בניגוד לעמדת השב"כ: הותר לפעיל פלסטיני לצאת לחו"ל

שופטי העליון התירו למנכ"ל ארגון זכויות אדם פלסטיני להשתתף בכנס של מועצת זכויות האדם באו"ם, אך קבעו כי היתה הצדקה למנוע זאת ממנו בעבר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים לוינסון

בית המשפט העליון הורה היום (רביעי) לאפשר לשעואן ג'בארין, מנכ"ל ארגון זכויות אדם פלסטיני, לצאת מהארץ כדי להשתתף בכנס של מועצת זכויות האדם באו"ם המתקיים בז'נווה. ג'בארין, בן 52 מהכפר סעיר, משמש מאז 2006 כמנכ"ל ארגון אל חאק שמשרדיו ממוקמים ברמאללה. בשנים האחרונות, הוא ביקש לצאת מספר פעמים לכנסים מקצועיים, אך נענה בסירוב על ידי השב"כ.

בינואר האחרון קיבל ג'בארין הזמנה מהשליח המיוחד של מועצת זכויות האדם באו"ם, פרנק לה רו, להגיע לכנס בז'נווה המתקיים בסוף פברואר, ולמסור מידע על מצב זכויות האדם בשטחים. למרות זאת, השב"כ אסר על ג'בארין לצאת מהשטחים דרך מעבר אלנבי.

שבוע שעבר הגיש ג'בארין עתירה בנושא לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ואמילי שפר. בדיון היום עיינו השופטים אליקים רובינשטיין, יורם דנציגר ועוזי פולגמן, בחומר החסוי, וקבעו כי יש הצדקה למניעה. עם זאת, בדיון עם הפרקליטות הם אמרו כי יש לאפשר לג'אברין לצאת לכנס בז'נווה, בכפוף לכך שיחתום על ערבות בת 5,000 שקל שלא ליצור קשר עם גורמי טרור.

עו"ד מיכאל ספרד אמר בתגובה: "החופש הגיע מאוחר ובמנות קטן לג'אברין. הגיע הזמן שמדינת ישראל תפסיק את הנוהל הנפסד למנוע מעשרות אלפי פלסטינים לצאת לחו"ל על בסיס חומר חסוי ומבלי יכולת להתמודד עם הטענות הסודיות נגדם".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ