הנשיא פרס: לישראל יש זכות להגן על עצמה

פרס אמר את הדברים על רקע הפרסום הבוקר כי הוא יאמר לנשיא אובמה בפגישתם בעוד כשבוע ימים כי הוא מתנגד לתקיפת מתקני הגרעין האיראני

ברק רביד
ברק רביד

נשיא המדינה שמעון פרס אמר היום (חמישי) בנאום בפני ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בצפון אמריקה כי בנוגע לגרעין האיראני "ישראל היא מדינה עצמאית ויש לה את הזכות להגן על עצמה מכל סכנה". פרס אמר את הדברים על רקע הפרסום הבוקר ב"הארץ" כי הוא יאמר לנשיא אובמה בפגישתם בעוד כשבוע ימים כי הוא מתנגד לתקיפה נגד מתקני הגרעין האיראני.

משעות הבוקר התקבלו בבית הנשיא מסרים מסביבתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, שכללו הבעת תמיהה על הדברים. גורמים בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו אמרו כי הוא "הופתע לראות את דבריו של פרס בעיתון".

בעקבות כך החליט פרס להשתמש בנאומו אחר הצהריים כדי לנסות לתקן ולהבהיר את הסוגיה. "כשאנו מדברים שכל האופציות על השולחן אנו באמת מתכוונים לזה", אמר פרס. הוא הוסיף כי "איראן גרעינית תהיה קטסטרופה" לאזור ולעולם כולו. לדבריו, אם איראן תשיג נשק גרעיני "לא ניתן יהיה למנוע ממנה לייצא טרור באופן חופשי או לעצור אותה מלשלוט בכלכלת העולם".

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ אביגדור ליברמן בפגישה במשרד החוץ בירושלים עם חברי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב כי "הדיבורים הפומביים בעניין איראן הם מיותרים ומזיקים, ויש להשאיר את הדיונים ואת ההחלטות בעניין לפורומים המתאימים לכך".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

פרס ואובמה בפגישה קודמת בבית הלבןצילום: לע"מ

גורמים מדיניים ופוליטיים בירושלים שמכירים את עמדותיו של פרס ושותפים להכנת ביקורו בוושינגטון, אמרו אתמול כי הנשיא מגיע לפגישה עם אובמה כשהוא מעודכן לעומק בכל המידע הרגיש והסודי ביותר הנוגע למצב באיראן. על פי אותם גורמים, פרס קרוב כיום לעמדתו של נתניהו בעניין איראן בעוד ששר הביטחון אהוד ברק, נתפש, לפחות בעיניים אמריקאיות, כמי שדוחף לתקיפה.

איראן סיימה היום תרגיל צבאי בן ארבעה ימים, שכלל תמרוני הגנה אווירית בדרום המדינה ונועד לדמות מצב של התקפה על מתקני הגרעין האיראני. במהלך התרגיל ביקרו במדינה פקחי סבא"א, אולם הם סיימו את משימתם שלשום בידיים ריקאות, לאחר שהאיראנים סרבו לאפשר להם כניסה לבסיס הצבאי פרצ'ין. מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, פרסם הודעה ובה הגדיר את הסרוב האיראני "מאכזב". "הדיאלוג התנהל ברוח קונסטרוקטיבית, אך לא הגענו להסכם", נאמר בהודעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ