבד, ברור לי כי נגררתי למעורבות גבוהה מדי בענייניה של עובדת המשרד ושומה היה עלי להימנע מכך. נוכח הסרת העננה כאמור, נוכח גילי, מצבי הבריאותי ורצוני להקל על משפחתי והסובבים אותי, ומאחר שאיני יכול לשאת את הנטל הכספי הכבד של טיהור שמי, החלטתי, בהתייעצות עם אשתי וילדיי, לקבל את ההסדר, להודות בעבירת משמעת קלה, לפרוש מתפקידי ולהמשיך בחיי".

ראש האופוזיציה לבני אמרה הערב כי "אחרי שהורשע נשיא שאנס ומשאדם בכיר כל כך עוזב את עבודתו כי הטריד עובדת - זה נותן כוח לנשים שלא לחשוש ולהתלונן". פרקליטיה של ר', ד"ר הראל ארנון ועו"ד יצחק בם, אומרים כי אין לה ענין למסור תגובה בפרשה. "היא מעונינת לחזור לשגרה ולשמור על פרטיותה ואנו מבקשים מכלי התקשורת לכבד את בקשתה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ