טיוטת דו"ח המבקר בפרשת הרפז תופץ בשבוע הבא

על פי הערכות, הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי צפוי להיות הנפגע העיקרי - אך גם ברק ולשכתו יספגו ביקורת. בתחילת השבוע הממשלה תדון ב"חוק אשכנזי"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אם לא יחול עוד עיכוב של הרגע האחרון, תופץ בשבוע הבא טיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז. העתקים מן הטיוטה יימסרו, בעותקים בודדים, למעורבים המרכזיים בפרשה שאליהם יתייחס הדו"ח. כמה חודשים לאחר מכן, לאחר דין ודברים עם המבוקרים, צפוי המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, להפיץ את הדו"ח הסופי.

פרשת הרפז התפוצצה באוגוסט 2010, בעקבות פרסומו בערוץ 2 של מה שתואר אז כ"מסמך גלנט" - מה שנראה תחילה כתוכנית שמטרתה לפגוע במעמדו של הרמטכ"ל המכהן באותה תקופה, גבי אשכנזי, למנות ליורשו את האלוף יואב גלנט ולסכל את סיכוייהם של המתמודדים האחרים על התפקיד, האלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט. החקירה המזורזת של המשטרה בפרשה הסתיימה בהודאתו של סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי, בזיוף המסמך. מאז הציג הרפז גרסאות סותרות בפרשה, שבחלקן התנער מהודאתו בזיוף.

בדיקת המבקר בפרשת הרפז התארכה הרבה מעבר למצופה. הטיוטה תושלם לאחר יותר משנה וארבעה חודשים. הבדיקה - שאותה ריכזו לינדנשטראוס, ראש החטיבה הביטחונית במשרדו, האלוף (במיל') יעקב (מנדי) אור וצוות מצומצם של החטיבה - כללה ראיונות עם כ-350 איש. במוקד הפרשה עומדת, ככל הנראה, דמותו של הרפז והקשר עם סביבת אשכנזי, ובראשה הרמטכ"ל לשעבר ועוזרו, אלוף-משנה ארז וינר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ואולם, הבדיקה עסקה גם במערכת היחסים העכורה בין שר הביטחון, אהוד ברק, לבין אשכנזי בפרשת מינוי הרמטכ"ל (תחילה גלנט ולאחר מכן, עם ביטול מינויו בשל הסתבכותו בפרשת הקרקעות במושב מגוריו עמיקם - מינוי בני גנץ) ובתפקוד מערך המ"מ (מבצעים מיוחדים) באמ"ן, שבו שירת הרפז שנים ארוכות.

כפי שדווח לפני כחודש ב"הארץ", התעכבה הבדיקה לאחר איתורן של הקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל, שתיעדו שורה ארוכה של דיונים ושיחות טלפוניות בלתי-פורמליות בין אנשים שהיו מעורבים בפרשה. המבקר ואחדים מאנשיו האזינו למאות שעות של הקלטות, שסיפקו מבט מבפנים על המתרחש בקרב הלשכות. בלשכת ברק לא התקיים תהליך דומה של הקלטת כל השיחות, ולכן הממצאים שנאספו שם היו מוגבלים בהיקפם.

לינדנשטראוס הביע בחודשים האחרונים, בשיחות שונות, זעזוע מחומרת הגילויים בפרשה. על פי הערכות שונות, אשכנזי צפוי להיות הנפגע העיקרי בפרשה. גם ברק ולשכתו יספגו ביקורת, אולם הקשר בין אשכנזי, וינר והרפז צפוי להטות את הכף לרעת הרמטכ"ל לשעבר (אשכנזי אינו חשוד במעורבות בזיוף עצמו).

במטה הכללי ובצמרת משרד הביטחון שורר מתח רב לקראת פרסום הדו"ח. הרמטכ"ל גנץ אמר בשבת האחרונה, בראיונות לערוצי הטלוויזיה, כי הוא מצפה בכליון עיניים לסיום הפרשה ולהבהרת השאלה מה בדיוק התרחש בה. בדיון מטכ"ל בעניין, בקיץ 2010, תיאר גנץ את המסמך ומה שהתחולל בעקבותיו כ"ריח פגר" האופף את הצמרת הצבאית.

סימן שאלה מרכזי נוגע לעתידו של האלוף אייזנקוט, השוהה כיום בחופשת לימודים. גנץ מבקש למנות את אייזנקוט לסגנו הבא, כשתסתיים כהונת הסגן הנוכחי האלוף יאיר נוה. אולם, חבריו הקרובים אל אייזנקוט היו מעורבים בהעברת המסמך מלשכת הרמטכ"ל לערוץ 2. אם תימתח ביקורת משמעותית בדו"ח על התנהגות האלוף, עשוי השר ברק להטיל וטו על מינויו.

אשר להרפז עצמו, הוא ממתין עדיין להחלטה סופית של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. לפני כשנה החלה הפרקליטות בהליך שימוע להרפז, על רקע כוונתה להגיש נגדו כתב אישום בעבירה של זיוף המסמך. ההכרעה לגבי הרפז מתעכבת, כנראה בהמתנה להפצת טיוטת המבקר.

הממשלה תדון ב"חוק אשכנזי"

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק שיזמה מפלגת העבודה לקיצור תקופת הצינון לקצינים בכירים המבקשים להתמודד על מקום בכנסת. על פי ההצעה, שאותה יזמו יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', וחבר הכנסת יצחק הרצוג, תקופת הצינון תקוצר משלוש שנים כיום לשנה אחת בלבד.

הצעת החוק מתייחסת לקציני צה"ל מדרגת אלוף ומעלה, קציני משטרה ושב"ס מדרגת ניצב וכן ראשי שב"כ ומוסד בעבר. יחימוביץ' הניחה את ההצעה בניסיון לגייס לשורות המפלגה דמויות "ביטחוניסטיות" חדשות, בניסיון לחזק את דימויה של המפלגה, בעיקר אחרי עזיבתם של אהוד ברק ומתן וילנאי, והצטרפותו של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ לשורות קדימה.

באנשים שהצעת החוק רלבנטית לגביהם גם הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, המפכ"ל לשעבר דודי כהן, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן וסגן הרמטכ"ל לשעבר דן הראל. הרצוג אמר ל"הארץ" עם הנחתה של הצעת החוק לפני שבועות אחדים, כי "המפלגה בהמראה, אנחנו מעריכים שיהיו בחירות ב-2012 והיינו מעוניינים לשלב ולצרף הרבה אנשים טובים לשורותינו וביניהם גם אנשי ביטחון".

לדבריו, "לא סביר שרק קבוצה מסוימת תחויב בצינון כזה. זאת קבוצה של אנשים טובים שמוצאת עצמה מופלית. מי שמשרת את המדינה 30 שנה צריך לקבל עונש?". יחד עם זאת ציין כי המפלגה לא מנהלת כרגע משא ומתן עם אנשים ספציפייםבעניין.

ההערכות הן כי סיכויי ההצעה להתקבל קלושים, מאחר שהקואליציה עתידה לסכל אותה. בעבר הוגשה הצעה דומה על ידי חברי הכנסת איתן כבל ויואל חסון, שביקשו לקצר את תקופת הצינון לקצינים בכירים לשנה וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ