מחליפים את חוק טל |

לבני לחרדים: "אתם תתפללו בצבא ובמילואים, אין ברירה"

יום לאחר פסיקת בג"ץ בנושא חוק טל, דחתה הכנסת 2 הצעות חוק שעוסקות בגיוס חרדים. הרמטכ"ל: המציאות משתנה, השירות הצבאי הוא הכרחי למדינת ישראל

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

פחות מיממה אחרי בנושא , דחתה היום (רביעי) מליאת הכנסת שתי הצעות חוק פרטיות הקוראות לגיוס חרדים לצה"ל. מדובר בחוקים שיזמו חברי הכנסת נחמן שי ויואל חסון מקדימה, ושההצבעה עליהם נקבעה מראש.

בצעד חריג ביקשה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, להציג את הצעות החוק שלפיהן כל צעיר בישראל ישרת, בצה"ל או בשירות אזרחי. לבני אמרה כי "החקיקה היא לא נגד חרדים, אלא בעד אחדות עם ישראל. אנחנו לא רוצים ריב אחים, אבל אנחנו לא נוותר לכם. נבוא אליכם עם פרחים, עם אהבה וגם עם צווי גיוס לצבא ההגנה לישראל או לשירות לאומי ואזרחי". לבני הוסיפה: "אתם מאמינים בתפילות, גם אני. אתם תתפללו גם בצבא וגם בטירונות, ואתם תתפללו במילואים כי אין ברירה אחרת". שתי ההצעות נדחו ברוב של 40 לעומת 23.

מוקדם יותר היום הוצגה הצעה נוספת לפיה יש לחייב את כלל אזרחי ישראל בשירות צבאי, לאומי או אזרחי, אך לתת תגמול נוסף ללוחמים ותומכי הלחימה. את ההצעה הציג אחד העותרים נגד חוק טל, עורך הדין והיועץ איתי בן חורין, במסיבת עיתונאים בתל אביב. לפי הצעת חוק שהציג בן חורין יחד עם נציגים מהפורום לשוויון בנטל, מאהל הפראיירים וצעדת השמיניסטים, יש לחייב כל אזרח ישראלי בשירות צבאי, לאומי או אזרחי. הארגונים הזמינו את הציבור לצעדה בנושא שתיערך מחר בערב, מגין שרונה לבית אריאלה.

לפי ההצעה עד אלף תלמי ישיבות מצטיינים ("עילויים בתורה") יוכלו לקבל פטור מדי שנה, על פי החלטת שר הביטחון. השירות האזרחי יהיה שווה באורכו לשירות הצבאי וידרוש עבודה של חמישה ימים בשבוע, לפחות שמונה שעות ביום. בנוסף מבקשים המציעים גם לקבוע שירות מילואים אזרחי של עשרה ימים בשנה, עד לגיל 45.

חייל של הנח"ל החרדי בכנסתצילום: דניאל בר-און, ג'יני

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

השירות האזרחי ייעשה באחד התחומים הבאים: סעד ורווחה, בריאות, קליטת עלייה, שמירה על הסביבה, ביטחון, ביטחון פנים ושירותי חירום והצלה. הגמול שישולם למשרת בשירות אזרחי יהיה זהה לשכר שמקבלים כיום המשרתים בשירות לאומי. לוחמים יקבלו משכורת כפולה מחיילים לא קרביים, ואילו תומכי לחימה יקבלו 75% משכר לוחם. את השירות האזרחי תסדיר רשות ייעודית אשר תוקם במשרד ראש הממשלה.

מדובר בהצעת חוק שלא הונחה על שולחן הכנסת ושנועדה להציג את דרישות העותר והגורמים הנוספים בנוגע לחוק החדש שאמור להסדיר את השוויון במדינה בנושא השירות הצבאי. מפלגות שונות כבר עוסקות בהצעות חוק בעניין החל מישראל ביתנו, קדימה, עצמאות ומרצ.

בן חורין אמר כי "אני רוצה לפנות אל אחינו החרדים חלק מהעם היהודי ולהגיד להם – אנחנו לא נגדכם אנחנו בעדכם. לא ויתרנו עליכם ואל תוותרו עלינו. אתם חייבים להיות חלק מהחברה הישראלית. לא כי אנחנו רוצים לכפות עליכם אלא כי אין ברירה. כרגע החרדים זה 15% מהמחזור גיוס ובקרוב יהיה 20%. המדינה לא יכולה לעמוד בזה. היום כבר ברור שמה שהיה לא יהיה - החגיגה מסתיימת". בן חורין הוסיף כי "לא נקבל הארכה של חוק טל ולו בדקה".

שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי הנחה את חבר מפלגתו ויו"ר ועדת חוקה, דוד רותם, להכין הצעת חוק חדשה בעניין. לדברי ליברמן, אשר מפלגתו התנגדה בתוקף להארכת חוק טל, "לא נברח מהכרעה - לא לניסוח או לטיוח אחר". ליברמן הוסיף כי ניסיונות למשוך זמן לא יצלחו: "כל מי שמשלה את עצמו שניתן להרוויח זמן, שיבין כי זה פשוט לא נחוץ". רותם אף העלה סרטון ליוטיוב שבו הוא קורא לגולשים להציע הצעות בעניין.

ליברמן אמר עוד כי "גם נציגיו של הציבור החרדי בכנסת הם אנשים עם שכל ישר והגיוניים ואני מאמין שגם הם יקבלו הכרעות הגיוניות. הפעם לא ניתן לברוח מהכרעה ולדעתי זה עוזר לקואליציה להפנים כי חייבים להגיע להכרעות ולא למריחות". הוא ציין כי לא מדובר רק בחרדים: "אלה גם בני מיעוטים וגם משתמטים אחרים". עוד אמר כי "אני לא רואה סתירה בין לימוד תורה לבין החובות שלך למדינה".

למרות פסילתו של החוק, הכנסת תמשיך לדון בו בתחילת השבוע הבא. "הכנסת אמנם לא תוכל להכריע בשאלת הארכתו של החוק", אמר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, "אך תוכל לדון ביוזמות שונות הקשורות בחובת השירות הצבאי ולהתייחס גם לפסיקת בג"ץ".

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ התייחס אף הוא לראשונה למשמעויות ביטול חוק טל. השירות הצבאי הוא הכרחי למדינת ישראל, הוא לא אלטרנטיבה אפשרית, בקרב המתגייסים יש מגמה הולכת ומתמשכת של אנשים שרוצים לעשות יותר אך במקביל ירידה בכמות המגייסים. המציאות בה הרוב משרת עלולה להשתנות, ישראל צריכה להיות מוטרדת מהאפשרות הזאת.

הרמטכ"ל נאם בטקס לזכרו של סרן איתן בלחסן בתל חי. לא כולם לוקחים חלק בנטל, אנו חייבים להישאר חזקים ומאוחדים ולהסכים על המכנה המשותף. בנוגע לשילוב החרדים בשירות הצבאי אמר כי "החרדים משרתים בצה"ל ואנחנו יודעים למצוא את הדרך לשלב כל אחד בצבא. אנו נותנים את כל הצרכים הבסיסיים באופן שכל אחד יכול לשרת, אין לנו כוונה להשפיע על אמונותיו או השקפותיו של מי שמתגייס לצה"ל ונתחשב איפה שאפשר, אבל לא יהיו חטיבות נפרדות למגזרים שונים, הממלכתיות היא הגורם המוביל". 

בהכנת הידיעה השתתפו יהונתן ליס, אופיר בר-זהר, גילי כהן ואלי אשכנזי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ