חיים לוינסון

מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי, פסלה באורח יוצא דופן תוכנית של הדרג המדיני להלבין את המאחז סנסנה בדרום הר חברון, וקבעה שאין הצדקה להקים יישוב חדש, כשניתן לבנות בתוך שטח של התנחלות קיימת.

המאחז סנסנה הוקם בשנת 2000 בדרום הר חברון. כיום מונה המאחז 60 משפחות במבנים ארעיים. בשנת 2009, החליט שר הביטחון אהוד ברק בלחץ המתנחלים לקדם תוכנית בנייה, המונה 440 יחידות דיור בסך הכל, שבתוכה כלולים המבנים שכבר היו קיימים. עם זאת, כדי להתחמק מהחלטת ממשלה על הקמת התנחלות חדשה שלה השלכות מדיניות נרחבות, הוחלט להגיש את התוכנית כך שסנסנה תוצג כהרחבה של ההתנחלות אשכולות הסמוכה אליה.

לתוכנית המוצעת התנגדו "שלום עכשיו", עמותת "במקום" ותושבי הכפר הסמוך ראמדין, באמצעות עורך הדין גיאת נאסר. לטענתם, סנסנה מרוחקת מאשכולות 3 ק"מ, לשניים כבישי גישה שונים, גדר ההפרדה חוצצת בין היישובים וסנסנה הוא יישוב דתי בעוד אשכולות יישוב חילוני.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

כעת, שלוש שנים לאחר הדיון, פרסם יו"ר ועדת התכנון העליונה, הסמכות העליונה בשטחים לענייני תכנון ובנייה, אדר' שלמה מושקוביץ, את החלטתו בעניין. באופן יוצא דופן, דחה מושקוביץ תוכנית להקמת יישוב חדש, תוך שהוא פוסל את הפרקטיקה של הצמדת מאחזים ליישובים קיימים.

בהחלטתו כתב מושקוביץ כי "לא בוססה הצדקה תכנונית מספקת להרחבת היישוב אשכולות, וזאת בהינתן עתודות בנייה נרחבות שטרם מוצו. התוכנית המאושרת לאשכולות מאפשרת הקמתן של 347 יח"ד, שמתוכן הוקמו רק 70". בהתייחס למרחק בין סנסנה לאשכולות נכתב כי "מרחק הנסיעה בין שני המקומות הוא שבעה ק"מ. אין הצדקה תכנונית לאשר הרחבה שאינה צמודת דופן, ודווקא במיקום המוצע וזאת נוכח ריחוקו מהיישוב וניתוקו התשתיתי והקהילתי".

מושקוביץ מציין, כי הסמכות לאשר תוכניות בנייה בשטחים נתונה לו ולא לדרג המדיני, וכותב כי "נבקש להבהיר, כי הסמכות לבחון את קיומה של הצדקה תכנונית באישור תוכנית מסוימת ולהורות על אישורה, נתונה למוסדות התכנון שהוסמכו לשם כך. על מוסדות התכנון להפעיל שיקול דעת עצמאי".

להחלטה הזו של מועצת התכנון העליונה השלכות רוחב על כל הניסיונות של ממשלת נתניהו להלבין את המאחזים. אחת מהדרכים לעשות זאת היא להצמיד מאחזים להתנחלויות קיימות, ובכך להימנע מהקמה של יישובים חדשים. ועדת לוי, שהוקמה על ידי ראש הממשלה כדי לבחון את סוגיית הכשרת המאחזים, תצטרך כעת לבחון גם את הקריטריונים להקמת יישוב חדש, מה הגבולות שיאפשרו חיבור להתנחלות קיימת, ומה יצריך החלטת ממשלה.

בהחלטה, מושקוביץ מאותת גם לצפוי בעניין מגרון. כפי שפורסם ב"הארץ", מושקוביץ מוביל התנגדות עיקשת לפשרת מגרון, המבקשת להעתיק את המאחז למקום סמוך. בשיחות פנימיות הוא אומר כי "אין היתכנות" לפשרה, ואין בכוונתו להתכופף בפני הדרג המדיני.

משנדחתה התוכנית, נמצאת המדינה בבעיה להסביר בבית המשפט העליון מדוע אינה הורסת בנייה לא חוקית במקום. תושבי רמאדין עתרו בעניין והעתירה תלויה ועומדת. המדינה טוענת בכל העתירות שבכוונתה להכשיר בנייה על אדמות מדינה, אך במקרה הזה ההכשרה נפסלה, והמדינה תיאלץ למצוא מוצא אחר.

ניר שלו, מעמותת במקום, מסר כי "אנחנו מברכים על החלטת הוועדה. לצערנו אנחנו כמעט בטוחים שהיא לא תוביל לשום שינוי בשטח וסנסנה תמשיך להתקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ