התנאי היחיד שהציג נתניהו במשא ומתן בעמאן: הכרה במדינה יהודית

מסמך שהגיע לידי "הארץ" מפרט 21 נושאים כלליים שגיבשה ישראל לדיון עם הפלסטינים, אולם אין בו מחויבות להתבסס על גבולות 67'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

המסמך היחיד שראש הממשלה בנימין נתניהו הציג עד כה לפלסטינים הוא רשימה של 21 נושאים שישראל מציעה לדון בהם במשא ומתן על הסכם הקבע. על פי המסמך, העמדה היחידה שישראל מציגה כתנאי מקדים לשיחות היא שהוא יתבסס על הכרה בישראל כמדינת העם היהודי. מדובר בדרישה שיושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס דחה כמה פעמים בעבר. לעומת זאת, המסמך אינו מתייחס לעמדה הפלסטינית, הנתמכת על ידי נשיא ארצות הברית ברק אובמה והקוורטט, שלפיה המשא ומתן יתבסס על גבולות 67' ועל חילופי שטחים הדדיים ומוסכמים.

העתק מהמסמך, שהוצג בפני דיפלומטים זרים, הגיע לידי "הארץ". הוא מאשר את הגרסה הפלסטינית שישראל מסרבת להציג את עמדותיה במסמכים ובמפות. ד"ר מוחמד שתייה, שהיה חבר בכיר במשלחת הפלסטינית לשיחות ונמנה עם יועציו הקרובים של עבאס, אמר אתמול ל"הארץ" כי הפרמטרים להסכם טריטוריאלי שעו"ד יצחק מולכו, שליחו של נתניהו למשא ומתן, קרא בעל פה באוזני המשלחת הפלסטינית, "הזכירו תקציר של מצע הליכוד".

שתייה, חבר הוועד המרכזי של פתח, הכחיש את הגרסה הישראלית שלפיה מולכו הציג בפניהם הצעה דומה לזו ששרת החוץ לשעבר ציפי לבני הציגה בשיחות אנאפוליס. "לא קיבלנו שום הצעה כתובה או מפה כלשהי", אמר שתייה והוסיף: "איך אפשר להאמין שנתניהו הציע לנו נסיגה כוללת מהשטחים לבד מגושי התנחלויות? הרי הוא עומד בראש ממשלה המורכבת ממפלגות שמצהירות שהגדה המערבית היא חלק מארץ ישראל השלמה".

השליח מולכו וסאיב עריקאת עם שליח הקוורטט בלייר בפגישה הראשונה בעמאן צילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

שתייה, הנלווה לעבאס בביקורו בקאהיר, הוסיף כי לאחר שממשלת ישראל פתחה בתהליך של חילופי האשמות, ההנהגה הפלסטינית החליטה להציג בפני הציבור הישראלי והפלסטיני את העובדות לאשורן. לדבריו, העמדה הפלסטינית שהוצגה בעמאן עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי והיא הועברה לחברות הקוורטט.

לדברי היועץ הבכיר, "הפרמטרים שמולכו הציג נראו כמו תוכנית שמטרתה לחזק את המציאות הבנטוסטאנית (מדינות החסות בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד) בשטחים יותר מאשר תכנית לסיום הכיבוש". לדבריו, מולכו התנגד לשימוש במונח "שטחים פלסטיניים כבושים", וכינה אותם "שטחים במחלוקת". במקום "מתנחלים", הוא דרש לומר "אזרחים ישראלים". "אמרנו שאם כך אנחנו יכולים לטעון כי ‘שטחים במחלוקת' כוללים גם את יפו וחיפה ושנדרוש לכלול אותם במשא ומתן", סיפר שתייה.

לדברי שתייה, משמעות יישומם של הפרמטרים שהציג מולכו היא סיפוח 46% משטחי הגדה לישראל, בלי כל פיצוי לפלסטינים, שכן מולכו סירב לדון בעמדה הפלסטינית בנוגע לחילופי שטחים. "הסכמנו שאם שישראל תכיר בזכויות שלנו לחיות בחופש ב-22% מהמולדת שנותרו לנו, נקבל את העיקרון של חילופי שטחים מצומצמים, מוסכמים והדדיים, שווים בגודלם ובאיכותם", אמר הבכיר הפלסטיני.

בהתייחסו לטענה שמולכו הביע נכונות לוויתור ישראלי על ריבונות בבקעת הירדן ולהסתפק בנוכחות צבאית, אמר שתייה: "התברר לנו שמדובר באזורי חיץ, בסיסים צבאיים ומערכת כבישים שתחבר אותם להתנחלויות ולשטח ישראל. אמרו לנו שאם נדחה את ההצעה הזאת, ישראל תספח את הבקעה. אבל למעשה, בשני המקרים מדובר בסיפוח ובהפיכתו של נהר הירדן לגבול המזרחי של ישראל. הדבר היחיד שהוצג בבירור על ידי הצד הישראלי היה שהם מתכננים להשאיר את הצבא במדינה שלנו בין אם נסכים לכך ובין אם לאו".

שתייה ציין כי הצד הישראלי הודיע שהבסיס לכל משא ומתן הוא הכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. "הדרישה הזאת צורפה לרשימת מכולת מזויפת של 21 נושאים שנתניהו מתייחס אליה כ"מסמך מקיף למשא ומתן", אמר. "הכרנו כבר לפני 24 שנה בישראל בגבולות 1967 ולא נכיר בה כמדינה יהודית". לדבריו, הפלסטינים סבורים שמאחורי הדרישה הזאת מסתתרת כוונה "לפגוע בזכויותיהם של הפליטים הפלסטינים הממתינים יותר מ-60 שנה לצדק ולשיבה ושל מיליון וחצי פלסטינים אזרחי ישראל".

במשרד ראש הממשלה העדיפו שלא להתייחס אתמול לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ