ברק רביד - צרובה
ברק רביד

גל ההדף שיצרה פרשת נתן אשל ממשיך להפיל קורבנות בלשכת ראש הממשלה. ראש מערך ההסברה הלאומי, ד"ר יועז הנדל, הודיע אתמול (יום שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מתפטר מתפקידו. נתניהו קיבל תחילה את ההתפטרות, אולם לאחר מכן ביקש מהנדל לדחות אותה בשבוע-שבועיים כדי לשקול שוב את העניין. ההערכות בלשכת נתניהו הן שמזכיר הממשלה צבי האוזר, שעמו ניהל נתניהו שיחה דומה, יודיע גם הוא בקרוב על התפטרות.

נתניהו ניהל אתמול שיחות אישיות עם שלושת יועציו הבכירים שהתלוננו אצל היועץ המשפטי לממשלה נגד נתן אשל - האוזר, הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר. נתניהו אמר לשלושה כי לאור העובדה שלא עידכנו אותו על הטענות נגד אשל ופנו ליועץ המשפטי לממשלה מאחורי גבו הוא איבד את אמונו בהם.

הנדל הוא זה שיזם את הפגישה עם נתניהו לאחר שחש שראש הממשלה מתחמק ממנו וממדר אותו בשבועות האחרונים. הנדל אמר לנתניהו כי אם הוא איבד את אמונו בו, אין לו כל רצון להישאר לעבוד בלשכה והוא מתפטר. נתניהו אמר מיד כי הוא מקבל את ההתפטרות, אולם לאחר מכן החל לסגת בו. בתחילה ביקש מהנדל להמתין 24 שעות ולאחר מכן ביקש שבוע-שבועיים נוספים כדי לשקול האם לקבל את התפטרותו של הנדל או לא.

בפגישות עם שלושת יועציו אמר נתניהו כי התאכזב מכך שלא שיתפו אותי במידע על נתן אשל והסתירו זאת ממנו במשך חודש. האוזר והנדל אמרו לנתניהו כי לא עדכנו אותו כדי שלא לסבך אותו בפרשה, אך נתניהו אמר להם שהוא אינו משתכנע מהדברים וכי הם מעלו באמונו.

"הייתם צריכים לפנות אלי קודם והייתי נוהג בדיוק כמוכם ופונה מייד ליועץ המשפטי לממשלה", אמר להם נתניהו. "הייתי מצפה מכם, כמי שעומד בראש המערכת, שתשתפו אותי במידע. הייתי מוסר אותו מייד לבדיקה. כשם שברור לי שכל תלונה על הטרדה צריכה להיבדק ברצינות, לא יכול להיות שאני צריך ללמוד מהתקשורת על דבר כל כך מרכזי שקורה בלשכתי".

המזכיר הצבאי יוחנן לוקר צפוי לעזוב את לשכת נתניהו ממילא בתקופה הקרובה ולעבור לתפקיד אחר בצה"ל. ההערכה בלשכת ראש הממשלה הינה כי מזכיר הממשלה צבי האוזר יודיע כבר בימים הקרובים על התפטרות. עם זאת האוזר עצמו אמר אתמול בשיחות סגורות כי אין לו כוונה להתפטר.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו שבימים האחרונים היתה מתיחות רבה בין נתניהו להאוזר והנדל. חלק מאותה מתיחות בא לידי ביטוי בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון כאשר נתניהו נזף בהאוזר אל מול המצלמות על כך שדלת חדר ישיבות הממשלה לא ננעלה, כפי שביקש כמה שבועות קודם לכן.

"לא שמעת אותי?", גער נתניהו בהאוזר. "אז תשים אדם שלא ייתן להיכנס. תדאג שיהיה לך מנעול. תדאג. פשוט תנעל. ביקשתי את זה בפעם הקודמת. בצעו את זה וזהו. כל דבר... המלצות. המלצות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה לאירועים ואמרה: "התנהלות נתניהו בפרשת ההטרדה בלשכתו מעידה על סולם ערכים לקוי של ראש ממשלת ישראל. במקום לשבח את אלה שהגנו על המוטרדת - מי שנהג נכון משלם במחיר משרתו. המסר של נתניהו למוטרדות הוא אל תתלוננו, ולמתלוננים- תשתקו. לא כך נוהג מי שמתיימר להוות דוגמא".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה כי "התנהגותו המשפילה והברוטלאית של רראש הממשלה כלפי מזכיר הממשלה צבי האוזר היא בלתי נסבלת וראויה לכל גינוי. המסר היוצא מלשכת ראש הממשלה הערב, במיוחד לאור התפטרותו של יועז הנדל, הוא כי מי שיסייע לאישה שהוטרדה במקום עבודתה יזכה לגינוי והדחה. זהו מסר מסוכן המפקיר נשים למטרידים ומטיל אימה על כל הגברים ההגונים אשר מבקשים לנהוג על פי החוק ועל פי הצדק ולסייע לנשים מוטרדות".

לאחר שפרשת נתן אשל יצאה לאור, במערכת הפוליטית העריכו כי חברי הצוות אשר פנו בעניין ליועץ המשפטי לממשלה - האוזר, יועז הנדל ויוחנן לוקר - יתקשו להמשיך לעבוד בלשכה בטווח הארוך בשל צעדם זה. בתחילת השבוע, לאחר שאשל הודיע על פרישה מהשירות הציבורי בעקבות הפרשה, פירסם נתניהו הודעה שבה הודה לו במלים חמות, אך לא גיבה את הבכירים בלשכה שהתלוננו על מעשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ