ליברמן: הדיבורים הפומביים על איראן מזיקים

שר החוץ אמר כי הדיונים צריכים להשאר בפורומים מצומצמים. הבוקר דווח כי פרס יביע בפני אובמה את התנגדותו לרעיון של תקיפה ישראלית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר היום (חמישי) בצהריים בפגישה במשרד החוץ בירושלים עם חברי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב כי "הדיבורים הפומביים בעניין איראן הם מיותרים ומזיקים, ויש להשאיר את הדיונים ואת ההחלטות בעניין לפורומים המתאימים לכך".

ליברמן התייחס גם למצב בסוריה ואמר כי "מכונת ההרג הפועלת בסוריה היא בלתי נתפשת ודיבורים ודיונים לא תכליתיים לא יעצרו את ההרג". לדבריו, יש לישראל אינטרס עליון לשמור על יחסים טובים עם מצרים בכל התחומים "ועלינו לנהוג בסבלנות ובחכמה לאור המצב העדין שם".

שר החוץ דיבר גם על המצב הפוליטי בישראל ואמר כי לאור ההתרחשויות במזרח התיכון יש חשיבות לשמירה על היציבות השלטונית. "למרות הבעיות, הממשלה הזו היא הממשלה היציבה ביותר בעשורים האחרונים", אמר. "האיום המרכזי על הממשלה כעת הוא עניין 'חוק טל', ומה שברור הוא שאי אפשר להמשיך במה שהיה, ועלינו למצוא פתרון חכם לבעיה הזו שייצור שוויון וייתן הזדמנות לכל המגזרים להשתלב בחברה הישראלית".

הבוקר פורסם כי נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי לומר לנשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתם הקרובה בעוד כשבוע כי הוא אינו סבור שישראל צריכה לתקוף באיראן בקרוב. פרס אמר באחרונה לכמה גורמים כי האיומים הנשמעים מישראל בקצב ובעוצמה גוברים הם חרחורי מלחמה מיותרים, וכי על ישראל להשאיר את ניהול העניינים בגזרה האיראנית למדינות המערב, בראשן ארה"ב. הפגישה בין פרס לאובמה תעסוק בעיקר באיראן אך גם במו"מ התקוע בין ישראל לפלסטינים. יממה לאחר מכן ייפגש הנשיא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גורמים מדיניים ופוליטיים בירושלים שמכירים את עמדותיו של פרס ושותפים להכנת ביקורו בוושינגטון, אמרו אתמול כי הנשיא מגיע לפגישה עם אובמה כשהוא מעודכן לעומק בכל המידע הרגיש והסודי ביותר הנוגע למצב באיראן. על פי אותם גורמים, פרס קרוב כיום לעמדתו של נתניהו בעניין איראן בעוד ששר הביטחון אהוד ברק, נתפש, לפחות בעיניים אמריקאיות, כמי שדוחף לתקיפה.

בתחילת השבוע מחתה ישראל בפני ארה"ב על שורת התבטאויות מצד בכירים אמריקאים, וכן תדרוכי רקע לתקשורת האמריקאית נגד פעולה צבאית ישראלית באיראן. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ובכירים ישראלים נוספים העלו את הדברים בשיחות עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן טום דונילון, שביקר בישראל השבוע, ואמרו לו כי ההתבטאויות האמריקאיות בעניין "משרתות את איראן". לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו וברק "הביעו מורת רוח" על הראיון שהעניק ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, לרשת CNN בו אמר כי "זה לא יהיה חכם מצד ישראל לתקוף את איראן בנקודה זו", וכי תקיפה באיראן "תערער את היציבות באזור".

איראן סיימה היום תרגיל צבאי בן ארבעה ימים, שכלל תמרוני הגנה אווירית בדרום המדינה ונועד לדמות מצב של התקפה על מתקני הגרעין האיראני. במהלך התרגיל ביקרו במדינה פקחי סבא"א, אולם הם סיימו את משימתם שלשום בידיים ריקאות, לאחר שהאיראנים סרבו לאפשר להם כניסה לבסיס הצבאי פרצ'ין. מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, פרסם הודעה ובה הגדיר את הסרוב האיראני "מאכזב". "הדיאלוג התנהל ברוח קונסטרוקטיבית, אך לא הגענו להסכם", נאמר בהודעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ