אושר טרומית: פטור ממס לתורמים לעמותות ל״עידוד ההתיישבות״

חברי האופוזיציה תקפו את יוזם החוק, ח"כ זאב אלקין, בטענה כי הוא נועד לקדם השקעה בהתנחלויות. אלקין: "השנאה העבירה אתכם על דעתכם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את החוק המקנה פטור ממס על תרומות לעמותות הפועלות ל"עידוד ההתישבות". יוזם הצעת החוק, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), טען בדיון שהחוק נוגע בעיקר לעמותות הפועלות לעידוד יישוב הנגב והגליל, אך הותקף על ידי סיעות האופוזיציה בנימוק שבפועל, החוק נועד לקדם השקעה בהתנחלויות.

על פי החוק, תתוקן פקודת מס הכנסה בהגדרת המטרות הציבוריות המאפשרות כיום פטור ממס ובהן דת, תרבות, חינוך וספורט, ולהן ייתווסף גם סעיף לעידוד ההתישבות. החוק הקיים נועד לעודד תורמים פרטיים לסייע למימון פעולות עמותות העוסקות בתחומים אלה באמצעות פטור ממס שגובהו 35%.

אלקין תקף בחריפות את הביקורת שהטיחה האופוזיציה בהצעת החוק שלו. "השנאה העבירה אתכם על דעתכם, ולכן מי ששונא את יהודה ושומרון בסופו של דבר מגיע לחנוק גם את דגניה ושדה בוקר. חלק מהמפלגות שיושבות כאן היו פעם חלק מההתישבות העובדת".

זאב אלקין. טען כי ההצעה תעזור בעיקר לישובים בנגב ובגלילצילום: אמיל סלמן

בנוסח המקורי של ההצעה נכתב כי החוק יקנה פטור ממס לתורמים ל"עידוד התיישבות ציונית", נוסח שתוקן בהמלצת היועץ המשפטי של הכנסת, כדי למנוע אפליה. אלקין הודיע כי בנוסח עתידי ימתן את ההגדרה עוד יותר, כך שהחוק יתייחס לעידוד ההתיישבות לפי סדר העדיפויות של הממשלה. "כדי שההתיישבות בתל אביב לא תיכנס בתוך זה". לדבריו, "פנו אלי עמותות שפועלות בהתיישבות בנגב והגליל כמו איילים ואור והלינו על כך שבגלל שהן לא עוסקות רק בתרבות או בחינוך או בספורט, כשהן פונות לרשות המסים אומרים להן שהן לא מתאימות לאף הגדרה".

ח"כ נחמן שי מקדימה, שהביע התנגדות נחרצת לחוק, לא השתכנע מדבריו של אלקין. לדבריו, "הדבר האחרון שאלקין לוקה בו הוא יכולת הדיבור. אני מרגיש שרב הנסתר על הגלוי בהצעת החוק כפי ששמענו מפיו. מבחינתי הצעת החוק הזאת לא עוברת. לחוק הזה יש תכלית אם הוא יעודד רק תרומות לעידוד ההתישבות באזורי הצפון והדרום. אבל אם יתברר בהמשך בדיונים בוועדה שהוא זולג לאזורים אחרים שנויים במחלוקת שיוצאים מעבר לתחומי ההתיישבות בגושים, עמדת קדימה תהיה להתנגד לו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התנגדה אף היא לחקיקה ואמרה בדיון כי "אני וחברי לסיעת מרצ מתנגדים לחוק הזה באופן גורף. זהו סבסוד צולב להתנחלויות. אני בעד לחזק את ההתיישבות בצפון ובדרום". מבדיקה שערכה גלאון עולה כי שני שליש מהעמותות הנהנות כיום מפטור ממס לתורמים הן עמותות חרדיות. "הכנסת הזאת מבקשת לחוקק חוקים שיאסרו על ארגוני שמאל לקבל פטור ממס", הוסיפה גלאון, "יש בזה נסיון לקבע את מעמד ההתנחלויות ולפרק כל אפשרות להגיע להסדר מדיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ