נטשה מוזגוביה

היועץ לביטחון הלאומי של הנשיא אובמה, טום דונילון, סיים היום (שני) ביקור בן שלושה ימים בישראל. במהלך הביקור הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל בני גנץ והיועץ לביטחון הלאומי יעקב עמידרור. מהבית הלבן נמסר כי דונילון ושאר המשלחת "דנו במלוא טווח הסוגיות הביטחוניות בעלות העניין המשותף" וכי "הביקור הזה הוא חלק מדיאלוג מתמשך ואינטנסיבי בין ארה"ב וישראל, שמשקף את המחויבות הבלתי ניתנת לערעור לביטחון ישראל".

דונילון גם העביר לנתניהו מסר שהנשיא ברק אובמה מצפה לפגישה אתו בבית הלבן שתתקיים ב-5 במארס.‬ נתניהו ישהה בוושינגטון כדי לנאום בוועידת אייפא"ק. עוד קודם לכן, יטוס כנראה שר הביטחון לוושינגטון בשבוע הבא, לשיחות עם בכירי הממשל.

ברק התייחס היום בישיבת סיעת עצמאות למפגש שלו עם דונילון. "השיחה כיסתה באופן רחב את קשת הנושאים ביחסים הבילטראליים בינינו, ובמגוון הנושאים שנמצאים על הפרק באזור כולו", אמר ברק. "היחסים בכלל והיחסים הביטחוניים בפרט עם ארה"ב הם טובים מאוד ומרכזיים לעוצמה שלנו. יחד עם זה זהו שיח שמתבלט בפתיחות, בכבוד הדדי, בהבנה, בהקשבה ובסופו של יום יודעים שמדובר בשתי מדינות מיודדות מאוד בעלות קשר עמוק מאוד ארוך שנים שאפילו העמיק בזמן הממשל הנוכחי, זהו קשר בין שתי מדינות ריבוניות שאחראיות בסופו של דבר כל אחת להחלטות שהיא מקבלת לגבי עצמה ולגבי עתידה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ביקוריהם של בכירי הממשל האמריקאי בארץ, השבוע, משקפים דאגה גוברת בוושינגטון מהאפשרות שישראל תחליט על תקיפה צבאית נגד אתרי הגרעין האיראניים. האמריקאים מוטרדים במיוחד מהקו הנצי שמוביל בשאלה זו ברק, אך מתרשמים כנראה כי נתניהו, טרם גיבש סופית את עמדתו.

היועץ לביטחון לאומי טום דונילוןצילום: רויטרס

מספר הביקורים של בכירי ממשל אובמה בארץ יוצא דופן בהיקפו באחרונה. במוצאי שבת באה לישראל המשלחת בראשות דונילון, והשבוע יבוא לביקור גם ראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר. בסתיו האחרון ביקרו בארץ, בנפרד, ראש הסי-איי-אי החדש הגנרל דייוויד פטראוס, ושר ההגנה ליאון פאנטה (שביקורו נעשה מיד לאחר ביקור בארצות הברית של שר הביטחון ברק). בינואר, זמן לא רב אחרי שנכנס לתפקידו, בא לישראל ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי.

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב בתקופתו של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, זביגנב בז'ז'ינסקי, אמר כי התעסקותו של אובמה בנושא האיראני עלולה לגרום לו להפסד בבחירות. בז'ז'ינסקי יודע דבר או שניים על הנושא, שכן הנשיא קרטר הפסיד בבחירות על רקע פרשת בני הערובה בשגרירות ארה"ב בטהראן.

בראיון לברברה סלייבין, חוקרת איראן, אמר בז'ז'ינסקי כי "הנשיא צריך לבחור: או ניצחון בתחום מדיניות החוץ או ניצחון בבחירות". לדבריו, אסור לארה"ב להיכנס למלחמה נגד איראן, גם לא בשיתוף פעולה עם ישראל, שכן האופציה הצבאית היא "לא אמינה ולא רצויה". לטענתו, יהיה קשה לסיים את המלחמה, וארה"ב תהיה המדינה שתישא בעיקר המחיר - גם הכלכלי וגם מבחינת מספר ההרוגים.

בז'ז'ינסקי הוסיף שהוא תומך בבידודה של איראן והפעלת לחץ כלכלי עליה - אך לא עד לנקודה שעלולה לגרום למשטר לעשות מעשה נואש. "גם אם הם ישיגו פצצה אחת, זה לא אומר שהם מהווים איום על מישהו, כי הם לא אבדניים. הם יודעים שאם ישתמשו בפצצה, יהיו לכך השלכות כבדות ביותר עבורם". עוד אמר כי יש לפרסם הודעה לפיה ארה"ב תראה כל פעולה המערבת נשק גרעיני נגד מדינה כלשהי במזרח התיכון כמעשה מלחמה נגד ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ