גורמים בקואליציה: חוק טל יהיה התירוץ להקדמת הבחירות

לפי ההערכות, נתניהו ישתמש בעימות בין חברות הקואליציה על הארכת החוק עד אוגוסט כנימוק להליכה לבחירות חדשות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם העימות על חידושו של חוק טל לגיוס חרדים לצה"ל יהפוך לעילה להקדמת הבחירות? גורמים בקואליציה העריכו כי העימות בין הסיעות החרדיות לישראל ביתנו ולעצמאות על רקע החובה להצביע על חידוש החוק עד לאוגוסט הקרוב עשויה להפוך ל״תירוץ המניע״ של ראש הממשלה להחליט על הקדמת הבחירות.

נשיאות הכנסת קיימה אתמול דיון מיוחד כדי לבחון את הליכי הארכת החוק. במהלך הדיון נבחנה האפשרות שהממשלה תדחה את ההצבעה על החוק עד אחרי הבחירות, כדי שלא להכריע בנושא הטעון לפני הרכבת הקואליציה הבאה. יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הבהיר כי בכל מקרה הכנסת תידרש להאריך את החוק, ולו לפרק זמן קצוב, בתוך כחצי שנה. לדבריו, "גם אם הממשלה מבקשת להימנע מהארכת החוק בשנת בחירות, ומעדיפה להכריע בכך לאחריהן – עלינו להאריך את החוק, ולו בפרק זמן קצר, עד לאחר שתיבחר כנסת חדשה ותקום ממשלה חלופית. סוגיית חוק טל היא אחת החשובות בחייה של מדינת ישראל, ואינני רואה מצב שהוא לא יוארך רק משום שאנו באווירת בחירות".

השותפות הקואליציוניות ישראל ביתנו והעצמאות כבר הבהירו שלא יתמכו בחידושו של חוק טל. גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאול מופז, הודיע שלא יאפשר את חידושו של החוק ויפעל לגיבוש נוסח חדש תחתיו. אלא שהצהרותיו של מופז עלולות להיות בעוכריו: היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, הודיע אתמול כי הממשלה תוכל לפעול לקידומו של החוק גם באמצעות ועדות אחרות של הכנסת, במקום ועדת החוץ והביטחון.

ינון הבהיר כי מליאת הכנסת לבד לא תוכל לדון בהארכת החוק ויש צורך לקיים דיון מעמיק יותר באחת מוועדות הכנסת. אולם על פי חוות דעתו, על אף שהפורום הטבעי לדון בנושא הוא ועדת החוץ והביטחון, אין חובה משפטית להעביר את שאלת הארכת תוקפו של חוק טל לוועדה זו וניתן להעבירה לוועדה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ