האשל שהחמיץ |

המרוויח והמפסידים בלשכת רה"מ

נתן אשל הוגלה אתמול לאי השדים, אבל גם בהיעדרו, רכבת השדים שהיא לשכת ראש הממשלה תמשיך במסע ייסוריה הנצחי

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

נתן אשל הוא מאתמול היסטוריה. פרק מביש, מביך ולא מכובד בתולדותיה של לשכת ראש הממשלה הכי מתחלפת, מטלטלת ומסוכסכת שכיהנה כאן בעשור החולף. מי שעדיין אתנו, כנראה לעוד הרבה זמן, הוא בנימין נתניהו, שגם אתמול לא הצליח לחלץ מעצמו ולו מלה אחת של גיבוי, משפט אחד של תמיכה, בשלושת משרתי הציבור האמיצים וההגונים בלשכתו, ששמו נפשם בכפם ועשו את הדבר הנכון, המוסרי והחוקי.

דברי השבח החמים בהודעת ראש הממשלה יוחדו למטריד שננזף והופרש לאחר שהודה בסדרת מעשים שלא כתובים בשום סידור תפילה, כולל בכך שצילם באופן "לא מקובל" עובדת שהיתה נתונה למרותו. יהיה בוודאי מי שיתהה: מהו "צילום לא מקובל", שבעטיו נגזר על אדם, שהוא גם האיש הקרוב ביותר לראש הממשלה, לאבד את מקום עבודתו? לא בפוקוס? זוויתי? אולי כשמישהו מאחור עושה למצולמת קרניים מאחורי ראשה?

המתלוננים: מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, ראש מערך ההסברה הלאומי, ד"ר יועז הנדל והמזכיר הצבאי, האלוף יוחנן לוקר, מוזכרים בהודעת ראש הממשלה באורח אגבי, מנוכר, כמעט מאולץ, כמי שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שפעלו בהתאם לחוק. בעיצומה של הפרשה הבטיח נתניהו שידבר בסופה. הציבור עדיין ממתין לשמוע את עמדתו הערכית והנורמטיבית של ראש הממשלה בעניין הפרשה שהתרחשה מטרים ספורים מחדרו.

נתן אשל בכניסה לאגף החקירות של נציבות המדינהצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אין לדעת איזה תפקיד ימלא אשל - אם בכלל - לאחר שיתאושש מן המכה שספג. שנים ארוכות הוא שימש איש הסתרים של נתניהו, התככן, הלחשן, המוציא לפועל, התליין והנקמן הראשי מטעמו. הוא גם תיפקד כאיש הקשר וכשרת של שרה נתניהו. שעות ארוכות מזמנו כ"ראש הסגל" היה מקדיש לה, בין אם בשיחות טלפון או במעון הפרטי ברחוב בלפור בירושלים.

אשל הלה הוגלה אתמול לאי השדים. אבל גם בהיעדרו, רכבת השדים שהיא לשכת ראש הממשלה תמשיך במסע ייסוריה הנצחי. האלוף לוקר ממילא בדרכו לתפקיד הבא. במערכת הפוליטית שוררת תמימות דעים כי האוזר והנדל יחטפו, ויחטפו חזק. השאלה היא מתי (ברור שלא מיד, זה ייראה רע) ואיך. הנדל כבר היום כמעט ולא קיים. האוזר נחלש מאוד. תוחלת החיים הלשכתית של שניהם כנראה אינה ארוכה, ובוודאי שאין, ולא תהיה בה, איכות חיים. את עיטור הכבוד שהעניק להם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין (שגם הוא לא ייזכר כמי שהפגין אומץ לב בתחילת הפרשה), הם יוכלו לענוד בגאון, בדרכם אל מחוץ ללשכה.

מי שיוצא נשכר הוא ראש הלשכה, גיל שפר, שמונה אתמול לכהן גם כראש הסגל, כלומר כאחראי על כל עובדי הלשכה, והפך לאיש החזק שם. זהו מינוי טבעי, מכמה טעמים: א', שפר היה היחיד מבין הבכירים שלא התלונן על מעשי אשל, ובחקירת הנציבות טען שלא ידע ולא ראה ולא שמע. ב', הוא מקורב מאוד לשרה נתניהו. ג', הוא מלווה את בני הזוג מתחילת הקדנציה. קודם כאחראי על הסיורים, אחר כך כראש לשכה ומאמש גם כראש הסגל. ד', הוא מקובל על כל העובדים ויחסי העבודה שלו עמם סבירים. ה', כמו אשל, הוא חובש כיפה, מפד"לניק לשעבר. זו כוס התה של נתניהו, עם גביע אשל או בלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ