שובת הרעב ישוחרר, מפסיק את השביתה

הפרקליטות ועורך דינו של חאדר עדנאן, השובת רעב כבר 66 ימים, הגיעו להסכמה בעקבות חוו"ד של היועמ"ש לפיה אין צורך להאריך את מעצרו המנהלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות המדינה ועורך דינו של חאדר עדנאן הגיעו היום (שלישי) להסכם פשרה, והדיון שתוכנן להתקיים בעניינו בבג"ץ בוטל. על פי הסכם הפשרה, נגד עדנאן, השובת רעב מזה 66 ימים, לא יוגש כתב אישום, אולם הוא לא ישוחרר באופן מיידי - בין השאר בגלל מצבו הבריאותי. על פי ההערכות, הוא ישוחרר בתחילת אפריל.

גורמים המעורים בפרטי ההסכם אמרו ל"הארץ" כי המדינה מתחייבת לטפל בעדנאן, שנכון להיום קיימת סכנה ממשית לחייו. עדנאן עצמו מפסיק את שביתת הרעב, בעקבות הסכם הפשרה. בהודעת המדינה נמסר כי לאחר שהנושא הובא בפני היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המדינה מסכימה לקיזוז הימים בהם היה עדנאן עצור לצורכי חקירה פלילית, ומוסיפה כי בכפוף לכך שלא יתווסף חומר חדש ומשמעותי בעניינו, אין כוונה להאריך את המעצר המינהלי.

שביתת הרעב של העציר המנהלי המסרב לאכול מאז אמצע דצמבר, לאחר שנעצר בגדה המערבית, עוררה בימים האחרונים הדים רבים ברחוב הפלסטיני ובקהילה הבינלאומית. עדנאן שבת כמחאה על יחס משפיל, לדבריו, מצד חוקרי השב"כ, ועל החזקתו במעצר מנהלי, בלי להעמידו לדין. בשבועות האחרונים אושפז במספר בתי חולים, וכעת הוא נמצא בבית החולים זיו שבצפת.

   בעקבות הפסקת שביתת הרעב, החל עדנאן לקבל הזנה תוך וורידית החל מהשעה 18:00. בהמשך הערב יבדקו הרופאים אם מצבו מאפשר גם הזנה דרך הפה.

  ד"ר ריימונד פרח, מנהל מחלקה פנימית ב' בבית החולים זיו בצפת אמר כי בעקבות הודעתו על סיום שביתת הרעב החל צוות המחלקה להעניק לו טיפול תזונתי דרך הוריד באופן הדרגתי, תוך כדי חישוב הקלוריות לפי המשקל. הטיפול יכול להימשך בין מספר ימים לשבוע-שבועיים, כאשר במהלך התהליך תשולב תזונה דרך הפה. לדבריו, ההזנה תיעשה בזהירות ותוך כדי מעקב של בדיקות דם שונות ומלחי דם, כדי לא לגרום לתופעות לא רצויות עקב שביתת הרעב הארוכה. פרח הוסיף כי המטרה הסופית הינה להגיע לאכילה עצמונית והתייצבות בכל בדיקות המעבדה.

  בשטחי הרשות הפלסטינית התקיימו מדי יום הפגנות הזדהות עם העציר, שמאבקו גם הסב תשומת לב רחבה למדיניות ישראל בנוגע למעצרים מנהליים, לפיה ניתן להחזיק עצורים ללא כתב אישום לחודשים ואף שנים. עדנאן לא הואשם בדבר, זולת היותו פעיל ג'יהאד איסלאמי פלסטיני, המסכן את ביטחון האזור, אומר כי הוא אינו יודע במה הוא חשוד.

  בהצהרת שליח האו"ם המיוחד למצב זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים נאמר אתמול כי "ממידע שקיבלתי עולה כי מר עדנאן נלקח באלימות מביתו לפני אשתו וילדיו ב-03:30 לפנות בוקר. הוא עבר התעללות והשפלות מילוליות ופיזיות במהלך המעצר". לדבריו, "נודע לי שבריאותו של מר עדנאן כבר נפגעה באופן בלתי ניתן לתיקון, והוא עשוי למות בכל רגע. תחת הנסיבות האלו התגובה המשפטית של ישראל היא לא הולמת לחלוטין". השליח ריצ'רד פאלק הוסיף כי "סירובה של ישראל לשחרר מיד את עדנאן מהווה התעלמות מזעזעת מהאינסטינקט ההומניטרי הבסיסי".

  שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה בשבת הצהרה ובה היא מביעה דאגה רבה ביחס לדיווחים על מצבו הבריאותי המידרדר של חאדר עדנאן. אשטון "הביעה דאגה מהשימוש הנרחב שעושה ישראל במעצר המנהלי". לדבריה, כל עצור זכאי להיות מודע לאישומים העומדים נגדו ולזכות במשפט הוגן. היא ביקשה מממשלת ישראל לערוב לבריאותו של עדנאן כל עוד נמשך הדיון בעניינו. 

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ