העליון ידון בעתירת העציר המינהלי השובת רעב

היום תתקיים שביתה בשטחים לאות הזדהות עם חאדר עדנאן, פעיל הג'יהאד האיסלאמי. בדיקה סטטיסטית מראה כי ביהמ"ש העליון מעולם לא התערב בעניין מעצרים מינהליים

חיים לוינסון
אבי יששכרוף
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
אבי יששכרוף
אופיר בר-זהר

בית המשפט העליון מעולם לא התערב בהחלטה של בתי המשפט הצבאיים בעניין מעצר מינהלי - כך עולה מבדיקה שערך השופט הצבאי רס"ן אמיר דהאן, האחראי על הסטטיסטיקה בבתי המשפט הצבאיים. היום אמור בית המשפט העליון לדון בעתירה של חאדר עדנאן, השובת רעב כבר 66 ימים על מעצרו המינהלי. עם זאת, לנוכח ההיסטוריה, אין לעדנאן סיבות לתלות תקוות בהליך.

הכוחות הלאומיים והאסלאמיים בשטחים קראו לפתוח בשביתת מסחר של כשעתיים היום, לאות הזדהות עם עדנאן. הציבור הפלסטיני נקרא לצאת להפגנות מחר וביום שישי לאחר התפילות.

בהרצאה שנתן לפני חודשיים בפני סטונדטים במכללת שערי משפט בעניין "סוגיות בשוויון", התייחס דהאן למעצרים. "בית המשפט הצבאי, בערעורים בערכאה ראשונה, משנה 30% מהחלטות מעצר מינהלי", ציין, והוסיף כי "בית המשפט הצבאי לערעורים משנה עוד 15% מהחלטות. בית המשפט העליון לא התערב אף פעם במעצר מינהלי". עם זאת, דהאן ציין כי בעליון "רומזים מדי פעם כי הם אינם שבעי רצון מהמעצר המינהלי".

נכון לעכשיו, ישנם 310 עצורים במעצר מינהלי. על פי הנוהל הקיים כיום, על השב"כ לבקש אישור מהפרקליטות הצבאית לפני ביצוע המעצר מינהלי. בכיר בפרקליטות אמר ל"הארץ" כי הם מקפידים מאוד בסוגיה זאת, ופעמים רבות הם מנחים את השב"כ לעצור לחקירה ולהגיש כתב אישום. בכל מקרה, אין מעצר מינהלי המתבסס על מקור אחד בלבד של מידע. על הצו חותם מפקד כוחות צה"ל בגדה. לאחר מכן, בית המשפט הצבאי בעפר דן במעצר. העצור יכול לערער לבית המשפט הצבאי לערעורים. לאחר מכן, העצור יכול לעתור לבג"ץ. מדי חודש מוגשות לבג"ץ עשרות עתירות בעניין. לעתים בג"ץ מבקש מהצדדים להגיע להסדר או מודיע שאם לא יצטבר מידע חדש אין הצדקה להאריך את הצו המינהלי. עו"ד סחר פרנסיס, המייצגת עצורים מינהליים רבים, אמרה ל"הארץ" כי "אני נמצאת 16 שנה בבתי המשפט ועדיין לא קיבלתי החלטה שאומרת שאין הצדקה למעצר".

לפי דו"ח בתי המשפט הצבאיים לשנת 2010, באותה השנה הוצאו 714 צווי מעצר מינהלי (דינם של חלק מהעצורים נדון יותר מפעם אחת). רק תשעה צווים בוטלו, 413 צווים אושרו במלואם ו-306 אושרו באופן חלקי. בערכאת הערעור התקבלו 117 מתוך 649 ערעורי הסנגוריה (18%), לעומת 24 מתוך 62 ערעורי התביעה (39%).

מדובר צה"ל נמסר כי "המעצר המינהלי מעוגן היטב בכללי המשפט הבילאומי ועצם חוקיותו נבחנה ואושרה לא אחת על ידי בית המשפט העליון. השימוש בכלי ננקט כאמצעי מניעתי אחרון, במקרים שבהם נשקף סיכון ביטחוני ממשי וחמור, וכאשר בנסיבות העניין - בשל חשש מחשיפת מידע מודיעיני חסוי - לא ניתן להעמיד את העצור לדין. צווי המעצר המינהליים נתונים תחת ביקורת שיפוטית קפדנית, מעמיקה ורצינית, הן של בתי המשפט הצבאיים והן של בית המשפט הגבוה לצדק. לאורך השנים היו מקרים רבים בהם בתי המשפט התערבו בהחלטות בתחום".

ח"כ טיבי ביקר אתמול את עדנאן בבית החולים זיו שבצפת. לדבריו, מותו "עלול להצית אש והפגנות סוערות בשטחים ובעולם".

עדנאן, בן 33, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, נעצר בשל היותו פעיל ג'יהאד איסלאמי פלסטיני. עמותת רופאים לזכויות אדם אומרת כי הוא נמצא בסכנת חיים מיידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ