אליזבת בומילר, ניו יורק טיימס

אם ישראל תחליט לצאת למתקפה באיראן, יידרשו טייסיה לעבור יותר מ-1,600 ק"מ במרחב אוויר לא ידידותי, לתדלק באוויר, להילחם ביחידות ההגנה נגד מטוסים האיראניות, לתקוף מספר אתרים תת-קרקעיים במקביל ולהפעיל במסגרת המבצע לפחות 100 מטוסים.

זו ההערכה של בכירים במערכת הביטחון האמריקאית ושל פרשנים צבאיים המקורבים לפנטגון. בפנטגון אומרים כי מתקפה ישראלית שמטרתה לעכב את תוכנית הגרעין האיראנית תהיה משימה מורכבת וגדולה. לדבריהם מתקפה כזו תהיה שונה ביותר מהמתקפות ה"כירורגיות" הישראליות על מתקני הגרעין בסוריה ב-2007 ועל הכור בעיראק ב-1981.

"כל המומחים שמדברים על 'אה, כן, נתקוף באיראן', זה לא הולך להיות כל כך קל", אומר גנרל דיוויד א. דפטולה, שפרש בשנה שעברה מתפקיד ראש מערך המודיעין בחיל האוויר, והיה מי שתכנן את המתקפות האוויריות של ארה"ב ב-2001 באפגניסטאן וב-1991 במלחמת המפרץ.

ההערכות לפיהן ישראל תתקוף את איראן גברו בחודשים האחרונים על רקע החרפת המתיחות בין שתי המדינות. כסימן לדאגתה של ארה"ב, נפגש אתמול טום דונילון, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, וראש המטות המשולבים, גנרל מרטין דמפסי, הזהיר בראיון לרשת סי-אן-אן שמתקפה ישראלית על איראן בעת הזו תערער את המצב באזור. גם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר לבי-בי-סי כי תקיפה ישראלית באיראן לא תהיה דבר נבון לעשות כעת.

מטוס ראם של חיל האוויר מתדלק מטוס f-15 במהלך מטס מעל תל אביבצילום: דוצ

ליאור ויינטראוב דובר שגרירות ישראל בוושינגטון, אמר כי ישראל תמשיך לדרוש הטלת סנקציות מחמירות יותר על איראן, אולם בו זמנית חזר ואמר כי ישראל, בדומה לארה"ב "שומרת לעצמה את כל האופציות".

האפשרות לתקיפה ישראלית הפכה מקור לדיונים בוושינגטון, שם תוהים אם לישראל יש את היכולת הצבאית לביצועה. אחד החששות הוא שארה"ב תמצא את עצמה כמי שחייבת לגמור את העבודה, משימה שעלולה להימשך זמן רב. חשש אחר הוא מפני התגובה האיראנית.

מייקל היידן, ראש הסי-איי-אי בין 2006 ל 2009 אמר לפני כחודש כי תקיפות אוויריות שיפגעו בתוכנית הגרעין האיראנית הן "מעבר ליכולותיה של ישראל", בין השאר בשל המרחק שיהיה על המטוסים לעבור, והיקף המשימה.

בכיר במשרד ההגנה אמר בשבוע שעבר כי "לא ידוע לנו בבירור" איזה מאגר נשק יש לישראל, שלא לדבר על חישוביה הצבאיים. הפרשן הצבאי אנתוני קורסמן מהמרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון הטעים כי "הרבה לא ידוע. יש סיכונים אפשריים, אולם ייתכן שישראל יודעת שהם אינם חמורים כל כך".

לדעת מומחים, על אף שטיסה מעל עיראק תהיה הישירה וההגיונית ביותר, ויש להניח שירדן תעבור בשתיקה על טיסת התוקפים מעל שטחה, קיימת בעיה נוספת, המרחק. לישראל מטוסי קרב 16I F ו 15I F אמריקאים שמסוגלים לשאת פצצות ליעדיהם, אולם טווח טיסתם (בהתחשב בגובה, מהירות ומשקל מטען) אינו מגיע ל 3,200 ק"מ, מרחק הטיסה הלוך וחזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ