אופיר בר-זהר

"אני לא רץ להיות ראש ממשלת ישראל. זה הרי אבסורד, אני פוליטיקאי חודש וחצי", כך אמר הערב (רביעי) יאיר לפיד בכנס הייטק שנערך באוניברסיטת תל אביב. לפיד הסביר, בתשובה לשאלות הקהל והגולשים, כי "אני מנסה להגיע למצב שבו תהיה לי מפלגה מספיק גדולה, מכוונים ל-15-20 מנדטים, כדי לקבוע את סדר היום של הממשלה הבאה. כדי שהיא תתרכז במה שחשוב לאזרחים הישראלים. בריאות, חינוך ודיור בר השגה". הוא דיבר במסגרת סדרת מפגשים בשם "היי-טק הישראלי בגובה העיניים" אותה יזמה קרן ההון סיכון קיינן פרטנרס בשיתוף פורום MIT של אוניברסיטת תל אביב ובית ההשקעות IBI.

לפיד נשאל מה יעשה בסיטואציה שבה יקרא לו ראש הממשלה הבא ויציע לו לשמש שר אוצר, ביטחון, חוץ או חינוך. "אני לא יכול להיות שר אוצר ולא ביטחון. אני לא כלכלן ואין לי רקע ביטחוני ואנשים צריכים להיות במקומות שהם מבינים בהם. חלומי זה להיות שר החינוך", ענה לפיד. הוא הוסיף עקיצה לשר החוץ אביגדור ליברמן: "אני חושב שאני יכול להיות שר חוץ טוב, השר הנוכחי עוסק בעיקר בהסברה ואם אתם עוקבים אפשר לראות שהמצב לא משהו". לשאלה האם יאפשר לאדם אחר לעמוד בראש מפלגתו במידה ויוכל להביא מנדטים רבים יותר, ענה כי "אין דבר כזה. מנהיגות לא בוחרים לא לפי סקרים אלא לפי רעיונות ונחישות".

בנוגע למצע המדיני שלו ענה לפיד כי "כל המרכז השפוי של המדינה חושב אותו דבר. ביבי, ראש ממשלה מהימין, דיבר בארבעה נאומים על שתי מדינות לשני עמים, מה שהיה פעם חלומו של השמאל. צריך לחזור למו"מ ולנהל אותו בשכל ובישוב דעת. כמובן שיהיה מצע מדיני פרטני". על השאלה האם יתמוך בפשרה טריטוריאלית ביהודה ושומרון לטובת שתי מדינות ענה כי "הליכוד אומר לך שיתמוך. אין מפלגה נורמלית שלא תומכת, כך שבוודאי. זה חייב להיות מלווה בסידורי ביטחון מתאימים". לפיד התחמק ממענה לשאלה בעניין פינוי התנחלויות לא חוקיות ואמר כי "אני לא אנהל עכשיו מו"מ מעל הבמה בכנס. אנשים לא רציניים עושים דברים כאלה".

לפיד קרא לשילוב חרדים בשוק העבודה בישראל: "אני מברך את בית המשפט על הפסיקה בעניין חוק טל. אני מתכוון לעקוב בתשומת לב אחרי המערכת הפוליטית כי הם ינסו לרמות אותנו, למצוא סעיף שנשמע טיפה אחרת ואז ישנו אותו קצת כדי לא להסתבך. הדבר הזה הוא לא אנטי חרדי. אין שום דבר בתולדות היהדות שאומר שאדם לא צריך לעבוד לפרנסתו. יש עול מצוות. לקחת על עצמך עול מסוים, לא קיבלת תעודת שחרור משירות לקהילה או מלפרנס את ילדיך".

יאיר לפיד בהרצאה באוניברסיטת תל אביב צילום: בר חיים

לפיד אמר כי הוא אינו מאמין כי ניתן לקיים את המשק ללא עובדי קבלן. "אף כלכלה מודרנית לא יכולה להתקיים בלי מיקור חוץ וכל מי שטוען אחרת מנסה להחזיר את המדינה לימים הלא עליזים כשהיא היתה סוציאליסטית. אני לא רוצה לחזור לשם, ניסו את זה וזה נכשל. יש תפקיד למדינה - היא צריכה לדאוג שהחברות לא יורידו 40% עמלה מהכסף של עובדי קבלן ולדאוג לזכויותיהם. אבל לא כל פעם שמזעיקים חשמלאי להחליף נורה חייבים להפוך אותו לעובד מהמניין".

לאחר שהוקרן סרטון על לפיד ששודר באחת מתוכניות הסאטירה הוא נשאל האם יש מקומות שהחשיפה הקודמת פוגעת בו. "אני לא מאוד נפגע, אני מכיר טוב מדי את הסיסטם. מי שנעלב מתקשורת זה אנשים שלא מכירים תקשורת", הסביר. "אני מכיר את האנשים העוסקים במלאכה, יודע מה עובד עליהם יותר או פחות. לא יודע אם נפגע זה המלה. ליהי והילדים טיפה פחות חסינים ממני והם גם לא ביקשו את זה לעצמם. אבל אני מאחל לכל אדם שאני מכיר שיהיה פעם אחת בחייו במצב שהוא מגויס כל כך למשהו ששום דבר לא מפריע לו".

לפיד דחה את הטענה כי מפלגתו החדשה מקבילה למפלגת שינוי שאביו הקים. "שינוי היתה מפלגה לעניין אחד - עסקה במאבק החרדי חילוני במדינה. זו לא המטרה ולא הרעיון. הדיון החילוני חרדי הוא בעיני פרט אחד מתוך מכלול הדברים שבהם אני מתעסק. שינוי היה מפלגה לעומתית. אני לא מקים מפלגה לעומתית אלא אחת שתהיה בעד האזרח העובד משלם מסים. חוץ משם המשפחה מדובר בשתי מפלגות שונות מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ