הערכה בארה"ב: שר הביטחון ברק דוחף לתקוף באיראן, נתניהו מהסס

בממשל מודאגים מהקו הנצי של ברק בסוגיית תקיפת מתקני הגרעין באיראן. מטרת ביקורי הבכירים היא להבהיר לישראל שזה לא הזמן לתקוף

עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל

ביקוריהם של בכירי הממשל האמריקאי בארץ, השבוע, משקפים דאגה גוברת בוושינגטון מהאפשרות שישראל תחליט על תקיפה צבאית נגד אתרי הגרעין האיראניים. האמריקאים מוטרדים במיוחד מהקו הנצי שמוביל בשאלה זו שר הביטחון, אהוד ברק, אך מתרשמים כנראה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טרם גיבש סופית את עמדתו. מספר הביקורים של בכירי ממשל אובמה בארץ יוצא דופן בהיקפו באחרונה. במוצאי שבת באה לישראל משלחת בראשות היועץ לביטחון לאומי, טום דונילון, והשבוע יבוא לביקור גם ראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר. בסתיו האחרון ביקרו בארץ, בנפרד, ראש הסי-איי-אי החדש הגנרל דיוויד פטריאוס, ושר ההגנה ליאון פאנטה (שביקורו נעשה מיד לאחר ביקור בארצות הברית של שר הביטחון ברק). בינואר, זמן לא רב אחרי שנכנס לתפקידו, בא לישראל ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי.

בעוד שבועיים ישהה ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון, כדי לנאום בוועידת אייפא"ק, אך הביקור צפוי לכלול גם מפגש עם הנשיא ברק אובמה. עוד קודם לכן, יטוס כנראה ברק לוושינגטון בשבוע הבא, לשיחות עם בכירי הממשל.

לרכבת האווירית הזו בין וושינגטון לירושלים יש בעיקר מטרה אחת: להבהיר לישראל כי עדיין לא הגיעה השעה לפעול צבאית באיראן וכי תקיפה אווירית מוקדמת מדי תשבש את מהלך הסנקציות הבינלאומיות, ההולכות ומחריפות, שמוביל כעת הנשיא אובמה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשיחות עם עמיתיהם הישראלים, אמרו בכירים בממשל כי ארצות הברית הנהיגה סנקציות חסרות תקדים בחומרתן וכי דרוש עוד זמן עד שתתברר השפעתן על המשטר בטהראן. גם בממשלת נתניהו יש שרים המודים כי עוצמת הסנקציות שאושרו עולה על רוב ציפיותיה של ישראל עד לפני כמה חודשים.

איראן הודיעה אתמול על הפסקה מיידית של מכירת נפט לבריטניה ולצרפת. זו תגובה איראנית לעמדה התקיפה שמציגות שתי המדינות בשאלת תוכנית הגרעין ולאמברגו הנפט האירופי על טהראן, שייכנס לתוקפו ביולי הקרוב.

הנשיא אובמה אמר בראיון טלוויזיה בתחילת החודש כי להבנתו, נתניהו מאפשר עוד זמן לבחינת הצלחת הסנקציות וטרם החליט אם לתקוף באיראן. אחרים בממשל נשמעים מודאגים יותר מאשר הנשיא. שר ההגנה פאנטה צוטט כמי שמעריך שישראל קרובה להחלטה לתקוף באביב ואילו הגנרל דמפסי אמר, בראיון ששודר אתמול בסי-אן-אן, כי תקיפה ישראלית בעיתוי זה "לא תהיה חכמה" ותערער את היציבות באזור. גם שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, טען אתמול כי תקיפה ישראלית תהיה "לא נבונה".

נראה שבוושינגטון, כמו בירושלים, מתרשמים שלברק יהיה תפקיד מפתח בהכרעת נתניהו. על פי הערכות שונות, במפת יחסי הכוחות הפנימיים בפורום השמינייה ברק הוא הקוטב הנצי, בעוד ששלישיית השרים בוגי יעלון, דן מרידור ובני בגין, מובילה את ההתנגדות לתקיפה בעיתוי זה.

בכתבה שפורסמה ב"ניו יורק טיימס" לפני כשבועיים מתחו פקידים בממשל האמריקאי ביקורת על ברק, המזהיר מפני כניסתה של איראן ל"מרחב חסינות", שבו לא ניתן יהיה להשמיד את מתקניה הגרעיניים, בתוך חודשים אחדים. ברק מגדיר את "מרחב החסינות" על פי התקדמות התקנת הצנטריפוגות באתר התת קרקעי פורדו, ליד העיר קום, שמיקומו מקשה מאוד על תקיפתו מהאוויר.

הפקידים טענו כי בישראל מייחסים משקל מופרז לשאלת "מרחב החסינות" והזכירו את בקשתו של נתניהו מן השרים לשתוק בשאלת איראן. מאז, לבד מנתניהו, רק אדם אחד בצמרת הישראלית ממשיך להתבטא בקביעות בפרשה האיראנית - אהוד ברק, שהתייחס לכך בהרחבה גם בביקורו ביפאן ובסינגפור בשבוע האחרון.

חיזוק לעמדתו של ברק ניתן אתמול דווקא מווינה, מקום מושבה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). סוכנות הידיעות אי-פי ציטטה דיפלומטים בכירים בווינה המזהירים כי איראן עשתה באחרונה עבודות משמעותיות באתר פורדו, לקראת הפעלתן של צנטריפוגות חדישות. לדברי הדיפלומטים, ההיערכות החדשה בפורדו תשדרג במידה ניכרת את יכולת העשרת האורניום האיראנית. הם הוסיפו כי לאחר התקנתן, תוכל איראן לעבור "בתוך ימים" מרמת העשרה של 20% לרמת העשרה של 90% ויותר, המתאימה לשימושים צבאיים.

אתמול באה לאיראן משלחת פקחים של סבא"א לביקור שני החודש. לפי אי-פי, בסוכנות לא תולים תקוות בביקור, כיוון שאיראן ממשיכה לנקוט מדיניות של סחבת ביחסיה עם הפקחים ומונעת ביקור באתר הניסויים בתחום הנשק, בפרצ'ין. בתחילת החודש דווח ב"הארץ" כי דו"ח המעקב הבא של סבא"א, שיוצג למועצת הנגידים של הסוכנות שתתכנס בווינה בראשית מארס, צפוי להיות חמור וביקורתי עוד יותר כלפי איראן מאשר קודמו.

תגובות