יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק שיזמה מפלגת העבודה לקיצור תקופת הצינון לקצינים בכירים המבקשים להתמודד על מקום בכנסת. על פי ההצעה, אותה יזמו יושבת ראש המפלגה, שלי יחימוביץ', וחבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, תקופת הצינון תקוצר משלוש שנים כיום לשנה אחת בלבד.

הצעת החוק מתייחסת לקציני צה"ל מדרגת אלוף ומעלה, קציני משטרה ושב"ס מדרגת ניצב, וכן ראשי שב"כ ומוסד בעבר. יחימוביץ' הניחה את ההצעה בניסיון לגייס לשורות המפלגה דמויות "ביטחוניסטיות" חדשות, וזאת כדי לחזק את דימויה של המפלגה בעיקר אחרי עזיבתם של אהוד ברק ומתן וילנאי, והצטרפותו של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ דווקא לשורות קדימה.

בין האישים שהצעת החוק רלוונטית לגביהם נמצאים הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי, ראש אמ"ן עמוס ידלין, המפכ"ל לשעבר דודי כהן, ראש המוסד האחרון מאיר דגן, סגן הרמטכ"ל בעבר דן הראל ועוד.

הרצוג אמר ל"הארץ" עם הנחתה של הצעת החוק לפני שבועות אחדים כי "המפלגה בהמראה, אנחנו מעריכים שיהיו בחירות ב-2012 והיינו מעוניינים לשלב ולצרף הרבה אנשים טובים לשורותינו וביניהם גם אנשי ביטחון. לא סביר שרק קבוצה מסוימת תחויב בצינון כזה, זאת קבוצה של אנשים טובים שמוצאת עצמה מופלית. מי שמשרת את המדינה 30 שנה צריך לקבל עונש?". יחד עם זאת אמר הרצוג כי המפלגה לא מנהלת כרגע משא ומתן בעניין.

לפי ההערכות סיכוייה של ההצעה להתקבל קלושים מאחר שהקואליציה עתידה לסכל אותה. בעבר הוגשה הצעה דומה על ידי חברי הכנסת איתן כבל ויואל חסון, שביקשו לקצר את תקופת הצינון לקצינים בכירים לשנה וחצי.

גבי אשכנזי. התמלילים מעדויותיו במשטרה חושפים תמונה לא מחמיאהצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ