שר הביטחון נגד הנשיא: "זה אותו פרס שהתנגד להפצצת הכור בעיראק"

ברק תקף בחריפות את הנשיא על הפרסום ב"הארץ" לפיו הוא יביע בפני אובמה התנגדות לתקיפה באיראן. פרס: לישראל זכות להגן על עצמה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון אהוד ברק תקף אתמול (חמישי) בחריפות את הנשיא שמעון פרס על רקע הפרסום ב"הארץ" כי האחרון מתכוון לומר לנשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתם בעוד שבוע וחצי כי הוא מתנגד לתקיפת אתרי הגרעין האיראני. "עם כל הכבוד לנושאי תפקידים שונים בעבר ובהווה, גם לארה"ב הגיעה השמועה שבישראל יש ממשלה אחת", אמר ברק בשיחות סגורות. "בסוף יש ממשלה נבחרת שהיא מקבלת את ההחלטות, וזו אחריותה".

במסגרת הביקורת שמתח ברק על פרס, הוא חזר להתנהלותו של האחרון בתחילת שנות ה-80. "זה אותו שמעון פרס שב-1981 התנגד להפצצת הכור בעיראק", אמר ברק. "פרס טען אז שבגין מוליך אותנו לשואה, ויש הטוענים שעד היום פרס חושב שהתקיפה על הכור היתה טעות. תדמיינו מה היה קורה אם האמריקאים ובנות בריתם היו מנסים להוציא את סדאם חוסיין מכווית כשברשותו שלוש פצצות אטום. האמריקאים אמרו בדיעבד שבגין ראה למרחוק".

מדובר במתקפה פומבית חריגה של ברק על הנשיא פרס. בשלוש השנים האחרונות נזהר ברק בכבודו של פרס, ואף נפגש עמו מדי יום ראשון לפני ישיבות הממשלה. עם זאת, המתיחות בין ברק לפרס בנושא האיראני קיימת בהחלט עוד מהתקופה שבה גבי אשכנזי שימש כרמטכ"ל, לפני יותר משנה. בלשכת ברק סברו אז שאשכנזי, שהתנגד לתקיפה באיראן, "כרת ברית" עם פרס וגייס אותו לצידו בוויכוח מול ברק.

הפרסום ב"הארץ" אתמול בבוקר גרם להרמת גבה הן בלשכת ראש הממשלה והן בלשכת שר הביטחון. גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו שנתניהו הופתע לקרוא את דבריו של פרס בעיתון. "אלה דברים מאוד מטרידים", אמרו מקורבי נתניהו. "זכותו של הנשיא להביע דעתו, אבל בסוף יש רק ראש ממשלת אחד בישראל והוא זה שאחראי ומכריע".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

לאחר הפרסום החלו שיחות טלפון בין בית הנשיא ללשכת ראש הממשלה בניסיון למנוע משבר. יועציו של פרס הכחישו כי הנשיא אמר את הדברים או מתכוון לומר אותם לנשיא אובמה. בעקבות המסרים שהגיעו לבית הנשיא הן מלשכת ראש הממשלה והן מלשכת שר הביטחון, התחייב פרס לנסות לתקן ולהבהיר את עמדתו בנאום שיישא מול ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה.

בנאום כבר יישר פרס קו עם נתניהו וברק. "מדינת ישראל היא מדינה ריבונית ויש לה הן את הזכות והן את היכולת להגן על עצמה מפני כל איום", אמר פרס בנאום. "כשאנו אומרים שכל האופציות מונחות על השולחן אנחנו מתכוונים לכך. איראן גרעינית היא איום אסטרטגי לא רק על ישראל, אלא על העולם כולו. לאחרונה ראינו החרפה בסנקציות כנגד איראן והיינו עדים ליכולתו להוביל קואליציה בשותפות אירופה ומדינות נוספות כנגד איראן. אני יודע כי אותם מנהיגים חולקים עימנו את אותה השקפה – להגביר את הסנקציות הכלכליות ואבל במקביל לשמור את כל האופציות פתוחות".

Read this article in English: Barak slams Peres for his objection to possible Israeli attack on Iran

שר הביטחון ברק והנשיא שמעון פרס. מתקפה פומבית חריגה צילום: חגי פריד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ